Naga MarketsZamknięty sklepSears Holdings Corp. prowadzona od 125 lat sieć sklepów detalicznych w Stanach Zjednoczonych, która stała się ikoną dla pokoleń amerykańskich kupujących, złożyła wniosek o ogłoszenie bankructwa, obarczony długiem w wysokości miliardów dolarów, który rósł w zastraszającym tempie w trakcie prób walki z konkurencją i zmiana modelu zakupowego na internetowy.


Najpierw Walmart teraz Amazon, podcięte skrzydła Searsa

Firma złożyła w amerykańskim Sądzie Upadłościowym w White Plains w Nowym Jorku wniosek o ochronę przed wierzycielami i poinformowała, że Eddie Lampert natychmiast ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego. W tym samym czasie, należące do niego przedsiębiorstwo ESL Investments Inc. negocjuje umowę finansową omawiając zakup “dużej części bazy sklepowej firmy” – powiedział Sears w oświadczeniu. Pierwsze informacje o możliwym bankructwie pojawiały się natomiast już miesiąc wcześniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Marka sklepów znana ze swojego ogromnego i wszechstronnego asortymentu, rozkwitła w pierwszych dekadach po II wojnie światowej wraz z rozwojem klasy średniej. Ale nie był w stanie nadążyć za zmieniającymi się nawykami konsumenckimi napędzanymi przez rywali internetowych, w tym Amazona, który odebrał sklepowi sporą bazę klientów.

Sears, który sprzedawał wszystko, od narzędzi rzemieślniczych, poprzez sprzęt AGD, aż po bankomaty, stracił swoją pozycję w latach 80-tych wraz z ekspansją na produkty finansowe, takie jak bankowość, kredyty hipoteczne, ubezpieczenia i karty kredytowe. Walmart Inc. przejął palmę Sears jako największego sprzedawcy detalicznego jeszcze w latach 90-tych.

Wykres porównawczy Amazona i Sears
Porównanie ceny akcji Amazona (pomarańczowa linia) oraz Sears (niebieskie świece). Źródło: Stooq.pl

Sklep posiada obecnie ponad 10 miliardów dolarów w długach i ponad 1 miliard dolarów w aktywach i stwierdza, że stara się zreorganizować wokół mniejszej bazy rentownych sklepów. Sklepy Sears i Kmart pozostaną otwarte z pomocą 600 milionów dolarów w ramach nowych pożyczek, ale pod koniec roku firma zamknie 142 nierentowne sklepy, powiększając listę 46 nierentownych sklepów, które już zostały zamknięte lub zostaną zamknięte do listopada.

“Chociaż poczyniliśmy postępy, plan nie przyniósł jeszcze oczekiwanych rezultatów, a zajęcie się bezpośrednimi potrzebami płynnościowymi firmy wpłynęło na nasze wysiłki, aby stać się rentownym i bardziej konkurencyjnym sprzedawcą detalicznym”, powiedział Lampert.

Pakiet pożyczkowy w celu ratowania marki

W tym momencie spółka odroczyła już 300 milionów dolarów zobowiązania wobec swoich kredytodawców i negocjuje przesunięcie spłaty kolejnych 300 milionów. ESL powiedział w kwietniu, że będzie otwarty na zakup części aktywów firmy i wezwał dom towarowy

“Chociaż preferowanym podejściem ESL było kompleksowe rozwiązanie pozasądowe, nie okazało się możliwe osiągnięcie tego celu poza ramami procesu upadłościowego”, powiedział ESL.

Lampert próbował wielu strategii w celu ożywienia Sears od czasu wykorzystania łańcucha Kmart do nabycia Sears w 2005 r., czasami za własne pieniądze. Zamknął setki sklepów tracących pieniądze, obniżył roczne wydatki o ponad 1 miliard dolarów i zrezygnował z części marek własnych.

Część Sears była już w stanie upadłości. Sears Canada Inc. zlikwidowano rok temu i około 12 000 osób straciło pracę. Lampert częściowo oddzielił firmę od spółki macierzystej w 2012 roku i był największym akcjonariuszem Sears Canada.

Firma została założona przez Richarda Searsa, agenta na stacji kolejowej w Minnesocie, który rozpoczął sprzedaż zegarków drogą pocztową w 1886 roku, według strony internetowej firmy. Wkrótce nawiązał współpracę z serwisantem zegarków Alvah Roebuck.

Sears ostatecznie sprzedawał produkty od sprzętu i samochodów do zestawów do budowy całego domu. Sears otworzył swój pierwszy sklep w 1925 roku w Chicago, a Sears Tower w tym mieście, obecnie znanym jako Willis Tower, był najwyższym budynkiem świata, kiedy został otwarty w 1973 roku. Później siedziba firmy została przeniesiona do Hoffman Estates w stanie Illinois.

W różnych czasach, marki Sears obejmowały Allstate Insurance, Coldwell Banker nieruchomości i Discover Card. Firma stwierdziła, że jest największym w kraju dostawcą usług domowych, z ponad 11 milionami podłączeń rocznie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here