Naga MarketsAllegro nadal rośnie. Spółka jedną z najdroższych w UE!
Źródło: Allegro

W poniedziałek odbył się największy debiut w historii Giełdy Papierów Wartościowych. Inwestorzy wykazali bardzo wysokie zainteresowanie akcjami Allegro, co wyniosło kapitalizację spółki powyżej 80 miliardów złotych. Oznacza to, że luksemburski właściciel popularnego serwisu ogłoszeniowego znalazł się w grupie 50 największych spółek w Europie.

  • Kapitalizacja Allegro w pewnym momencie przekroczyła 80 miliardów złotych.
  • Wartość rynkowa spółki pozwalałaby jej na wejście w skład EuroStoxx 50.
  • Według XTB, cena akcji Allegro pozostaje na wysokim poziomie.

Allegro przyciąga inwestorów

Cena akcji Allegro w pierwszej ofercie publicznej wynosiła 43 złote. Podczas poniedziałkowej sesji cena wzrosła aż o 63% do poziomu 70 złotych. Inwestorzy nie stracili zainteresowania aktywami spółki także we wtorek. Do 10:20 cena została wyniesiona do 79,2 złotych, co dawało kapitalizację na poziomie 81 miliardów złotych.

Już w dniu swojego IPO na warszawskim parkiecie firma zarejestrowana w Luksemburgu została najdroższą spółką w Polsce. Jak zauważa Business Insider Polska, kapitalizację na poziomie 50 miliardów złotych przekroczyły tylko dwa polskie przedsiębiorstwa – PKN Orlen w 2017 roku i PKO BP w 2019 roku.

Zobacz również: Wartość rynku akcji w Chinach przekroczyła 10 bln dol. W USA nadal 4-krotnie większy

Allegro w WIG20

Wartość Allegro przekracza kapitalizację najtańszego podmiotu w indeksie EuroStoxx 50, który wyceniany jest na 71 miliardów złotych. Dalsze dobre wyniki przedsiębiorstwa mogłyby sprawić, że doczekamy się pierwszego przedstawiciela GPW w indeksie największych europejskich spółek. Po sesji 14 października Allegro wejdzie natomiast w skład indeksu WIG20, gdzie zastąpi mBank.

Analitycy XTB zwracają uwagę, że cena akcji właściciela serwisu jest wyjątkowo wysoka w porównaniu do innych graczy z branży handlu internetowego.

Wskaźniki wybranych spółek, źródło: XTB, Bloomberg

Allegro przy obecnych wycenach może wydawać się drogą spółką. Patrząc na obecne ceny gigantów z rynku e-commerce, czyli Amazona, eBaya oraz Allegro, zestawiając je z wynikami za 2019 rok, widać, że Allegro jest drogą spółką. Z drugiej strony warto pamiętać, że wyniki za ten rok z pewnością powinny być nieco lepsze. Niemniej wyceny i tak pozostaną bardzo wysokie. – zauważają eksperci XTB.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Allegro 13 października, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here