Dogecoin

dogecoin kryptowaluta
Czym jest dogecoin? Czy to pełnoprawna kryptowaluta? Czy może internetowy żart? Pewnym jest, że ten altcoin zwraca na siebie uwagę. Jaka była geneza powstania dogecoina i czy kiedykolwiek dorówna on wycenie Bitcoina? O tym poniżej.


Dogecoin cena

Dogecoin kurs

Dogecoin – co to jest?

Aby w pełni nakreślić czym tak naprawdę jest dogecoin musimy się cofnąć do grudnia 2013 gdy w internecie głośno było od afery związanej z SilkRoad – przestępczego odpowiednika eBay czy Allegro w którym można było kupić broń, fałszywe dokumenty czy narkotyki. W związku z aresztowaniami jakich dokonali agenci FBI w tej sprawie media prawdopodobnie po raz pierwszy naprawdę zainteresowały się Bitcoinem – walutą rozliczeniową SilkRoad. BTC zaczęto postrzegać jako instrument przestępców co wyraźnie psuło opinię tej kryptowalucie. Jackson Palmer oraz Billy Markus postanowili temu zaradzić.

Stworzyli oni nadzwyczaj pozytywną kryptowalutę opartą o protokół Bitcoina. Cały koncept nowego tokenu był inspirowany popularnym w tamtym czasie memem doge czyli piesełem rasy Shiba Inu. To właśnie podobiznę tego psa twórcy Dogecoina umieścili w logo kryptowaluty.

Dogecoin swoim wyglądem i ideą jaka za nim stała zdobył serca członków kryptospołeczności i rozpoczął modę na tworzenie, coraz to bardziej zwariowanych altcoinów. W początkowej fazie swojego istnienia Dogecoin był tak popularny, że jego wartość w ciągu zaledwie trzech dni wzrosła sześciokrotnie. Jednak sama idea popularyzacji Dogecoina nie wystarczyła aby utrzymać cenę na tych poziomach, a początkowy szał wokół tej kryptowaluty opadł.

Pomimo faktu, że podaż Dogecoina nie jest niczym ograniczona (więc jest to kryptowaluta inflacyjna, w przeciwieństwie do deflacyjnego Bitcoina) społeczność tego coina pozostaje zauważalna w Internecie. Większość użytkowników Dogecoina nie traktuje go jako inwestycji (jeden DOGE kosztuje ułamki grosza) lecz raczej jako instrument dobrej i pozytywnej zabawy. Świadczyć o tym może głośny fakt zebrania $30 tys. by na zimowe Igrzyska Olimpijskie wysłać jamajską drużynę…bobsleja. Innym wyczynem społeczności DOGE było zebranie $44 tys. dla kierowcy rajdów NASCAR Josha Wise po tym, gdy jego sponsorzy nieoczekiwanie zerwali umowy. W ramach podziękowania Wise przemalował swój samochód w barwy Dogecoina.

Samochód Josha Wise |źródło: www.reddit.com

Dogecoin mining

Dogecoin to rozrywkowa, nowa i dynamicznie rozwijająca się społeczność zgromadzona wokół innowacyjnej kryptowaluty. Całkowicie anonimowa, zdecentralizowana i ekstremalnie bezpieczna służy obecnie do realizacji płatności na całym świecie.

Każdy użytkownik instalując oprogramowanie Dogecoin instaluje jednocześnie portfel na swoim komputerze, smartfonie lub uzyskuje do niego dostęp w chmurze. Środki zgromadzone w portfelu służą do płatności za dobra i usługi lub do celów inwestycyjnych.

Ogromną zaletą Dogecoina jest jego niezwykle intuicyjne oprogramowanie. Nawet niedoświadczeniu użytkownicy, nieposiadający żadnego doświadczenia z wirtualnymi monetami mogą założyć konto i rozpocząć kopanie waluty w przeciągu zaledwie kilku minut!

Informacje podstawowe o walucie

Nazwa: Dogecoin (Doge)

Strona internetowa: www.dogecoin.com

Docelowa ilość monet:

Trudność dopasowania: –

Algorytm hashujący: skrypt

Początkowa nagroda w monetach za uwolniony blok: od 0 do 1mln Doge – wartość losowa

Nowe bloki: co 1 minutę

Obecna wartość: 0,0004USD

Data uruchomienia: Grudzień 2013

Kapitalizacja rynkowa: 56 mln USD

                                                  Kolejna lekcja: Peercoin