Naga MarketsAlior Bank zyskiwał na GPW 10%, Santander w górę o prawie 8%Wtorek był drugim dniem z rzędu solidnych wzrostów na warszawskim parkiecie, który umiejscowił krajową giełdę wśród jednych z najlepszych w Europie, po tym jak w ostatnim tygodniu przeważnie GPW wypadała na końcu stawki. Większa skala wzrostów w dniu wczorajszym była obserwowana jedynie na Ukrainie oraz na Węgrzech.

Sektorem, który dominował na rynku był sektor bankowy. Indeks WIG-Banki wzrósł aż o 6,48%, co dla segmentu dużych spółek pozostaje wartością robiącą wrażenie. Najwięcej zyskiwały akcje Millennium (13,27%), mBanku (11,77%) i Aliora (10,26%). Jednym z powodów, dla których akcje banków zyskują są narastające obawy o powrót wysokiej inflacji w gospodarkach, co widać po wzrostach rentowności obligacji. Powyższe z kolei może przełożyć się na lepsze warunki dla działalności bankowej, co dyskontują inwestorzy nie tylko w Polsce, lecz także w Europie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tle wciąż pozostaje kwestia kredytów frankowych, lecz wydaje się iż ostateczne rozwiązanie tego problemu jest coraz bliżej, co pomimo negatywnego wpływu na wyniki banków, zdjęłoby element ryzyka, który ciąży na sektorze od lat, a to przez inwestorów rozpatrywane jest już jako pozytywny czynnik. Dzięki mocnym wzrostom akcji banków, silnie zyskiwały indeksy WIG20 (1,50%) i mWIG40 (3,23%) przy zachowaniu wysokiego poziomu obrotów (1,6 mld zł) na całym rynku, co pozostaje obecnie znamienne.

W godzinach porannych inwestorzy spoglądają w kierunku Azji, gdzie obserwujemy nieznaczną realizację zysków po ostatnich silnie wzrostowych sesjach.  Nie przekłada się to jednak na notowania kontraktów terminowych na rynki bazowe. Zarówno instrumenty z ekspozycją na DAX30, jak i S&P500 są obecnie kwotowane na neutralnych poziomach. W związku z powyższym oczekujemy także neutralnego startu sesji w Warszawie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here