Naga Markets

Allegro było dzisiaj jednym z liderów wśród polskich blue chipów Dzisiaj na GPW panuje optymizm, przejawiający się przez dynamiczne wzrosty głównie akcji spółek JSW i Allegro, które odzyskuje impet po dwóch dniach realizacji dynamicznych wzrostów spowodowanych m.in. informacją o opuszczeniu przez Shopee rynku polskiego. W dniu dzisiejszym poznaliśmy również dane gospodarcze z Polski.

Allegro z dynamicznym wzrostem w poniedziałek

Sprzedaż detaliczna w grudniu okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych uplasowanych na poziomie 17,8% r/r i wyniosła 15,5% r/r. Podobnie negatywnie zaskoczył odczyt dotyczący produkcji przemysłowej, która wzrosła r/r jedynie o 1% wobec oczekiwanych 1,7%.

Paradoksalnie, słabe dane gospodarcze są pozytywną informacją dla rynków kapitałowych. “Zgodnie z podręcznikiem” negatywne dane ekonomiczne mogą świadczyć o ryzyku nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, które może przerodzić się w recesję, co powinno doprowadzić do spadku popytu konsumpcyjnego, redukcji zatrudnienia oraz zysków spółek, co powinno przerodzić się w falę przeceny na giełdzie.

W obecnej rzeczywistości ekonomicznej słabe dane gospodarcze są odbierane jako pozytywny czynnik. Dzieje się tak, ponieważ mają one działanie dezinflacyjne, co z kolei daje szansę na złagodzenie polityki monetarnej prowadzonej przez NBP.

Ważne dane napłynęły dzisiaj ze spółki Asbis. Spółka opublikowała informację o przychodach osiągniętych w grudniu 2022r., które okazały się być niższe o 24% w porównaniu z przychodami osiągniętymi w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Na początku listopada spółka podniosła prognozy finansowe na 2022r., które udało się zrealizować pomimo wymagającego otoczenia makroekonomicznego (spółka odnotowała stratę ok 75% przychodów z rynku rosyjskiego w ciągu trzech kwartałów 2022 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego).

Kluczową informacją będzie to, jak spółka poradzi sobie nie tylko z dywersyfikacją rynków zbytu po agresji Rosji na Ukrainę, która odcięła Asbis od trzech istotnych rynków zbytu, ale również jak spółka poradzi sobie w zakresie zarządzania kosztami w otoczeniu wysokiej inflacji.

Aktualnie inflacja i ewentualne zaprzestanie cyklu podnoszenia stóp procentowych jest w centrum uwagi rynków kapitałowych, natomiast skutki i koszty prowadzenia jastrzębiej polityki banków centralnych, czyli wysokie koszty obsługi długu ui wyhamowanie popytu konsumenckiego, co finalnie może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego i recesji, zdaje się być na dzień dzisiejszy zupełnie ignorowane przez inwestorów. Czas pokaże, czy tym razem będzie inaczej.

AVA Trade

Autor: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułE. Łon: Siła kryptowalut może zwiastować obniżki stóp. Sygnały wzrostowe ropy
Następny artykułKurs EUR/PLN znalazł się w ubiegłym tygodniu na najwyższym poziomie od połowy listopada
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.