Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zarzuciła Alior Bankowi aż kilkadziesiąt różnych naruszeń w zakresie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Według najnowszych ustaleń instytucja miała sprzedawać trefne produktu należące do funduszu W Investments, z którego obecnie ponad 2 tysiące osób próbuje odzyskać około pół miliarda złotych. Sam Alior dokonał sprzedaży certyfikatów za ponad 400 milionów złotych. Akcje Alior Banku tracą w czwartek ponad 2,5%.
„Wycieczki” do Amsterdamu dla pracowników Aliora z najlepszymi wynikami sprzedażowymi
O sprawie jako pierwszy poinformował portal Puls Biznesu, który dotarł do wyników kontroli KNF przeprowadzonej w Domu Maklerskim Alior Banku. Protokół mówi o 30 naruszeniach ustawy dotyczącej instrumentów finansowych w zakresie sprzedaży jednostek funduszy W Investments w okresie trzech lat pomiędzy 2013 i 2016.
Te artykuły również Cię zainteresują
Działalność banku miała być prowadzona „w sposób nierzetelny, nieprofesjonalny i niezgodny z najlepiej pojętymi interesami klientów”, a KNF dostrzegł szereg nieprawidłowości w sposobie reklamowania oraz sprzedaży produktów. Polski nadzór finansowy ustalił również, że pomimo wysokiego ryzyka związanego z produktami finansowymi W Investments, pracownicy Aliora odpowiedzialni za dystrybucję certyfikatów mogli liczyć na pakiet atrakcyjnych prowizji. W ramach zorganizowanego konkursu, osoby sprzedające certyfikaty za kwotę co najmniej 550 tysięcy złotych kwalifikowały się do udziału w szkoleniu organizowanym w Amsterdamie, czyli niejako korzystały z darmowej, weekendowej wycieczki.
Jak podaje Money.pl, w przypadku nawet co trzeciego klienta, Alior Bank mógł nie dopełnić wszystkich formalności, podpisując umowy o przekazywanie i przyjmowanie zleceń maklerskich niewłaściwie lub całkowicie o tym zapominając.
W Investments z problemami – 2 tysiące inwestorów czeka na swoje środki
Sytuacja zaczęła się komplikować w 2016 roku, kiedy zarówno Alior Bank jak i BOŚ będący drugim z państwowych banków sprzedających certyfikaty W Investments, złożyły do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Założone w 2012 roku fundusze inwestowały w lasy, ziemie rolny, nieruchomości oraz spółki. Ostatecznie spółka zalega z wypłatom pół miliarda złotych ponad 2 tysiącom osób, z czego lwia część została zwerbowana przez Alior Bank – instytucji udało się sprzedać certyfikaty o łącznej wartości 404 milionów ponad 1300 osobom.
Akcje Alior Banku w dół – spółka traci 2,5%
W związku z czwartkowymi doniesieniami notowania Alior Banku otwierały się przy Książęcej z luką spadkową i tracą 2,60%, osuwając się poniżej pułapu 55 zł. Cena od początku 2018 roku znajduje się wewnątrz kanału spadkowego i traci obecnie niemal 40% w stosunku do cen sprzed kilkunastu miesięcy:

“Trefne”?! No tak… jak użyli liczby 404, to rzeczywiście nie były one koszerne…