Naga MarketsAmerykańscy regulatorzy wielokrotnie wypowiadali się w kwestiach związanych z branżą kryptowalutową, w szczególności zaś amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC). Ostatnio jednak doszło do sytuacji precedensowej, gdyż wspólne oświadczenie wydali przedstawiciele aż trzech amerykańskich organów nadzoru, w którym ostrzegają całą branżę krypto, by przestrzegała przepisów prawa bankowego i finansowego.


Amerykańskie regulacje obejmują cały sektor kryptowalut

Oświadczenie zostało wydane w piątek 11 października i podpisali się pod nim szef Komisji ds. Obrotu Towarowymi Kontraktami Futures (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) Heath Tarbert, dyrektor Agencji ds. Zwalczania Przestępstw Finansowych (Financial Crimes Enforcement Network – FinCEN) Kenneth Blanco oraz szef SEC Jay Clayton.

W oświadczeniu tym szefowie wymienionych wyżej organów „przypominają” podmiotom działającym w branży kryptowalut, iż zobowiązani są do przestrzegania szeregu amerykańskich przepisów z zakresu prawa bankowego oraz świadczenia usług finansowych, bez względu jakie nazewnictwo stosują wobec swoich kryptowalut czy tokenów. Przywołują Ustawę ds. tajemnicy bankowej (the Bank Secrecy Act – BSA), która opisuje w jaki sposób różne podmioty działające w sektorze usług finansowych są zobowiązane do rejestracji swojej działalności w organach regulacyjnych, zaś „charakter działalności związanej z aktywami cyfrowymi” decyduje o tym, pod jaki organ działalność ta podlega.

„Ogólnie rzecz ujmując, bez względu na kategorię czy terminologię stosowaną przez uczestników rynku, czy też poziom bądź rodzaj stosowanej technologii, to, co decyduje o tym pod jaką ogólną kategorię podchodzi dane aktywo, w jaki sposób traktowana jest działalność z udziałem tego aktywa oraz czy zaangażowane osoby są „instytucjami finansowymi” do celów BSA – są fakty oraz okoliczności związane z tym aktywem, działalnością lub usługą, w tym realia ekonomiczne oraz zastosowania (bez względu na to czy są one celowe, rozwinięte organicznie czy zmodyfikowane).”

Stare przepisy stosowane do nowych technologii

Do oświadczenia zostały załączone dodatkowe komentarze, w których określony został zakres kompetencji każdego z trzech organów w zakresie działalności związanej z kryptowalutami, w tym brokerów wprowadzających (introducing brokers), giełd czy funduszy inwestycyjnych.

Ważną informacją dotyczącą działalności brokerów oraz funduszy inwestycyjnych jest wymóg wdrożenia „odpowiednio skonstruowanego” programu AML oraz zgłaszania podejrzanej działalności, który, co istotne, nie odnosi się jedynie do działalności związanej z aktywami cyfrowymi będącymi papierami wartościowymi (securities) według przepisów prawa federalnego.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Powyższe oświadczenie jest bardzo istotne, gdyż jednoznacznie określa, iż wymogi związane z przestrzeganiem amerykańskich regulacji z zakresu bankowości i usług finansowych dotyczą całej branży krypto, a nie tylko kryptowalut bądź tokenów klasyfikowanych jako papiery wartościowe. To co może budzić obawy, to fakt, że przepisy skonstruowane do rynków tradycyjnych, stosuje się do kategorii aktywów, które powstały w zupełnie innych okolicznościach, przez co należałoby stworzyć dla nich oddzielne regulacje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here