Namecoin

Początki Namecoina sięgają 18 kwietnia 2011 roku. Powstał w oparciu o oprogramowanie Bitcoina, rozszerzając je o kilka dodatkowych funkcji zapewniających wsparcie dla transakcji w zakresie rejestracji, aktualizacji oraz transferu nowych monet.

Podobnie jak BTC, Namecoin działa w oparciu o system peer-to-peer. Główne założenie również jest podobne – wirtualna waluta nie może być w żaden sposób kontrolowana przez pojedynczy podmiot lub przedsiębiorstwo. Informacje o dokonanych transakcjach są udostępniane wszystkim użytkownikom P2P – w zasadzie działa tutaj block chain podobny do tego doskonale znanego nam z Bitcoina.

Pierwszy altcoin na rynku

Warto pamiętać, że Namecoin był pierwszą alternatywą dla Bitcoina i nadal uważany jest za jedną z najbardziej innowacyjnych monet. Jako pionier zaimplementował nowe sposoby miningu oraz wprowadził zdecentralizowany DNS.

Ogromną zaletą jest fakt, że jeżeli dany użytkownik zajmuje się już kopaniem Bitcoinów, wtedy automatycznie wykopywane są również NMC – nie obciążają więc dodatkowo komputeraz oraz nie pobierają większych ilości energii!

Informacje podstawowe o walucie

Nazwa: Namecoin (NMC)

Strona internetowa: www.namecoin.info

Docelowa ilość monet: 21 milionów

Trudność dopasowania: 2016 bloków

Algorytm hashujący: SHA256d

Początkowa nagroda w monetach za uwolniony blok: 50 NMC

Nowe bloki: co 10 minut

Obecna wartość: 2,4USD

Uruchomienie: 18 kwietnia 2011