Naga Markets

Allegro spada z rocznych maksimów. Raport za I kw. wywołał najsilniejsze tąpnięcie od 4 m-cyAkcje Allegro tracą na wartości trzeci dzień z rzędu, poważne problemy spółki wydają się jednak dopiero zaczynać. W trakcie trwania czwartkowej sesji na GPW notowania lidera branży e-commerce w Polsce spadają o blisko 7%. Powodem tak dużego tąpnięcia na spółce może być publikacja wybranych skonsolidowanych danych finansowych za I kwartał 2023 r.

  • Akcje Allegro spadają trzeci dzień z rzędu, zdecydowanie najbardziej niedźwiedzią sesją dla spółki jest ta czwartkowa, podczas której akcje lidera branży e-commerce w Polsce pikują o ponad 6%
  • Aktualną utratę wartości można powiązać z najnowszym raportem finansowym za I kwartał 2023 r.
  • Mimo panujących na giełdzie spadków, wyniki finansowe Allegro okazały się lepsze od przyjętego konsensusu rynkowego
  • Jaki jest faktyczny powód obniżek na Allegro? Czy to początek nowej bessy na spółce?

Allegro spada o ponad 12% w ciągu trzech sesji giełdowych

Po osiągnięciu rocznego maksimum 23 maja 2023 r. – na poziomie 38,99 zł, panujący na spółce trend uległ odwróceniu. Po odbiciu od pułapu 39 zł za akcję, notowania Allegro zmniejszyły się o ponad 12% w ciągu zaledwie niecałych trzech dni giełdowych.Największej zniżki spółka doświadcza podczas czwartkowej sesji, deprecjonując o ponad 6%. Aktualna świeca spadkowa jest największą od ponad czterech miesięcy. Tak istotne obniżki można powiązać z najnowszą publikacją wybranych skonsolidowanych danych finansowych za I kwartał 2023 r.

Nie budziłoby to większych wątpliwości, gdyby nie fakt, iż przedstawione wyniki finansowe spółki okazały się lepsze od przewidywań rynkowych.

ALE_2023-05-25_12-08-56
Notowania Allegro. Źródło: Tradingview.com

Analizując wykres spółki z dużą pewnością można stwierdzić, iż poziom 39 zł czy okrągły pułap 40 zł za pojedynczą akcję jest obecnie wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Dużo bardziej prawdopodobne są dalsze spadki, w przypadku gdyby nie zatrzymały się one w okolicach 32 zł, otworzy się duża przestrzeń do dalszej deprecjacji, która może zatrzymać się dopiero w rejonach 26 zł – 27 zł.

Wyniki grupy Allegro za I kwartał 2023 r.

Mimo panujących na giełdzie obniżek, wyniki finansowe Allegro okazały się lepsze od przyjętego konsensusu rynkowego, dotyczy to wszystkich najważniejszych pozycji, takich jak: przychody, EBITDA, EBIT oraz zysk netto jednostki dominującej.

Zdecydowanie największym pozytywem okazała się ta ostatnia kategoria, zysk netto j.d. osiągnięty w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2023 r. wyniósł 157 mln zł, co stanowi wartość o 71,6% większą od zakładanego przez analityków 91,5 mln zł.

Mimo tak zaskakującego wyniku jest on o ponad 12% niższy w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. Spółce nie udało się powtórzyć rezultatów z ubiegłego roku, jednak nie tłumaczy to ponad 6% spadków, szczególnie konfrontując osiągnięte rezultaty z przewidywaniami analityków. Dodatkowo Allegro wydaje się cały czas rozwijać i zwiększać swój potencjał rynkowy.

AVA Trade

Po osiągnięciu kluczowego celu, jakim było uruchomienie platformy marketplace Allegro.cz w Czechach, zamierzamy systematycznie poszerzać nasz zasięg geograficzny i przyspieszyć tempo wzrostu skonsolidowanego GMV grupy w perspektywie średnioterminowej. Wszędzie na świecie konsumenci mierzą się z wyzwaniami, ale to Allegro jest właściwą odpowiedzią dla wszystkich tych szukających najkorzystniejszego i najwygodniejszego miejsca zakupów online – powiedział cytowany w komunikacie prasowym CFO Allegro, Jon Eastick.

Aktualne spadki można powiązać z wyjściem z inwestycji części inwestorów, dla których coraz większa stabilność spółki stanowi gwarant małej zmienności. Dodatkowo najnowsze dane dotyczące aktywności oraz liczby klientów również nie zadowalają.

Jak można przeczytać w najnowszym raporcie, wzrost liczby nabywców powrócił do poziomu sprzed pandemii COVID-19, obecnie mamy również do czynienia ze spowolnieniem wzrostu sprzedaży detalicznej w Polsce o 10,7 p.p., z 15,5% w grudniu 2022 r. do 4,8% w marcu 2023 r., według danych GUS. Spowolnienie to najprawdopodobniej będzie nadal widoczne w najbliższych miesiącach.

W pierwszych tygodniach drugiego kwartału 2023 r. polskie oddziały odnotowały umiarkowane spowolnienie wzrostu GMV w stosunku do pierwszego kwartału 2023 r. o 2-3 pp. Jest to spójne z nominalnymi odczytami sprzedaży detalicznej w Polsce, które nadal wykazywały tendencję spadkową.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek, 25 maja 2023 r.?
Następny artykułDolar znów zyskuje! Kapitał ucieka za ocean. Ropa drożeje. Co z kursem PLN?
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.