Naga MarketsSears Holdings to amerykańskie przedsiębiorstwo powstałe w 2005 roku  w wyniku połączenia Kmart Holding Corporation i Sears z siedzibą w Hoffman Estates w stanie Illinois, będące właścicielem sieci sklepów dyskontowych Kmart i Sears. W sumie, za pośrednictwem Kmart, Sears i ich spółek-córek, firma kontroluje 1 725 sklepów. Jednak w ostatnich latach spółka przeżywa coraz głębszy kryzys i jest zmuszona zamykać kolejne sklepy. Tylko w tym roku Sears musiał zlikwidować ponad 70 nierentownych sklepów działających pod szyldem Kmart i Sears.


Konkurencja Amazona nie wytrzymuje starcia z branżowym gigantem

Obecnie amerykański holding Sears zatrudnia ponad 89 tys. pracowników, którzy coraz bardziej martwią się o utrzymanie swojej pracy. Akcje spółki notują silne spadki i tylko w tym roku spadły o 60%, a w ujęciu 12 miesięcy aż o 80%! W tym samym czasie największy konkurent Amazon wzrósł o ponad 120%.

stooq.pl

Zanim jednak doszło do połączenia Kmart i Sears w 2005 roku, spółka posiadała bogatą historię. Została założona w 1892 roku, więc w tym roku skończy niebagatelne 126 lat. Pierwsze notowania firmy odbyły się na początku XX wieku w 1906 roku. Przez dziesiątki lat Sears dynamicznie się rozwijał, a w historii zapamiętany został dzięki swoim katalogom zwanym „Biblią konsumenta”, które do dnia dzisiejszego stanowią źródło analizy dla wielu naukowców. W 1974 r. firma będąca potęga wybudowała popularny wieżowiec Sears Tower w sercu miasta Chicago.

Jednak na początku lat 90-tych XX wieku rozpoczęły się kłopoty firmy. W 1993 r. Sears zaprzestał drukowania swoich katalogów, a ostatnie jej lata to przede wszystkim problemy finansowe i silna przecena akcji. W latach 2014/15 spółka notowała jeszcze pokaźne zyski na poziomie 31,2 mld USD, jednak 3 lata później było to już zaledwie 16,7 mld zł. W 2006 r. firma posiadała ponad 3400 placówek, a obecnie prawie połowę mniej i kolejne są zagrożone zamknięciem.

Co jest przyczyną kłopotów?

Odpowiedź często brzmi tak samo: zbyt silna i innowacyjna konkurencja. Wprawdzie Sears próbuje na wszelkie sposoby ratować swoje zyski m.in. współpracując z Amazonem przy nowych produktach, jednak wielu analityków pozostaje zgodnych – w ten sposób Sears karmi swojego głównego konkurenta, który prędzej czy później wykorzysta to przeciwko spółce.

Obecne rekomendacje banków również nie pozostawiają cienia optymizmu. Większość analityków rekomenduje „trzymaj” bądź „sprzedaj”. Ostatnia pozytywna ocena „kupuj” była wydana prawie… 10 lat temu! W sierpniu bieżącego roku akcje sprzedał właściciel Fairholme Fund dotychczas drugi, co do wielkości akcjonariusz spółki.

Jednak nie tylko Sears jest w poważnych tarapatach. Wygląda na to, że cała branża handlowa jest “pożerana” przez Amazona. Firma inwestycyjna Bespoke stworzyła w tym celu specjalny indeks o nazwie Death by Amazon. W skład indeksu wchodzą wszystkie spółki, które są bezpośrednio zagrożone dynamicznym rozwojem Amazona. Indeks urósł zaledwie o 27% podczas, gdy SP1500 zaliczył wzrost o 100%, co pokazuje skalę dominacji amerykańskiego giganta.

źródło:www.bespokepremium.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiczba jobless claims najniższa od 1969 roku
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 6 września
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here