Naga MarketsAmerican Express – jedna z największych na świecie firm zajmujących się kartami kredytowymi – złożył aplikację o patent na opartą o blockchain technologię weryfikacji płatności proof-of-payment. To nie pierwszy ruch spółki w tym kierunku. Niedawno wykorzystała technologię Hyperledger do zaktualizowania programu dla stałych klientów, wprowadziła takie rozwiązanie jako pierwsza firma w USA.

Blockchain kluczem do sukcesu

American Express dosyć długo starał się przekonać o kryptowalut i blockchain. Jeszcze w 2014 roku prezes spółki powiedział, że uważa Bitcoina za konkurencję dla jej działalności. Dodał jednak wtedy, że protokół wykorzystywany przez kryptowalutę może okazać się istotny w przyszłości.

Po kilku latach, w listopadzie 2017 roku, ogłoszono stworzenie kanału płatności przeznaczonego dla sektora B2B, który został oparty o blockchain. Dzięki temu możliwe stało się przetwarzanie płatności pomiędzy podmiotami znajdującymi się w USA i Wielkiej Brytanii prawie natychmiastowo.

Platforma weszła do użytku dzięki współpracy z Ripple i brytyjskim oddziałem Santander. „Mamy wystarczająco dowodów na to, że technologia blockchain odgrywa rewolucyjną rolę w sposobie obsługi klientów” – powiedział Greg Keeley, wiceprezes wykonawczy działu korporacyjnych płatności w American Express.

Gigant buduje własny system

American Express złożył właśnie wniosek o patent na opracowany przez siebie system płatności oparty o blockchain. Platforma ma wykorzystać podłączone urządzenia do wykonywania zleceń przelewów, które zostaną następnie zapisane w łańcuchu blockchain. System następnie ma zatwierdzić albo odrzucić taką płatność. Oznacza to, że blockchain będzie służyć do wykonywania transakcji, a same przelewy będą dokonywane bezpośrednio między portfelami użytkowników.

System może być zastosowany do odblokowywania różnych usług, również w sensie fizycznym. W patencie podano przykład zamków do drzwi. Klient płacący za wynajem apartamentu z wykorzystaniem sieci blockchain może potem użyć tego samego urządzenia do otwarcia elektrycznego zamka.

Podobne rozwiązanie można by wykorzystać w innych sytuacjach, na przykład samochodach na wynajem do jazdy po mieście. W patencie nie ma jednak dokładnych planów, w jaki sposób ani kiedy American Express chce wdrożyć nowy system.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here