Naga Markets

Allegro spada o ponad 12% w ciągu trzech sesji. Niedźwiedzie wracają na GPW? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Akcje Allegro tracą na wartości trzeci dzień z rzędu, poważne problemy spółki wydają się jednak dopiero zaczynać. W trakcie trwania czwartkowej sesji na GPW notowania lidera branży e-commerce w Polsce spadają o blisko 7%. Powodem tak dużego tąpnięcia na spółce może być publikacja wybranych skonsolidowanych danych finansowych za I kwartał 2023 r.

Złoto jest najtańsze od dwóch miesięcy. Rynek zmienia swoje nastawienie względem czerwcowej decyzji Fed

W czwartek rynek złota doświadczył znaczącego spadku, osiągając najniższy poziom od dwóch miesięcy, głównie ze względu na optymistyczne rozwinięcie negocjacji na temat limitu zadłużenia w USA i przekonujące dane gospodarcze wskazujące na potencjalną podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.Cena złota aktualnie spada o 0,7%, osiągając poziom 1943,58 USD za uncję, co jest najniższym poziomem od 22 marca. Znaczny wpływ na notowania kruszcu miał ogłoszony postęp w negocjacjach między Białym Domem a Republikanami dotyczących podniesienia limitu zadłużenia. Kevin McCarthy, republikański kongresmen, potwierdził postęp w tych rozmowach.

Notowania złota
Notowania złota

– To podwójny cios dla złota, jeśli porozumienie zostanie zawarte w weekend, usunie to największe ryzyko z naszego stołu. Dość imponująca runda danych gospodarczych sugeruje, że ta gospodarka nadal wykazuje dużą odporność, argument na rzecz możliwości kolejnej podwyżki stóp zyskuje tutaj na sile – skomentował Edward Moya, starszy analityk rynkowy w OANDA. Czytaj więcej 

Elon Musk dyskutuje o stworzeniu giganta AI, który rzuci wyzwanie Google i Microsoftowi

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, twierdzi, że w wyścigu sztucznej inteligencji (AI) oprócz Microsoftu i Google powinien być również trzeci znaczący gracz. Miliarder zasugerował, że jego spółki Tesla i Twitter mogłyby współpracować z firmą zajmującą się sztuczną inteligencją, podobnie jak Microsoft współpracuje z Openai.

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, omówił szeroki zakres tematów podczas wirtualnego wystąpienia na Wall Street Journal’s CEO Council Summit w Londynie w miniony wtorek. Wśród tematów poruszonych przez miliardera znalazła się m.in. sztuczna inteligencja. Uważa on, że w trwającym wyścigu AI powinien pojawić się jeszcze jeden duży konkurent dla Microsoftu i Google.

Notowania Dogecoina, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania Dogecoina, wykres dzienny, źródło: TradingView

Dyrektor generalny Tesli niedawno postawił pierwsze kroki, aby dołączyć do trwającej batalii o wyłonienie lidera w obszarze sztucznej inteligencji. CEO Tesli założył bowiem niedawno firmę AI o nazwie X.AI.

– Mamy Openai i Microsoft, Google Deepmind… Myślę, że powinien być jeszcze jeden znaczący gracz w tym wyścigu – powiedział Musk. Czytaj więcej 

Wall Street mogą dzielić zaledwie 2 tygodnie od gigantycznego krachu, twierdzi Dr. Doom

Prezes Roubini Macro Associates, Nouriel Roubini, nazywany na Wall Street “Doktorem Doomem” po tym, jak przewidział kryzys finansowy z 2008 roku w rozmowie z Bloomberg TV na Forum Ekonomicznym w Katarze w środę, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych stwarza ryzyko dla stabilności rynków finansowych.

Dr. Doom powiedział, że nieosiągnięcie porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia przed ostatecznym terminem w przyszłym tygodniu spowoduje krach na amerykańskim rynku finansowym.

