Kryptowaluty

Kryptowaluty

Gdy temat rozmowy schodzi na kryptowaluty wszyscy mają na myśli tę jedną, najważniejszą. Bitcoin – to właśnie ta kryptowaluta trafiła do głównego nurtu i rozpoznają ją wszyscy. Ale BTC choć jest pierwszy w swoim rodzaju, to nie jedyny. Istnieją tysiące altcoinów, które podobnie jak niegdyś Bitcoin zyskują coraz bardziej na popularności. 

Altervative coins – waluty alternatywne, to zbiorcza nazwa dla wszystkich kryptowalut powstałych po wydobyciu pierwszego bloku BTC. Za pierwszego altcoina uważa się kryptowalutę o nazwie Namecoin. Jednak ten wynalazek nie zdobył takiej popularności jak Bitcoin i choć nadal jest rozwijany, to jego wycena rynkowa jest nikła. Znacznie większą karierę zrobił Litecoin, którego pierwszy blok został wydobyty już w dwa lata po powstaniu Bitcoina.

Z biegiem czasu powstawało coraz więcej altcoinów. Większość z nich odeszła w niepamięć lub ma na tyle niewielką społeczność, że praktycznie nie liczą się na rynku kryptowalut, który na początku listopada 2017 roku wart był $200 mld. Większość, bo aż 60% (dane za listopad 2017) kapitalizacji stanowi wycena Bitcoina. Na kolejnych miejscach w tabeli są takie kryptowaluty jak Ethereum, powstały w wyniku podziału sieci Bitcoina Bitcoin Cash, Litecoin, Ripple, Dash, Nem, Monero, IOTA, czy NEO. Niecałe 4% rynku kryptowalut stanowią tysiące altcoinów nie wymienionych powyżej.

Własnego altcoina może stworzyć niemal każdy – wystarczy oprzeć swoją pracę o skrypty Bitcoina. Cel takich przedsięwzięć może być różny. Niektóre z altcoinów mają służyć za bazę pod nowe usługi – choćby wzajemne wypożyczanie przestrzeni dyskowej przez członków społeczności altcoina. Inne zaś tworzone są niemal wyłącznie w celu zgromadzenia odpowiednio wysokiego kapitału w trakcie ICO (initial coin offering – wprowadzenie kryptowaluty do obrotu) i wykreowanie sztucznego popytu na taką kryptowalutę. Skuszeni wizją dynamicznego wzrostu altcoina inwestorzy dołączają do kupujących, napędzając spiralę przypominającą piramidę finansową.

W tej sekcji działu Bitcoin będziesz mógł zapoznać się z najpopularniejszymi altcoinami dostępnymi obecnie na rynku, jak i tymi mniej znanymi. Chcemy uświadomić Ci jak duży i dynamicznie rozwijający się jest rynek monet alternatywnych. O ile ich wartość to często tysięczne, jeżeli nawet nie milionowe cząsteczki Bitcoina, to pokazują jak wielkie jest zainteresowanie cyfrowymi walutami w dzisiejszym świecie. Według szacunkowych danych, do tej pory powstało ponad kilka tysięcy różnych altcoinów!

Dla Twojej wygody przygotowaliśmy listę altcoinów, które każdy powinien  znać! Zapoznaj się z opisem:   

A oprócz tego poczytaj o innych, zyskujących sobie coraz większą popularność i posiadających duży potencjał kryptowalutach.