Naga MarketsW poniedziałkowy poranek spółka Allegro opublikowała dokument intention to float, będący deklaracją gotowości przeprowadzenia debiutu giełdowego. Gigant polskiego e-commerce wejdzie na warszawską GPW, dla której będzie to jedno z rekordowych IPO

  • Jak podaje Reuters spółka ma trafić na giełdę we wrześniu, zdaniem PAP natomiast data debiutu to październik
  • Wartość IPO szacowana jest na 2,3-3 mld dolarów, czyli nawet do 12 miliardów złotych, co byłoby największym IPO w Warszawie od 2007 roku
  • Na udziały w firmie liczyć będą mogli nie tylko inwestorzy, ale również pracownicy Allegro

IPO Allegro potwierdzone. Gigant e-commerce wchodzi na GPW

Fundusze Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners zdecydowało się wystawić na sprzedaż pakiet akcji spółki, który zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, ma być wyceniony nawet na powyżej 10 miliardów dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z przyjemnością informuję o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro to wyjątkowa historia sukcesu ukształtowana na przestrzeni 20 lat, od lokalnego start-upu do europejskiego mistrza e-commerce – mówił cytowany w komunikacie spółki Francois Nuyts.

Od 4 lat spółka Allegro znalazła się we władaniu grupy Naspers z Południowej Afryki. W 2016 zapłacono za nią 12,7 mld zł (3,25 mld USD), a obecna wycena może być zdaniem analityków trzykrotnie wyższa od ówczesnej oferty.

Zdaniem grupy oferta akcji stanowi kolejny naturalny i istotny etap jej rozwoju. Grupa uważa również, że oferta wzmocni jej pozycję finansową poprzez umożliwienie spłaty części zadłużenia, wesprze plany jej rozwoju poprzez dodatkowe zwiększenie jej rozpoznawalności i świadomości marki, stworzy nową długoterminową bazę współwłaścicieli grupy, w tym pracowników, oraz zapewni obecnym i przyszłym akcjonariuszom płynność posiadanych walorów – napisano w komunikacie.

Z Allegro pod koniec 2019 roku korzystało 140 tysięcy mniejszych i większych sprzedawców, a miesięcznie portal mógł liczyć na 20 milionów odwiedzin. Zarabiające na reklamach i prowizjach Allegro wygenerowało dzięki temu 399 mln złotych zysku netto, zwiększając go o niemal 170 milionów w porównaniu do 2018.

W ostatnich trzech latach, dzięki naszym strategicznym inicjatywom oraz inwestycjom, obserwowaliśmy przyspieszenie wzrostu. W 2019 r. roczna wartość sprzedanych produktów (GMV) i przychody netto wzrosły odpowiednio o około 25 proc. i ponad 30 proc., zaś w pierwszej połowie 2020 r. oba te wskaźniki wzrosły o ponad 50 proc.. Podobną tendencję zanotowaliśmy pod względem skorygowanego wyniku EBITDA, który wzrósł o 20 proc. w 2019 r. oraz o 28 proc. w pierwszej połowie 2020 r., przy marżach przekraczających – mówi François Nuyts.

Do tej pory największe IPO na GPW ma na swoim koncie PZU, które w 2010 roku pozyskało 8,1 mld zł. Allegro jest więc na bardzo dobrej drodze, aby wynik ten poprawić.

Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie Grupy osiągnęła wartość 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. Od października 2016 Allegro należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAllegro chce pozyskać ok. 1 mld zł z emisji nowych akcji w IPO i wejść na GPW
Następny artykułAllegro miało 808 mln zł skoryg. EBITDA w I poł. 2020 roku
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here