Naga MarketsDywidendowi Arystokraci na GPW w dobie kryzysu – jak sobie poradzili?W grudniu 2020 roku na łamach portalu Comparic.pl informowaliśmy państwa o dywidendowych arystokratach na GPW w Warszawie. Do największych krezusów z tego tytułu zaliczyć można m.in. Ambra, Neuca czy też Wawel. Ubiegły rok oficjalnie jest już za nami, coraz szerzej udostępniane są więc dane finansowe za rok 2020. Jak w takim razie w dobie kryzysu poradziły sobie firmy, które dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami i (przynajmniej teoretycznie) powinny być bardziej odporne na kryzysy?

  • Dywidendowy Arystokraci na GPW wypłacali w 2020 roku dywidendy – czasem pomimo gorszym wyników finansowych.
  • Według aktualnie dostępnych danych w dobie kryzysu dobrze poradziła sobie toruńska firma Neuca w branży farmaceutycznej.
  • Nie najlepsze trzy pierwsze kwartały zanotował z kolei krakowski Wawel znany z produkcji czekolady.

Kim są dywidendowi arystokraci?

Termin ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dostępna jest lista „S&P 500 Dividend Aristocrats”. Wśród wymienionych na niej firm znaleźć można m.in. Coca-Colę Co, PepsiCo, Procter & Gamble czy też McDonald’s, jednak próżno tam szukać spółek technologicznych. Aby móc aspirować do takie tytułu niezbędne jest spełnienie 3 warunków: zwiększają wypłacaną dywidendę przez co najmniej 25 lat, muszą być częścią indeksu S&P 500 oraz ich kapitalizacja rynkowa musi wynosić minimum 3 miliardy dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
To może Cię zainteresować: Dywidendowi Arystokraci na GPW – czy istnieją i jak ich znaleźć?

Przedstawionych powyżej warunków przenieść wprost na rynek polski de facto się nie da, co wynika m.in. z nie najlepszej historii Polski. Niemniej przyjmują pewne podobne kryteria tj. stałe (coroczne) wypłacanie dywidendy (w trendzie wzrostowym) przez co najmniej jedną dekadę można i z warszawskiego koszyka spółek wybrać kilka, które dzielą się z akcjonariuszami swoim zyskiem.

Wśród polskich arystokratów dywidendy zaliczyć można przede wszystkim: Wawel (znany z produkcji czekolad), Ambre (produkcja alkoholi) i Neuca (branża farmaceutyczna), jak również: Dębice (produkcja opon), grupę Żywiec, Śnieżkę (farby), Grupę Kęty czy też Asseco Poland (oprogramowanie) – jednak te były „mniej modelowe” niż pierwsza trójka.

Warto również wskazać, że spółki zaliczane do tego grona (szczególnie w USA) cechują się większą stabilnością (mniejsze spadki) w przypadku wystąpienia kryzysów, ponieważ często popyt na ich produkty jest dość stabilny – firmy te sprzedają dobra (produkty) elementarne.

Ambra – wróciła z tarczą czy na tarczy?

„Wróć z tarczą albo na tarczy” – jest to pożegnanie ze starożytnej Sparty, w której to zakładano zwycięstwo (powrót z tarczą) lub na tarczy (śmierć). W 2020 roku polska gospodarka i polskie firmy ruszyły w bój (często na śmierć i życie) z ograniczenia gospodarczymi i wszechobecnym lock downem. Jak się z tego boju wrócili dywidendowi arystokraci, którzy (w teorii) powinni być bardziej odporni na perturbacje?

Dywidendowi Arystokraci na GPW w dobie kryzysu – jak sobie poradzili?
Stopa dywidendy spółek: Ambra, Neuca, i Wawel w latach 2019-2020.

Pierwsza na warsztat trafia Ambra. Spółka zajmująca się produkcją alkoholi (przede wszystkim wina) wypłaciła dywidendę w 2020 roku w wysokości 70 groszy za akcje, jednak sama stopa dywidendy spadła względem roku poprzedniego (z 4,18% do 3,87%). Co więcej, sama wysokość dywidendy pozostała na tym samym poziomie, podczas gry w poprzednich latach regularnie rosła. Jak wskazuje prezes Spółki, Robert Ogór, firma dość dobrze przeszła przez ten wyjątkowy rok, notując spadki w jednych częściach biznesu, jednak nadrabiając to w innych – po więcej szczegółów zapraszamy na Comparic.pl

Krakowski król czekolady traci na pandemii

Następy w kolejce krakowski Wawel nie opublikował jeszcze informacji za cały rok 2020, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę pierwsze 3 kwartały, to zauważyć można, że w przypadku 1 półrocza całkowite dochody ogółem spadły względem analogicznego okresu w 2019 (z 18 766 do 13 235). Co więcej, sam drugi kwartał spółka zakończyła „pod kreską”.

Lepiej prezentują się natomiast dane za trzeci kwartał, w którym to dochody całkowite jedynie nieznacznie były mniejsze niż te osiągnięte w analogicznym okresie rok wcześniej. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że obecnie dostępne dane mają status „niebadane”, tak więc ich finalna wersja (prezentowana w raporcie całorocznym) może ulec zmianie.

Na korzyść firmy, szczególnie z perspektywy artykułu, działa natomiast fakt wypłacanie w 2020 roku dywidendy (za rok poprzedni) w wysokości 30 zł na akcje, co oznacza wzrost o 5 zł r/r i podniesienie stopy dywidendy z 3,94% do 4,79%. Tak więc o ile dane finansowe nie rozpieszczają, to jednak sama polityka dywidendowa w tym roku już daje powody do zadowolenia dla akcjonariuszy.

Neuca czyli toruńska firma farmaceutyczna

Na koniec została firma operująca w branży farmaceutycznej, czyli teoretycznej zwycięzcy ostatniego roku. Spółka, podobnie jak Wawel, wypłaciła w maju 2020 roku dywidendę za rok poprzedni, tak więc ciągłość została zachowana. Dodatkowo utrzymany został trend wzrostowy, dzięki czemu akcjonariusze otrzymali 8,65 zł (względem 7,4 zł rok wcześniej).

Również i tutaj firma nie przedstawiła jeszcze danych za IV kwartał 2020 roku, natomiast jeśli spojrzymy na pierwsze trzy kwartały, to zauważyć można po pierwsze rosnący zysk netto względem analogicznego okresu rok wcześniej. Szczególnie pierwszy i trzeci kwartał cechują się znacznie wyższym zyskiem netto (oraz wyższymi przychodami).

Ciekawy jest natomiast drugi kwartał 2020 roku, w którym to spółka, choć co prawda zanotowała nieznacznie lepszy zysk netto, to jednak miał on miejsce przy mniejszych przychodach, co jest niezwykle interesujące, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w kwietniu i maju oczy kraju zwrócone były przede wszystkim na ten sektor (choć jak wiadomo, nie każdy zajmuje się tym samym i różne firmy różnie partycypowały w zbiorowym zamówieniach na maseczki itd.).

Mimo wszystko rosnące zyski netto, przychody (ogółem) czy też rentowność zdają się potwierdzać, że branża farmaceutyczna należy do beneficjentów (w sensie gospodarczym) pandemii. Również zajmująca się sprzedażą alkoholi Ambra nie powinna specjalnie narzekać na ubiegły rok. Według aktualnie dostępnych danych najgorzej poradził sobie krakowski Wawel (szczególnie w drugim kwartale). Jednocześnie wszystkie omawiane firmy wypłaciły w tym roku dywidendę, czego nie mogły zrobić np. banki, którym KNF (w ramach środków zaradczych) nie zezwolił na wypływ gotówki.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji biomed | notowania pgnig | jsw notowanie | kursy kryptowalut wykresy | wartosc dolara |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here