Mastercoin (MSC)

Platforma Mastercoin (obecnie Omni Layer) to waluta cyfrowa i protokół komunikacyjny zbudowany na blockchainie Bitcoina. Mastercoin służył jako łącze pomiędzy BTC i innymi kryptowalutami.

Mastercoin (MS) był jednocześnie dostawcom usług w ekosystemie Bitcoina do działania w zdecentralizowanym środowisku P2P. Zaadoptowanie protokołu Mastercoin prowadzi do realizacji transakcji o wyższej wartości w blockchainie BTC, co  stanowiło idealne rozwiązaniem dla górników i inwestorów Bitcoina.

Znaną analogią ze świata sieci komputerowych opisującą relację Omni Layer (wcześniej Mastercoin) do Bitcoina jest relacja protokołu HTTP do TCP/IP. HTTP bowiem, podobnie jak Omni Layer jest warstwą aplikacji dla bardziej podstawowej warstwy transportowej i internetowej TCP/IP, którą w tej analogii stanowi Bitcoin.

Rys historyczny

Biała Księga dla projektu została opublikowana przez J. R. Willett w styczniu 2012, natomiast oficjalnie projekt ruszył ostatniego dnia lipa 2013-go roku wraz z miesięczną zbiórką funduszy, w której każdy mógł nabyć Mastercoiny (MSC). Fundacja Mastercoin zebrała około 5000 Bitcoinów, które w tamtym czasie warte były około $ 500.000. W marcu 2015 został przemianowany na Omni, którego rola w ekosystemie bitcoinowym deklarowana jest jako platforma zdecentralizowanych protokołów.

Główne funkcje protokołu Mastercoin

  • Integracja z giełdami – Omni jest zintegrowane z najlepszymi giełdami zarówno Bitcoina jak i Alt-coinów.
  • Kryptowaluty użytkowników – protokół umożliwia każdemu użytkownikowi zaprojektowanie i wypuszczenie własnej waluty bezpośrednio na blockchainie Bitcoina,
  • Smart property – są to kontrakty, które prezentować mogą określone dobra. Pojedyncze cyfrowe kontrakty mogą opiewać na usługi, produkty, wirtualne waluty, instrumenty pieniężne i wiele innych.
  • Savings Wallet – kolekcja adresów, pod którymi znajdują się zapisy wszystkich transakcji przy użyciu Mastercoina.
  • Zasoby crowdfundingowe oparte na blockchainie

Informacje podstawowe o kryptowalucie

Nazwa: Mastercoin (MSC)

Strona internetowa: www.mastercoin.org (obecnie przekierowanie na http://www.omnilayer.org)

Algorytm hashujący: SHA-256

Data uruchomienia: 31 lipiec 2013

Obecna wartość: n.d.

Blockchain: Wykorzystuje BTC do transportu, przechowywania i bezpieczeństwa. Korzysta z protokołu Bitcoina

Notowania Omni w relacji do dolara amerykańskiego (OMNI / Dollar)