Naga MarketsDonald Trump i Jerome Powell (Fed)
Donald Trump (prezydent USA) i Jerome Powell (prezes FED) w obliczu pandemii koronawirusa

Zaufanie Amerykanów do Rezerwy Federalnej osiągnęło 15-letni szczyt, gdy bank centralny ruszył agresywnie ze swoimi bodźcami monetarnymi, aby przeciwdziałać wyniszczającemu wpływowi pandemii koronawirusa. Wspólne działania z rządem USA doprowadziły do znacznego odbicia na rynkach akcji, choć kolejne miliony Amerykanów traci pracę. Indeks S&P 500 wzrasta w czwartek przebijając poziom 2800 punktów.

  • Zadowolenie z szefa Fed na 15-letnim maksimum
  • Fed wdrożył 9 programów stymulacyjnych od czasu wybuchu koronawirusa
  • S&P 500 kontynuuje odbicie pod koniec kwietnia

In Fed We Trust

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez firmę Gallup w dniach 1-14 kwietnia, aż 58% respondentów stwierdziło, że odczuwa pewność, iż prezes Fed Jerome Powell zrobi wszystko co potrzeba lub zarekomenduje właściwą ścieżkę wyjścia z kryzysu dla amerykańskiej gospodarki. Badanie opierało się na wywiadach telefonicznych z losową próbą 1017 osób dorosłych mieszkających w 50 stanach USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odsetek Amerykanów, którzy odczuwają „uczciwy” poziom zaufania do Fed osiągnął 15-letni szczyt. Źródło: Gallup

Wyniki pokazują, że Powell radził sobie lepiej niż prezydent Donald Trump – który wielokrotnie krytykował przewodniczącego Fed – a także lepiej niż sekretarz skarbu Steven Mnuchin czy kierownictwo kongresowe obu partii. Wśród opcji przedstawionych w ankiecie respondenci umieścili tylko swoich lokalnych gubernatorów wyżej niż prezes Fed.

Jerome Powell cieszy się zaufaniem podobnym do Alana Greenspana

Legendarny szef Fedu, Alan Greenspan

Ostatni raz respondenci byli tak pewni szefa amerykańskiego banku centralnego w 2004 r., kiedy 61% było zadowolonych z decyzji Alana Greenspana.

Zaufanie zostało poważnie uszkodzone przez globalny kryzys finansowy i wielką recesję, która nastąpiła pod rządami Bena Bernanke, kiedy stopa bezrobocia wzrosła do 10%. Wskaźnik osiągnął najniższy poziom w pierwszym roku pracy Janet Yellen w 2014 r. wynosząc zaledwie 37%.

Ranking zaufania gwałtownie wzrósł od czasu przejęcia stanowiska przez Powella w lutym 2018 r. W ciągu trzech tygodni zakończonych 10 kwietnia, cztery dni przed zakończeniem badania, prawie 19 milionów Amerykanów złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. S&P 500 również ucierpiał, choć indeks częściowo wyzdrowiał, odzyskując 34% od tegorocznego dołka.

Fed zareagował na kryzys bardzo szybko, przedstawiając dziewięć programów awaryjnych mających na celu stabilizację rynków finansowych i udzielenie pomocy bezpośrednio niektórym przedsiębiorstwom, a także rządom stanowym i lokalnym. Powell zobowiązał się w przemówieniu z 9 kwietnia, że ​​wykorzysta moce Fedu „zdecydowanie, proaktywnie i agresywnie, dopóki nie upewnimy się, że jesteśmy na dobrej drodze do powrotu do zdrowia”.

Oceny zaufania pracy Powella wydają się być nietknięte przez prawie dwa lata stałych ataków ze strony Trumpa. Prezydent wielokrotnie przeklinał decyzje Powella w sprawie stóp procentowych. W jednym tweetie zapytał: „Kto jest naszym największym wrogiem, Jerome Powell czy Prezes Xi?” odnosząc się do prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Dopiero niedawno, po tym jak Fed obniżył stopy procentowe do zera i podjął nadzwyczajne działania w celu wzmocnienia rynków finansowych, Trump pochwalił działania Powella.

Amerykański rynek akcji kontynuuje odbicie

Indeks S&P 500 już drugi tydzień konsoliduje w newralgicznym miejscu, w którym możliwe jest wystąpienie reakcji podażowej. Jednak brak większych impulsów spadkowych może sugerować, iż to jedynie zbieranie sił przez kolejnym rajdem w górę. Przebicie kwietniowego maksimum 2880 otworzy drogę do psychologicznego poziomu 3000. Z drugiej strony trwałe przebicie dołka z wtorku 2727 umożliwi test lokalnego poziomu wsparcia i wymienności 2630.

Kurs indeksu S&P 500 na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu S&P 500 na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here