Naga Marketslatin-americaPrzez ostatnie tygodnie oczy świata zwrócone są na walczące ze spowolnieniem Chiny. Dla wielu ekspertów nadchodzi kolejna fala recesji, z którą należy walczyć już w samym zalążku. W międzyczasie dwie największe gospodarki Ameryki Łacińskiej przeżywają ogromny kryzys związany przede wszystkim ze spadkiem cen ropy oraz niepewnością co do przyszłości gospodarki globalnej. Mowa o Brazylii i Meksyku.


Brazylia jako największa gospodarka Ameryki Łacińskiej to już tylko cień dawnego kraju. Jeszcze kilkanaście lat temu należała do najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, dziś aktywność gospodarcza w kraju spada o 5% rocznie, a PKB wg prognoz zmniejszy się w tym roku o 2,06%. Jeśli szacunki okażą się prawidłowe, będzie to dla Brazylii siódmy rok spadków z rzędu.

W sierpniu brazylijski real znajdował się w stosunku do dolara na historycznym minimum, a inflacja sięgała 9%, co poskutkowało podniesieniem stóp procentowych 0 0,5 pp. Sektor usług radzi sobie najsłabiej od początku kryzysu finansowego. Stopa bezrobocia wzrasta, obecnie wynosi 8,3%, co stanowi 8,4 mln osób w liczącym 204 mln obywateli kraju.

braz
Brazylijski real na przestrzeni ostatniego roku

W Meksyku sytuacja nie wygląda aż tak źle, jednak widać groźbę cofnięcia. Jeszcze na początku roku przewidywano wzrost PKB w okolicach 4,2%, obecnie szacunki analityków mówią raczej o wzroście rzędu 1,75-2,5%. Meksykańska waluta tylko w tym roku straciła 15% wartości, i obecnie dolar amerykański kosztuje 17 peso, co jest najwyższą wartością w historii.

Pojawiają się opinie, że słabsze peso przyspieszy eksport, jednak inne czynniki kompletnie zniwelują ten zysk. W 2012 roku połowa Meksykanów żyła w ubóstwie, W ciągu kolejnych dwóch lat liczba ta powiększyła się o 2 miliony. W ciągu 20 lat PKB Meksyku (po uwzględnieniu inflacji) urosło zaledwie o 2,3%. Do tego kraj cierpi z powodu silnej dysproporcji majątku. 0,002% obywateli (2540 osób) posiada aż 43% krajowego majątku.

meks
Meksykańskie peso na przestrzeni ostatniego roku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here