Naga MarketsAlumetal: Przy obecnych cenach przychody w 2021 r. mogą przekroczyć 2 mld złAlumetal od początku IV kwartału 2020 z optymizmem ocenia sytuację rynkową, co będzie miało wpływ na poziom osiąganych wyników finansowych w kolejnych kwartałach 2021 roku. Na poprawę wyników finansowych wpływa nie tylko sytuacja rynkowa, ale także zrealizowane inwestycje, poinformowała ISBnews prezes Agnieszka Drzyżdżyk. Wolumenowo tegoroczna sprzedaż może być znacząco większa niż 200 tys. ton. Przy obecnych cenach produktów przychody spółki w 2021 roku mogą przekroczyć 2 mld zł.

Alumetal przedstawia swoje prognozy dotyczące przychodów

“2021 rok zaczął się dla nas bardzo dobrze. W I kwartale br. zwiększyliśmy wolumen sprzedaży o ok. 30%, o czym informowaliśmy rynek w komunikacie bieżącym 25 lutego br. Obecnie udział Alumetalu w europejskim rynku wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych szacujemy na ponad 8% i jesteśmy drugim największym aluminium refinerem w Europie. W II kwartale br. sytuacja rynkowa jest nadal bardzo dobra – sprzedajemy duże ilość produktów z wysokim marżami” – powiedziała Drzyżdżyk w rozmowie z ISBnews.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jej zdaniem, dobre wyniki finansowe to nie tylko zasługa rynku, ale także trwałych zmian w samej spółce.

“Pod koniec IV kwartału ub.r. zakończyła się modernizacja zakładu produkcyjnego w Kętach. Od początku stycznia br. poziom produkcji na nowej linii produkcyjnej osiągnął pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych. Modernizacja zakładu istotnie poprawiła także jednostkowe koszty przerobu oraz produktywność na pracownika. Zakład w Kętach to teraz nasz największy zakład produkcyjny, a poprawa efektywności jego działania zauważalnie wypłynęła na wyniki całej Grupy Alumetal” – wskazała.

Wyjaśniła, że w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, który jest głównym odbiorcą produktów Grupy Alumetal, od początku 2021 r. odnotowywane są braki w łańcuchach dostaw, zwłaszcza dotyczy to półprzewodników, co zatrzymało na kilka tygodni pracę niektórych fabryk montujących samochody.

“Gdyby nie tego typu zaburzenia, popyt na nasze produkty byłby prawdopodobnie jeszcze wyższy. Sytuacja ta oznacza jednak przesunięcie części popytu na kolejne kwartały. Otrzymujemy informacje od naszych klientów, że zamówienia na samochody są na wysokim poziomie i spodziewają się mocnych poziomów produkcji w II półroczu br. Oczywiście takie otoczenie rynkowe będzie wspierać ilość sprzedaży i realizowane przez Alumetal wyniki finansowe” – powiedziała Drzyżdżyk.

W branży najbliższe tygodnie przyniosą rozstrzygnięcia w zakresie znaczących zamówień na III kwartał br.

“Mamy odczucie, że konsumenci wtórnych stopów aluminiowych chcą zakontraktować duże ilości w tym okresie” – dodała prezes.

invest

W styczniu br. marża benchmarkowa osiągnęła rekordowy poziom 618 euro/t. W następnych miesiącach marża rynkowa stopniowo obniżała się, ale nadal jest istotnie powyżej długoterminowej średniej marży rynkowej. W kwietniu br. marża wynosiła 413 euro/t, czyli była 20% powyżej średniej z ostatnich dziesięciu lat.

“Poziom marż rynkowych istotnie powyżej średniej długoterminowej to zapowiedź dobrych wyników w II i III kwartale br.” – wskazała prezes.

“Jestem pełna optymizmu. Jesteśmy silniejsi, nie tylko finansowo, ale też operacyjnie i osobowo. Już w obecnym roku powinniśmy mocno zbliżyć się do naszego celu strategicznego – sprzedaży na poziomie 250 tys. ton w 2022 r. Zapotrzebowanie na nasze produkty jest wysokie, ceny też są znacznie wyższe od tego, co historycznie obserwowaliśmy. Jeśli sytuacja się utrzyma, to przychody przekroczą 2 mld zł. Dodatkowo od początku roku przyspieszyła też sprzedaż stopów wstępnych. Dzięki wysokiej jakości tych produktów pozyskujemy nowych klientów i budujemy udział w rynku” – powiedziała także.

Jej zdaniem, zmiany na rynku motoryzacyjnym sprzyjają Grupie Alumetal. Realokacja produkcji pojazdów samochodowych do regionu CEE5 (Polska, Czech, Słowacja, Węgry i Rumunia) ciągle trwa. Udział CEE5 w produkcji pojazdów w UE i UK zwiększył się z 23% w 2019 do 25% w 2020. Hybrydyzacja i elektryfikacja pojazdów także stwarza szanse dla spółki. Hybrydyzacja sprzyja, ponieważ dochodzi dodatkowy silnik i obudowa baterii do produkcji, do których zastosowanie może mieć wtórne aluminium. Elektryfikacja również daje potencjał rozwoju dla regionu CEE5. Nowa inwestycja Tesli pomimo, że w Niemczech, znajduje się mniej niż 100 km od polskiej granicy, skorzystają na niej kooperanci z Polski.

Jak wspomniała prezes, elementem, o którym należy pamiętać jest dążenie do neutralności klimatycznej przemysłu motoryzacyjnego, co naturalnie oznacza zwrócenie się w stronę wtórnego aluminium, do którego potrzebne jest 20-razy mniej energii niż w przypadku aluminium wtórnego.

Publikacja raportu okresowego Grupy Alumetal za I kw. 2021 r. zapowiedziana jest na 17 maja br. W lutym spółka poinformowała, że spodziewa się w I kwartale wzrostu ilości sprzedaży o ok. 30% i skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o około 60% r/r oraz ponad dwukrotnie większego zysku EBITDA i około trzykrotnie wyższego znormalizowanego zysku netto.

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest czwartym największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 061,6 mln zł w 2020 r.

Autor: Kamila WajszczukConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here