Naga Markets

Allegro już w Wigu20. CD Projekt ciągle z największym udziałem w indeksieCzwartek był pierwszym dniem, kiedy w Wigu20 notowane były walory Allegro. Poniedziałkowy debiutant zastąpił w gronie największych spółek w Polsce mBank, który trafił do mWigu40. Obecnie CD Projekt stanowi najwięcej, bisko 14% udziału w indeksie zrzeszającym 20 spółek z największą kapitalizacją. Allegro ma 11,8% udziału w indeksie, a PKOBP jest trzecią i  ostatnią spółką z udziałem przekraczającym 10% (10,32%).

  • Allegro zastąpiło mBank w gronie komponentów Wig20.
  • mBank zastąpił VRG w składowych mWig40.
  • Udział Allegro w głównym indeksie to na ten moment 11,76%.

Zobacz również: Letus z umową w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Kurs akcji wystrzelił!Allegro z największą kapitalizacją, ale drugim największym udziałem w Wigu20

W poniedziałek mieliśmy do czynienia z największym debiutem w historii GPW. Allegro, bo o tej spółce mowa, wygenerowało na otwarciu obroty na poziomie 4 mld zł. co stanowi wartość rekordową. Poprzednim rekordzistą były akcje PZU, które podczas giełdowego debiutu w 2010 roku, wygenerowały obroty na poziomie 2,55 mld zł.

Allegro stało się drugą siłą w indeksie Wig 20. Nieznacznie spadł udział CD Projektu, który wynosi obecnie 13,89%. Udział Allegro został wyliczony na poziomie 11,76%, a trzecie w zestawieniu PKOBP wpływa na 10,32% zmiany indeksu.

Najmniejszy wpływ na Wig20 ma obecnie Alior Bank – zaledwie 0,69%. W prostej kalkulacji, 1% wzrost sesyjny na walorach CD Projektu, wpływa na zmianę procentową Wigu20 w takim samym stopniu jak 20% wzrost Alior Banku (w nieznacznym zaokrągleniu).

Kompozycja Wig20. Udział sektorów po zmianie nadzwyczajnej. Źródło: betasecurities.pl

Największymi sektorami w Wigu20 pozostają banki: 18,54% udziałów, gry – 13,89% udziałów oraz paliwa i gaz – 12,9% udziałów w indeksie.

Zobacz również: Skala działalności Mercator Medical może wzrosnąć kilkukrotnie: Czat z W. Żyznowskim

Udział spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa w Wigu 20 maleje

Od 2017 roku obserwujemy spadek wagi spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa w indeksie Wig20. Jeszcze 4 lata temu wynosił on blisko 80%, obecnie w 2020 roku jest już na poziomie nieco powyżej 50% i można powiedzieć, że zrównał się wagowo ze spółkami kontrolowanymi przez kapitał prywatny. Tak niska waga spółek Państwowych miała miejsce ostatnio w 2009 roku, zatem już 11 lat temu.

Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa oraz spółki prywatne. Źródło: betasecurities.pl

Obecnie mimo porównywalnego udziału w Indeksie, liczba spółek w danych grupach jest różna. 11 spółek notowanych na dzień dzisiejszy w Wigu20 kontroluje Skarb Państwa, a 9 to liczba spółek prywatnych. Podczas rekordowych lat 2016 i 2017 aż 12 spółek było kontrolowanych przez Państwo, a tylko 8 przez kapitał prywatny.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here