Naga Marketslogo amazon i jeff bezos ceoNotowania cen akcji Microsoftu wystrzeliły na historyczne maksima pod koniec października, po tym jak pojawiła się informacji o kontrakcie z Pentagonem wartości 10 mld  USD. Liderem do zdobycia tego kontraktu był Amazon, spółka odwołuje się teraz od decyzji Departamentu Obrony powołując się m.in. na “wyraźną stronniczość”.

Umowa Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud (JEDI) obejmuje usługi przetwarzania w chmurze, które dotychczas realizował Amazon w ramach poprzedniej umowy, a także szerszą, cyfrową modernizację Pentagonu. Stąd też zdziwienie, że to właśnie Microsoft okazał się zwycięzcą.

Ingerencja Donalda Trumpa?

Już w momencie pojawienia się informacji o wygranej Microsoftu, spółka Jeffa Bezosa  rozważała zakwestionowanie kontraktu udzielonego przez CIA. Według osoby wtajemniczonej w sprawę, w przetarg mógł bowiem ingerować prezydent USA, Donald Trump.

Przetargowa oferta Amazon na projekt „chmury wojennej” spotkała się z krytyką prezydenta Donalda Trumpa i jego rywali biznesowych. Do walki o zdobycie kontraktu na JEDI zmierzyli się ze sobą czołowi giganci technologiczni, a mianowicie Microsoft, Amazon, Oracle i IBM.

W czwartkowym oświadczeniu, Amazon zarzuca, że „liczne aspekty” procesu przetargu cechowały się „wyraźnymi brakami, błędami i wyraźną stronniczością”. Nie podano jednak więcej szczegółów. Amazon dodał, że „ważne jest, aby te kwestie zostały zbadane i naprawione”.

Microsoft coraz wyżej, Amazon wciąż w konsolidacji

Kontrakt z Pentagonem wyraźnie pomógł w rajdzie notowań Microsoftu. Kiedy go ogłoszono, otwarcie sesji nastąpiło luką wzrostową na nowych ATH. Jak widać na wykresie dziennym poniżej (od lewej), luka ta do dziś nie została wypełniona, a zamiast tego kurs osiąga coraz wyższe poziomy. Wczoraj notowania MSFT znalazły się ponad poziomem 148 USD.

W przypadku Amazona, sytuacja na wykresie nie wygląda już tak dobrze. Notowania AMZN utknęły bowiem w konsolidacji między dołkiem z czerwca przy 1672, a lipcowym szczytem w okolicach 2035,80. Warto zauważyć, że szczyt z lipca wypada w okolicach historycznych maksimów na poziomie 2050,50, które odnotowano we wrześniu ubiegłego roku.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny (od lewej) Microsoft i Amazon
Wykres dzienny (od lewej) Microsoft i Amazon


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here