Naga Markets
Allegro: Za spektakularnym debiutem stali inwestorzy zagraniczni, donosi Parkiet
Źródło: Allegro

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich tygodni był bez wątpienia debiut Allegro na warszawskiej giełdzie. Zainteresowanie aktywami właściciela najpopularniejszego serwisu sprzedażowego w Polsce było olbrzymie, jednak wielu polskich inwestorów musiało się zadowolić jedynie małą częścią akcji, które zamierzały zakupić. Jak twierdzą niektórzy inwestorzy, zagranica mogła liczyć na lepsze warunki.

  • W środę za akcje spółki należało zapłacić  nawet 90 złotych.
  • Według źródeł Parkietu, do polskich instytucji trafiło do 25% akcji oferowanych podczas IPO Allegro.
  • Spółce miało zależeć na długoterminowych inwestorach zagranicznych.

Olbrzymie zainteresowanie debiutem Allegro

IPO Allegro można z całą pewnością można uznać za udane. Kapitalizacja spółki szybko przekroczyła 70 miliardów złotych, a za jedną akcję na koniec sesji należało zapłacić 70 złotych.



Część z zarządzających polskimi TFI, z którymi rozmawiał Parkiet, sądzi, że krajowe instytucje „zostały zepchnięte na boczny to”, co objawiało się otrzymaniem maksymalnie kilkunastu procent akcji, na które złożyły zgłoszenia. Pojawiły się również głosy o rzekomym nastawieniu Allegro na inwestorów zagranicznych, którzy mieliby pozostać przy spółce. Według zarządzających, do polskich funduszy trafiło od 20% do 25% wszystkich oferowanych akcji.

Zobacz również: RBNZ szykuje interwencje walutowe. W grze ujemne stopy procentowe

Wydaje się, że idea transakcji była taka, żeby polskich inwestorów pozostawić z niedosytem, który musieliby zaspokoić, kupując akcje po wejściu spółki na giełdę. Jednocześnie chodziło o to, aby sprzedać jak najwięcej akcji dobrym inwestorom zagranicznym, którzy nie wchodzą w inwestycje tylko po to, by pozbyć się papierów na pierwszej sesji z zyskiem, lecz będzie to dla nich część portfela na dłuższy czas. – ocenia jeden z rozmówców Parkietu.

Allegro utrzymuje wysokie obroty

Ich zdaniem za gwałtownym wzrostem ceny akcji pierwszego dnia notowań także miały stać podmioty zagraniczne.

Z pewnością tak gigantyczny wzrost akcji Allegro to efekt zakupów inwestorów zagranicznych (…) Jeśli można było coś sprzedać, dwie trzecie drożej, to znaczy, że ktoś mocno nie doszacował entuzjazmu. Z drugiej strony trudno się im dziwić, bo patrząc na to, co dzieje się z kursem, samemu ciężko uwierzyć w to, co się widzi. – uważa jeden z zarządzających.

Zainteresowanie Allegro pozostaje duże, co obrazują obroty przekraczające 900 milionów złotych. W środę prze południem cena akcji spółki przekroczyła 90 złotych, jednak obecnie pozostaje w okolicach 80 złotych.

XTB
Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Allegro w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here