Naga MarketsOczekiwania dotyczące wyników spółki-matki Google – Alphabet Inc. – były niskie. Wszystko za sprawą rekordowej kary otrzymanej przez firmę za działania monopolistyczne w Unii Europejskiej. Gigant z Mountain View ogłosił, że zamierza wziąć pod uwagę grzywnę w wysokości 5 mld USD w swoim sprawozdaniu finansowym, chociaż zamierza się odwoływać.

Świetne wyniki Google

W drugim kwartale Alphabet zanotował 3,2 mld USD zysku netto, czyli 4,54 USD na akcję. Gdyby nie brać pod uwagę kary finansowej otrzymanej w UE, zysk na akcję wyniósłby 11,75 USD, znacznie powyżej oczekiwań analityków w wysokości 9,64 USD.

Spółka postanowiła wziąć pod uwagę w raporcie kwartalnym otrzymaną karę, choć Pichai potwierdził w poniedziałek, że będzie się odwoływać. Firma ma zamiar „znaleźć rozwiązanie, które w pierwszej kolejności będzie korzystne dla wszystkich użytkowników Androida”.

Przychody spółki wyniosły w drugim kwartale 26,24 mld USD, znacznie powyżej 20,91 mld USD zanotowanych w Q2 2017 roku oraz przeciętnych oczekiwań analityków w wysokości 25,58 mld USD. W rezultacie w godzinach posesyjnych akcje spółki skoczyły nawet o 5%. W tym momencie akcje klasy A są notowane po 1255 USD, znacznie powyżej dotychczasowego rekordu intraday – 1221,59 USD.

Dzisiejsze otwarcie prawdopodobnie będzie oznaczać pobicie dotychczasowego ATH

Reklamy siłą napędową Alphabet

Google odpowiada za prawie całe przychody Alphabet, głównie dzięki reklamom. Google zanotował łącznie 26,11 mld USD przychodu po odjęciu kosztów pozyskiwania ruchu. To już czwarty kwartał ciągłych wzrostów z tej gałęzi działalności spółki. Zdaniem analityków, dobra kondycja reklam Google leży w coraz lepszych algorytmach pozwalających lepiej targetować przekaz marketingowy. Spółka ogłosiła w lipcu nową technologię targetowania opartą o metody uczenia maszynowego.

Inne źródła przychodów spółki – platforma obliczeniowa w chmurze, urządzenia typu Google Home czy Pixel oraz zyski ze sklepu z aplikacjami Play Store – wyniosły 4,43 mld USD, znacznie więcej niż w ubiegłym roku (3,09 mld USD).

Warto wspomnieć, że Alphabet znajduje się wśród sześciu spółek, które generują aż 99% tegorocznego zysku indeksu S&P500.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here