Naga MarketsAmazon przejmie Zoox za ponad miliard dolarówJak informuje Financial Times, Amazon nabył start-up Zoox, za ponad 1,2 miliarda dolarów, co stanowi największą inwestycję grupy e-commerce w sektorze pojazdów autonomicznych.

  • Eksperci oczekują, że Amazon użyje technologii przejętej spółki do poszerzenia swojej oferty dostaw.
  • Według analityków z Morgan Stanley, zaadaptowanie rozwiązań Zoox do sieci dostaw, może zaoszczędzić Amazonowi nawet 20 miliardów dolarów rocznie.
  • Amazon może planować rozwój sieci autonomicznych taksówek, zagrażając Waymo. 

Rosnąca konkurencja na rynku pojazdów autonomicznych

Jedno ze źródeł do których dotarł FT twierdzi, że Amazon będzie współpracować z Zoox, aby stworzyć flotę pojazdów dla usług transportu osób na żądanie, kierując grupę przeciwko Waymo, liderowi w branży pojazdów autonomicznych wspieranym przez Alphabet.

Niektórzy analitycy oczekują jednak, że Amazon skupi się na wdrożeniu technologii pojazdów autonomicznych w swojej sieci dostawczej. Portal The Information zauważył, że Amazon może wykorzystać tę technologię do autonomicznych dostaw, podobnych do istniejących projektów robotów i dronów.

Zoox został założony w 2014 roku, a jego wartość w lipcu 2018 roku wynosiła 3,2 miliarda dolarów. Zanim pandemia COVID-19 wstrzymała testy pojazdów, firma planowała uruchomienie w tym roku programu pilotażowego dla swojej usługi przewozów na żądanie.

Zobacz również: Producent szczepionki na Covid-19 zyskuje 96% po zapowiedzi “niespodzianki” D. Trumpa

Spółka opracowała dwukierunkowy pojazd bez kierownicy i widocznej przedniej lub tylnej storny, pozwalający na wygodne poruszanie się w obu kierunkach.

Zoox przyznał niedawno, że jego czterech nowych pracowników z Tesli było w posiadaniu poufnych dokumentów od poprzedniego pracodawcy, kiedy dołączyli do zespołu logistycznego Zoox.

Ceny akcji Amazon wzrosły o 3,79% w ciągu 5 ostatnich dni

Informacja ta pojawiła się już po tym jak Zoox zgodził się zapłacić Tesli nieujawnioną kwotę pieniędzy i przeprowadzić audyt, aby upewnić się, że żaden inny pracownik nie posiada poufnych informacji o Tesli.

Analitycy z Morgan Stanley sądzą, że potencjał Amazonu do rozwoju “bardziej efektywnej długoterminowej sieci dostaw” z technologią Zoox może zaoszczędzić firmie 20 miliardów dolarów rocznie.

Według Financial Times, Amazon ma pozwolić Zoox działać jako samodzielna spółka zależna, podobnie jak obecnie działa Twitch. Oczekuje się, że Amazon będzie musiała zainwestować miliardy w celu wprowadzenia pojazdów Zoox na rynek.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Amazon w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here