Naga MarketsAmazon, Facebook, Apple i Google - wielka czwórka w górę o 250 mld dol.
Mark Zuckerberg, prezes Facebook’a

Prezesi czterech spółek technologicznych – Amazon, Apple, Alphabet i Facebook – odpowiadali w środę na pytania Kongresu Stanów Zjednoczonych, który miał wątpliwości, czy firmy nie wykorzystywały swojej pozycji do zdobycia monopolu na rynku. Mimo to, w czwartek akcje wszystkich spółek poszły w górę.

  • Amazon i Apple odnotowały w drugim kwartale największe przychody w swojej historii.
  • Facebook ma 2,7 miliarda aktywnych użytkowników.
  • Przychody Alphabet przekroczyły oczekiwania analityków o 1,1 miliarda dolarów. 

Spółki technologiczne pod lupą amerykańskich decydentów 

Niezależnie od tego, czy kontrolują one dostęp do informacji, czy do rynku, platformy te mają możliwość i motywację do wykorzystania tej siły. Mogą pobierać wygórowane opłaty, narzucać opresyjne umowy i pozyskiwać cenne dane od osób i firm, które na nich polegają. Mówiąc wprost: mają one zbyt dużą władzę. – powiedział David Cicilline z Partii Demokratycznej.

Przesłuchania nie wywarły jednak dużego wrażenia na inwestorach, którzy skupili się na bardzo dobrych wynikach finansowych, opublikowanych przed otwarciem czwartkowej sesji.

Dzięki gwałtownemu przyrostowi ludzi robiących zakupy w internecie, przychody Amazona wzrosły o 40%, a zysk netto o 50% – z 2,6 miliarda dolarów w drugim kwartale 2019 roku do 5,2 miliarda dolarów w 2020 roku. Jest to najlepszy wynik firmy od 26 lat.

Zobacz również: PKO BP z kolejnym górnym cieniem świecy miesięcznej

Swój najlepszy wynik w historii odnotował również Apple, którego przychody w drugim kwartale wzrosły o 11% do 59,7 miliardów dolarów, pomimo, że większość sklepów firmy pozostawała zamknięta.

Facebook z większymi przychodami, pomimo trwającego bojkotu

Facebook, który stał się celem bojkotu części reklamodawców ze względem na rzekome tolerowanie mowy nienawiści, także odnotował 11% wzrost przychodów. W drugim kwartale przychody Facebooka z reklam wzrosły o 10% do 18,32 miliardów dolarów.

Jedyną spółką, która nie może pochwalić się większymi przychodami jest właściciel Google. Przychód Alphabet spadł do 31,6 miliardów dolarów, ale wynik ten jest lepszy niż oczekiwali analitycy, którzy zakładali, że wyniesie on 30,5 miliarda dolarów.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Facebook, Alphabet, Amazon i Apple w czwartek, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here