Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynku walutowym dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niezbyt dużej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych, wsród których na szczególną uwagę zasługiwały przede wszystkim sierpniowe rezultaty sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, pomimo prognoz zakładających wzrost zaledwie o 0,2%, ostatecznie odnotowano jej wzrost aż o 0,4%. Pozytywny wydźwięk tego odczytu wzmagała także dodatna rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu do 0,8% z 0,7%.

Amerykanie oczekują obniżki stóp procentowych

Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o wstępnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za wrzesień br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał wzrost wartości wskaźnika do poziomu 90,9 z 989,8 raportowanego w trakcie sierpniowej publikacji. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie nieco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost aż do 92,0. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu jest to trzeci najgorszy rezultat od czasu wyborów Donalda Trump na prezydenta USA.

– Dane wskazują, że konsumenci oczekują, iż Fed obniży stopy procentowe w przyszłym tygodniu, przy czym spadki stóp procentowych netto są obecnie częściej oczekiwane niż kiedykolwiek od czasu Wielkiego Kryzysu w lutym 2009 r. (patrz wykres poniżej). Oczekiwania te prawdopodobnie zmniejszą wpływ na wydatki wynikające z obniżenia stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego, ale jeśli stopy procentowe pozostaną niezmienione, może to zwiększyć negatywne reakcje konsumentów. Obawy dotyczące wpływu taryf na gospodarkę krajową również wzrosły na początku września – 38% wszystkich konsumentów spontanicznie odwołuje się do negatywnego wpływu taryf, co stanowi najwyższy odsetek od marca 2018 roku. Ci, którzy negatywnie wspominali o taryfach, wyrażali również więcej negatywnych opinii na temat ogólnych perspektyw dla gospodarki, a także przewidywały wyższą inflację i bezrobocie w nadchodzącym roku. W nadchodzącym roku nie przewiduje się wprawdzie recesji, ale nie przewiduje się również odrodzenia konsumpcji własnej. Prognozy dotyczące konsumpcji przewidują wolniejszy, ale pozytywny wzrost, utrzymujący ekspansję przez kolejny rok – czytamy w raporcie.

Zobacz także: Amerykanie nie wierzą w politykę taryfową Trumpa!

Oczekiwania amerykanów nt. obniżki stóp proc. FedKurs funta największym wygranym piątkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 18:30 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś wobec jena japońskiego, franka szwajcarskiego, dolara nowozelandzkiego i kanadyjskiego. Jego deprecjację dostrzec można było natomiast wobec euro, dolara australijskiego i funta szterlinga, który jednocześnie wyróżniał się dziś na tle walut grupy G8 ponadprzeciętną aprecjacją.

Piątkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 18:30 | Źródło: finviz.com

Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że rynek od pewnego czasu konsoliduje w okolicy ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Fakt ten sprawił, że tendencja ta dotarła w rejon konfluencji z linią tendencji spadkowej. Trwałe odrzucenie tego obszaru mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Kurs funta najwyżej od lipca br.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek dzisiejszej aprecjacji, rynek pokonał lokalny opór i znalazł się na najwyższym poziomie od drugiej połowy lipca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby dotrzeć nawet w okolice 1.2770.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułHistoria pieniądza. Od barteru po kryptowaluty. Część 9. Średniowieczny shopping
Następny artykułKurs funta największym wygranym sesji! Euro, Frank i Dolar najtańsze od miesiąca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here