– Mogą osiągnąć porozumienie nawet w ostatniej godzinie przed terminem. Albo możliwe, że tego porozumienia nie osiągną. Jeśli tak się stanie, rynek się załamie. To może wymusić porozumienie w ciągu następnych kilku dni – powiedział Nouriel Roubin. Czytaj więcej 

Fed doprowadzi do kryzysu i załamania na Wall Street? “Nadciągają poważne siły deflacyjne”, wskazuje Mike McGlone

Inwestorzy i analitycy bacznie obserwuje kolejne ruchy Rezerwy Federalnej, spekulując na temat potencjalnego zwrotu w polityce pieniężnej. Według Bloomberg Intelligence, zmiana ta może zależeć od ponownej wyprzedaży na giełdzie. Jak podkreśla Mike McGlone, najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że decydenci bazują na opóźnionych danych i mogą swoim postępowaniem doprowadzić do deflacji i kolejnego kryzysu.

Decyzje Rezerwy Federalnej są ściśle powiązane z wynikami rynku akcji. Jak ujął to Mike McGlone, starszy analityk ds. makro w Bloomberg Intelligence, między kontraktami terminowymi na stopę funduszy federalnych, a oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych, które rosną wraz z indeksem S&P 500, toczy się “gra w kotka i myszkę”. Sugeruje on, że pogorszenie koniunktury na giełdzie może wywołać zwrot ze strony Fed.

AVA

Fed ma tendencję do kierowania się opóźnionymi danymi w kształtowaniu swojej polityki pieniężnej (jak inflacja). Jednak wiodące wskaźniki towarowe wskazują na utrzymujący się trend deflacyjny. Indeks Bloomberg Commodity Spot Index spadł już o około 26% rok do roku, co może sygnalizować zbliżającą się deflację. Co więcej, oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w czerwcu wynoszą obecnie 25%. Czytaj więcej 

Allegro spada z rocznych maksimów. Raport za I kw. wywołał najsilniejsze tąpnięcie od 4 m-cy

Po osiągnięciu rocznego maksimum 23 maja 2023 r. – na poziomie 38,99 zł, panujący na spółce trend uległ odwróceniu. Po odbiciu od pułapu 39 zł za akcję, notowania Allegro zmniejszyły się o ponad 12% w ciągu zaledwie niecałych trzech dni giełdowych.

Największej zniżki spółka doświadcza podczas czwartkowej sesji, deprecjonując o ponad 6%. Aktualna świeca spadkowa jest największą od ponad czterech miesięcy. Tak istotne obniżki można powiązać z najnowszą publikacją wybranych skonsolidowanych danych finansowych za I kwartał 2023 r.

Notowania Allegro. Źródło: Tradingview.com
Notowania Allegro. Źródło: Tradingview.com

Analizując wykres spółki z dużą pewnością można stwierdzić, iż poziom 39 zł czy okrągły pułap 40 zł za pojedynczą akcję jest obecnie wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Dużo bardziej prawdopodobne są dalsze spadki, w przypadku gdyby nie zatrzymały się one w okolicach 32 zł, otworzy się duża przestrzeń do dalszej deprecjacji, która może zatrzymać się dopiero w rejonach 26 zł – 27 zł. Czytaj więcej 

Kurs USD/JPY z perspektywą spadku do 130,00. BoJ podniesie górną granicę YCC, wskazuje Societe Generale

Ostatnio w centrum uwagi analityków znalazł się japoński jen, którego wartość w ciągu najbliższych kilku tygodni może znacznie wzrosnąć. Prognoza ta, sporządzona przez Societe Generale i opiera się na wskazaniach, że Bank Japonii przygotowuje się do zwiększenia górnego limitu rentowności obligacji na najbliższym posiedzeniu.

W kwietniu inflacja bazowa w Japonii osiągnęła najwyższy poziom od ponad czterech dekad, osiągając 4,1%. Według Oliviera Korbera z Societe Generale, presja inflacyjna skłania gubernatora BoJ Kazuo Uedę do rozważenia podniesienia stóp procentowych w celu ograniczenia eskalacji cen. Jednocześnie podkreśla on, że gołębie stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella oznacza tymczasowe zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny.

Notowania USD/JPY
Notowania USD/JPY

Analitycy mogą podpierać swoje zdanie o końcu cyklu na opublikowanym w środę protokole z ostatniego posiedzenia FOMC, który ujawnił rozbieżność poglądów wśród decydentów, przy czym niektórzy opowiadali się za podwyżkami stóp procentowych, a inni naciskali na zmianę polityki. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułZłoto jest najtańsze od dwóch miesięcy. Rynek zmienia swoje nastawienie względem czerwcowej decyzji Fed
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 25 maja 2023 r.
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem