Naga Markets

Allegro ciągle głównym tematem, silna wiara w indeks franka. DAX30 z neutralnym nastawieniem - sentyment CMC MarketsEuropejskie giełdy notowały wczoraj gwałtowne spadki z powodu obaw, że nowe ograniczenia w obliczu rosnącej liczby infekcji i wskaźników przyjęć do szpitali zniszczą wszelkie pozytywne efekty ożywienia, które obserwowaliśmy od kwietnia, kiedy obostrzenia zaczęły się zmniejszać. W wyniku tego oraz z powodu braku sukcesów w kwestii prac nad szczepionką, w tym tygodniu rośnie obawa o to, że nowe ograniczenia i blokady mogą doprowadzić do bankructwa ogromnej liczby i tak już kruchych przedsiębiorstw w nadchodzących tygodniach, zwłaszcza jeśli politycy ulegną presji i zdecydują się na całkowita dwutygodniową blokadę w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa.

Johnson decyduje o rozmowach w sprawie Brexitu

Oczywiście budzi to bardzo realną obawę, że taki środek zaradczy w rzeczywistości ulegnie potem przedłużeniu, bez szybkiej perspektywy zakończenia, co z kolei może spowodować upadek setek przedsiębiorstw, a także zdziesiątkować i tak już kruchą gospodarkę. Największe spadki po raz kolejny odnotowały akcje spółek z branży turystycznej i rekreacyjnej, a także sektor naftowo-gazowy, ponieważ obawy o słabszy popyt zawisły nad głównymi koncernami naftowymi. Akcje BP osiągnęły najniższe poziomy od 1995 r.Giełdy amerykańskie również zakończyły dzień na minusie, jednak udało im się odbić z minimów, ponieważ po raz kolejny pojawiły się nadzieje na uzgodnienie pakietu stymulacyjnego przed wyborami, gdy przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, zapewniła Demokratów Izby Reprezentantów, że będzie starała adresować potrzebę uzgodnienia planu stymulacyjnego, gdyby nie udało się uzgodnić umowy z Republikanami i Białym Domem. Odbicie na rynkach amerykańskich może sprawić, że giełdy w Europie nieco odreagują na otwarciu dzisiejszego ranka, ale prawdopodobnie nie wystarczy to, aby zapobiec utracie znacznej części zysków, wypracowanych przez ostatnie dwa tygodnie.

Wczoraj funt mocno zniżkował z powodu obaw dotyczących pesymistycznych informacji z ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej na temat ostatnich dyskusji Wielkiej Brytanii i UE na temat możliwej umowy Brexitu, a także szeregu zaostrzonych ograniczeń, które ogłoszono wczoraj w Londynie i wielu innych miejscach w Anglii. Istnieje również obawa przed możliwą decyzją premiera Borisa Johnsona, która mogłaby sprawić, że wstrzyma on dyskusje. Kwestie sporne nadal dotyczą praw połowowych, przepisów dotyczących równych szans, a także wytycznych arbitrażu i zarządzania. W sytuacji, gdy prezydent Francji, Macron, również rzuca argumenty możliwego „braku porozumienia”, prawdopodobnie zobaczymy jeszcze wiele zwrotów akcji.

Jeśli chodzi o dane, dzisiaj poznamy najnowsze raporty o sprzedaży detalicznej z USA za wrzesień, które mają wzrosnąć o 0,8%. Byłaby to poprawa w stosunku do wzrostu o 0,6% odnotowanego w sierpniu, jednak istnieją obawy, że siła nabywcza amerykańskiego konsumenta może zacząć odczuwać gwałtowne spowolnienie, gdy zbliżamy się do momentu wyborów, a niepewność na rynku rośnie. Wiele ostatnich danych z USA było mieszanych. Sprzedaż detaliczna rosła przez cztery miesiące z rzędu, pomimo słabszego zaufania konsumentów, natomiast we wrześniu nastąpiło gwałtowne odbicie tego zaufania. Czy ponownie zobaczymy silne odbicie w odczytach sprzedaży detalicznej, czy też będziemy świadkami obniżenia wydatków na jesień?


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

Kursy walut: euro, funt, dolar i jen

EURUSD – para osłabiała się w dniu wczorajszym i jest na kursie w kierunku 1,1615. Opór znajduje się przy 1,1780 i dopóki do niego nie dotarliśmy, perspektywą pozostaje spadkowa.  Powyżej 1,1780 kolejnym celem może być 1,1830.

GBPUSD – funt odwrócił się ze szczytów przy 1,3070 w tym tygodniu, spadając w kierunku tygodniowych dołków w okolicy 1,2863. Parę napędzać będą doniesienia na temat negocjacji w sprawie Brexitu, z perspektywą wzrostów w kierunku 1,3220, dopóki znajdujemy się powyżej 1,2800.

XTB

EURGBP – dopóki znajdujemy się poniżej linii trendu spadkowego przy 0,9125 poprowadzonej z wrześniowych szczytów, istnieje ryzyko spadków. Zjazd poniżej 0,9000 niesie perspektywę spadków w kierunku 0,8920.

USDJPY – para znalazła bazę w okolicy 105,00. Spadek poniżej 104,80 może skierować kurs na dołki z września w okolicy 104,00. Opór znajduje się przy 106,20.

Allegro ciągle głównym tematem, silna wiara w indeks franka. DAX30 z neutralnym nastawieniem

Germany 30  –  wśród klientów CMC Markets panuje neutralny sentyment względem niemieckiego indeksu. Pozycje długie i krótkie podzielone są między nich po połowie, z niewielką przewagą wartości pozycji wzrostowych (51% pozycje długie / 49 pozycje krótkie). W ostatnich godzinach ilość pozycji długich zmniejszyła się o 4 punkty procentowe, a ich wartość o 2.

CMC CHF Index –  wiara w „bezpieczne przystanie” pozostaje silna, co widać wyraźnie w nastrojach względem szwajcarskiego franka, uznawane właśnie za takie aktywo.  Na indeksie CHF, reprezentującym siłę franka względem ośmiu głównych walut (USD, GBP,  EUR, AUD, JPY, CAD, CNH, sgd). Pozycje długie stanowią aż 90%b wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie. Posiada je 56% klientów aktywnych na tym rynku.

Allegro  –  zmienia się nastawienie wobec polskiego giganta e-commerce. Już 41% klientów posiada na kontraktach CFD na tę spółkę pozycje krótkie, które stanowią 36% wartości. Warto przyglądać się wycenie tego waloru w ciągu dnia, gdyż ma on istotny wpływ na wycenę indeksu WIG20.

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here