Peercoin

Peercoin – co to jest?

Jest to jedna z tych kryptowalut, której bardzo daleko do Bitcoina. W głównym protokole PPC wprowadzono ogromną ilość kluczowych zmian, silnie zmieniając podstawowe zasady działania waluty.


Peercoin kurs
Twórcami Peercoina są Scott Nadal oraz ukrywający się pod pseudonimem Sunny King. Pierwszy z twórców wycofał się z projektu i aktywny pozostaje jedynie Sunny King. Moneta powstała 12 sierpnia 2012r. jest więc jedną z najstarszych w świecie kryptowalut.

Nieograniczona podaż

W rzeczywistości większość walut wirtualnych to imitacja Bitcoina i jego fundamentalnych funkcji. W przypadku Peercoina jest natomiast odwrotnie. Twórcy Peercoina przyczynili się do wprowadzenia kilku ciekawych innowacji na rynek kryptowalut. Przede wszystkim mowa tutaj o systemie łączącym w sobie rozwiązania proof-of-stake i proof-of-work. Podobnie jak w przypadku innych krytpowalut monety mogą być wykopywane, jednak główna część sieci utrzymywana jest przez posiadaczy waluty, którzy czerpią z tego dodatkowe korzyści – tak samo jak minerzy.

Mimo, że w przeciwieństwie do Bitcoina, Peercoin nie ma jasno sprecyzowanego limitu monet przez co jego podaż jest niemal nieograniczona, to posiada on w sobie pewien element deflacyjny. Przez specyfikę połączonego proof-of-stake i proof-of-work, bezpowrotnie niszczone jest 0.01 PPC na każdy kilobajt transakcji.

Większe bezpieczeństwo i oszczędność energii

Wprowadzenie tego systemu sprawia, że ryzyko związane z osiągnięciem przez kogoś 51% mocy sieci zmniejsza się. Dzięki wykorzystaniu systemu proof-of-stake nowe monety generowane są bowiem nie tylko przez górników ale również przez samych posiadaczy. Ponadto Peercoin dąży do tego, aby w przyszłości większość monet generowana była właśnie przez posiadaczy (POS) a nie górników (POW). Wraz z wzrostem poziomu trudności kopanie monet będzie bowiem coraz mniej opłacalne.

Co więcej utrzymanie sieci wymaga zdecydowanie mniej energii niż w przypadku hashów generowanych przez moc obliczeniową komputera.

Innowacyjny algorytm tej zdecentralizowanej waluty P2P sprawia, że bezpieczeństwo jest zdecydowanie wyższe a pobór energii wyraźnie mniejszy. Nagrody za kopanie i utrzymanie sieci są przyznawane na zdecydowanie uczciwszych zasadach niż w przypadku innych cyfrowych walut.

Fee, czyli opłata za transakcje jest stała i wynosi 0.01 PPC/kb i jak wspomniałem już wcześniej, jest ona bezpowrotnie niszczona. Oznacza to, że górnicy nie otrzymują premii za transakcje a jedynie nagrody za bloki. Stałe fee sprawia, że nie można zatem przyspieszyć transakcji.

Peercoin Mining

Przez wzgląd na dużą trudność, kopanie Peercoin w domowych warunkach jest praktycznie nie opłacalne na GPU. Dla przeciętnego zjadacza chleba zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się kopanie innych walut bądź pozyskiwanie monet PPC w systemie proof-of-stake (POS). W tym celu wystarczy pobrać i zainstalować portfel Peercoin, przelać na niego dowolną ilość monet i pozostawić włączony z aktywnym połączeniem internetowym. Jedyne o czym należy pamietać, to by w ustawieniach zaznaczyć żeby nasz portfel był odszyfrowany na potrzeby “wybijania” monet. W zależności od ilości monet w portfelu, będziemy otrzymywać pewną ilość monet w ramach bloków POS.

Informacje podstawowe o walucie

Nazwa: Peercoin (PPC)

Strona internetowa: www.peercoin.net

Docelowa ilość monet: brak zamkniętego przedziału

Trudność dopasowania: każdy blok

Algorytm hashujący: SHA-256

Początkowa nagroda w monetach za uwolniony blok: zależy od trudności bloku

Nowe bloki: co 10 minut

Data uruchomienia: 19 sierpnia 2012

                                                  Kolejna lekcja: Tether