Naga MarketsWojna handlowa pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata sprawi, że dla amerykańskich konsumentów podrożeje wiele podstawowych towarów. Z kolei chińskie gospodarstwa domowe nie powinny w znaczący sposób odczuć wymiany ciosów. W czwartek skończy się okres dyskusji publicznej dotyczącej nałożenia dodatkowych ceł przez USA na chiński import o wartości 200 mld USD. Trump zapowiedział, że nie będzie się wahał z podjęciem tego ruchu.

Wymiana ciosów

Planowane posunięcie amerykańskiego prezydenta – największy jak dotąd cios w walce z Chinami – uderza w amerykańskie gospodarstwa domowe, ryzykując wzrost cen artykułów codziennego użytku. Pekin obiecał odwet, ale wybrane cele oraz znaczna nierównowaga pomiędzy importem a eksportem Chin sprawia, że największy na świecie rynek konsumencki będzie w dużej mierze chroniony przed wojną handlową.

Chińskie cła odwetowe na 60 mld USD importu z USA koncentrują się na produkcji komponentów, chemikaliów i instrumentów medycznych. Wiele gotowych do zakupu amerykańskich towarów, które będą podlegały cłom chińskiego rządu, nie jest częścią rynku masowego: jachty, sprzęt do powożenia końmi czy sztuczne brody.

“W większości przypadków koszt wojny handlowej będzie wchłaniany przez chińskie korporacje, a nie konsumentów”, powiedział Larry Hu, ekonomista w Macquarie Securities Ltd. “W ostatecznym rozrachunku, bezpośredni wpływ na gospodarstwa domowe będzie znikomy”.

Nierównowaga wymiany handlowej

Różne listy taryf celnych sporządzone przez Stany Zjednoczone i Chiny odzwierciedlają nierównowagę handlową między tymi dwoma krajami. Import USA z Chin w 2017 r. wyniósł około 505 mld USD, z czego większość stanowiły artykuły elektroniczne, AGD i odzież. W drugą stronę wysłano produkty o wartości 130 mld USD, w tym soję, samoloty, maszyny i tworzywa sztucznych. Odzwierciedla to rolę Chin jako kraju produkcyjnego, a USA jako konsumpcyjnego.

To niedopasowanie przepływów handlowych pomaga prezydentowi Xi Jinping chronić chińskich konsumentów przed konfliktem, częściowo dlatego, że ma stosunkowo mniej importu do USA do opodatkowania. Gdy Trump zdecyduje się na oclenie 200 mld USD chińskiego importu, amerykańskie gospodarstwa domowe będą miały trudności z wyjściem bez szwanku. Jeśli Pekin podejmie działania odwetowe, grozi mu nałożenie jeszcze większej ilości ceł na towary „Made in China”.

Nie oznacza to, że chińskie gospodarstwa domowe w ogóle nie poczują działań odwetowych swojego rządu. Dotkną ich w sposób pośredni – w cenach żywności. W lipcu Chiny uderzyły cłami w szereg amerykańskich produktów rolnych, w tym soję, kukurydzę i sorgo. Są one wykorzystywane do produkcji paszy dla świń, a Chiny to największy na świecie producent wieprzowiny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here