Naga Marketsinwestor ucieka przed podatkamiPodczas gdy przeciętny pracujący Mr. Smith odprowadza z bólem serca co roku podatek dochodowy, korporacje w USA nadal unikają ich płacenia. Wszystko dzięki umiejętnemu połączeniu ulg podatkowych, luk prawnych i zwolnień. Według raportu Instytutu Podatków i Polityki Gospodarczej (ITEP), spółka Amazon (AMZN) nie zapłaci nic w federalnym podatku dochodowym już drugi rok z rzędu.


Reforma Trumpa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów?

Dzięki nowej ustawie o cięciach podatkowych i zatrudnieniu (TCJA) federalna odpowiedzialność podatkowa Amazon wynosi 21% (spadek z 35% w poprzednich latach). Ale dzięki umiejętnemu połączeniu ulg podatkowych Amazon nie zapłaci ani grosza do Skarbu Państwa, mimo że w 2018 r. firma osiągnęła ponad 11,2 miliarda dolarów zysku.

Trudno jest dokładnie wskazać jak to robią. W dokumentach publicznych nie przedstawiają swojej strategii podatkowej. Nie jest więc jasne, w jaki sposób firma wykorzystuje luki w prawie podatkowym. Można by pomyśleć o wielu różnych sposobach jak na przykład przerwy w amortyzacji, które zostały rozszerzone w ramach programu TCJA (Tax Cuts and Jobs Act) – powiedział Steve Wamhoff, dyrektor ITEP ds. federalnej polityki podatkowej.

budynek amazonaChociaż Amazon może wykorzystać nowe luki dostępne w ramach TCJA nie jest to pierwszy rok, w którym spółka unika płacenia podatku federalnego. Firma zanotowała w 2017 r. 5,6 mld USD zysku w USA i również nie zapłaciła ani grosza.

Amazon płaci wszystkie podatki, które musi zapłacić w Stanach Zjednoczonych i w każdym innym kraju, w którym działa. Firma zapłaciła 2,6 miliarda dolarów podatku od osób prawnych i zgłosiła koszty podatkowe w wysokości 3,4 miliarda dolarów w ciągu ostatnich trzech lat – powiedział rzecznik spółki w oświadczeniu.

Według Wamhoffa, zdolność do nie płacenia podatku dochodowego przez Amazon pokazuje, że od dawana ​​występują problemy z ściągalnością podatków od osób prawnych.

Musielibyśmy wiedzieć, czy Amazon podlegałby pod odpowiedzialność z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyby nie TCJA?. Może. Trudno powiedzieć – dodał Wamhoff.

Rewelacje na temat zobowiązań podatkowych Amazona przychodzą w trakcie trwającej publicznej krytyki Amazona i Bezosa przez Prezydenta Trumpa za nie zapłacenie wystarczającego podatku. Prezydent obiecał, że jego nowe prawo podatkowe zakończy specjalne ulgi w dużych interesach i domknie wszystkie luki. Kilka dni temu Amazon i Google jako pierwsi stanęli w obliczu antymonopolowej kontroli ze strony amerykańskich organów regulacyjnych. Jak podają źródła firmy Apple i Facebook również zostaną wciągnięte w ten proceder.

vTo kolejna sytuacja, w której retoryka prezydenta Trumpa jest inna niż to co robi i czym skutkuje jego polityka. Część dotycząca obniżenia stawki podatku od osób prawnych była prawdziwa. I rzeczywiście wyeliminował niektóre stawki podatku od osób prawnych, ale nie wszystkie. Uszczelnienie dochodów z tytułu podatku od osób prawnych było przegranym pomysłem. Nie zobaczymy nagle korporacji, które płacą więcej. Widzimy to w przypadku chociażby Amazona – wyjaśnił Wamhoff.

Zobacz również: Amazon wart 3 tys. USD za akcję? Najnowsza prognoza Piper Jaffray

Spadające dochody podatkowe tylko powiększają deficyt. Zadłużenie narodowe Stanów Zjedonoczonych wzrosło i przekroczyło już 22 biliony dolarów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here