Naga MarketsNotowania akcji alior bankAnalitycy Haitong Banku obniżają cenę docelową akcji Alior Banku o 50 proc. do 24,9 PLN z 49,7 PLN, co wciąż implikuje 11 proc. potencjał spadkowy. Jednocześnie aktualizują rekomendację z września, kiedy nie mieli pełnego obrazu potencjalnych konsekwencji wyroku TSUE w sprawie zwrotu opłat za wcześniejszą spłatę kredytów konsumenckich. W ciągu ostatnich 3 miesięcy kurs akcji spółki spadł o 31 proc.

“Stało się tak przede wszystkim w reakcji na oczekiwany negatywny wpływ wyroku TSUE na przychody odsetkowe netto w wysokości ok. 320 mln PLN (ok. 35 proc. wcześniejszej prognozy zysku netto). Ponadto wpływ na kurs akcji w ostatnim okresie miało wykluczenie Alior Banku z MSCI Poland Index (ogłoszone 8 listopada). Haitong Bank uważa, że dużą przewagą Aliora jest brak kredytów walutowych. Z drugiej strony analitycy negatywnie postrzegają zawyżone oczekiwania rynku, narastające zagrożenia związane ze strukturą własnościową oraz niski wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE).Analitycy Haitong Banku zaktualizowali swoje prognozy w oparciu o kilka czynników. Ich zdaniem spadkowi ulegnie rentowność w segmencie kredytów konsumenckich w wyniku wrześniowego orzeczenia TSUE w sprawie zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów konsumenckich.”

Te artykuły również Cię zainteresują

“Ponadto niższy będzie wzrost wydatków operacyjnych dzięki wolniejszemu od oczekiwanego tempa wzrostu kosztów w pierwszych 9 miesiącach 2019 r. Będzie to jednak równoważone oczekiwanymi wyższymi wpłatami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Analitycy oczekują nieco niższych rezerw netto w latach 2020-21 w związku z obniżeniem o 1 proc. prognozy wzrostu akcji kredytowej (+6 proc. r/r w 2019 r. i +4 proc. w latach 2020-21). Spodziewają się także zmiany strategii w kierunku kredytów zabezpieczonych aktywami, które mają niższe marże, ale też niższy koszt ryzyka. W związku z tymi prognozami, Haitong Bank obniżył szacunki zysku netto Alior Banku na 2019 r. o 29 proc. do 410 mln PLN (-43 proc. r/r), o 36 proc. w 2020 r. do 446 mln PLN (+9 proc. r/r) oraz o 39 proc. w 2021 r. do 466 mln PLN (+5 proc. r/r). Oczekiwania Haitong Banku dotyczące zysków spółki na lata 2019-21 są poniżej konsensusu odpowiednio o 18/32/38 proc.”

“Analitycy Haitong Banku są też sceptyczni, co do tempa poprawy rentowności w spodziewanej w pierwszym kwartale 2020r. nowej strategii. Spodziewają się, iż aby obniżyć koszty ryzyka Zarząd będzie celował w mniej ryzykowne segmenty rynku kredytowego. Oczekują, iż taka strategia odbije się również na marży odsetkowej, z uwagi na bardziej intensywną konkurencję wśród takich klientów.Na 2020 r. Alior Bank jest wyceniany ze wskaźnikiem P/E 8,2. Oznacza to 28 proc. dyskonto w porównaniu do polskich konkurentów (11,3), które może wydawać się atrakcyjne. Jednak ROE spółki na 2020 r. (na poziomie 6,3 proc.) znajduje się znacznie poniżej średniej sektorowej, która wynosi 8,5 proc., i kosztu kapitału (COE) który szacowany jest na 10,5 proc.”


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Sytuacja na wykresie:

Na wykresie mamy ruch boczny po potężnych spadkach. Pokazuje to raczej negatywny sentyment do spółki, gdyż popyt nie inicjuje większego odbicia. Mamy typową korektę, która w takim układzie sugeruje możłiwość dalszych spadków.

alior

Czytaj także: GPW w ciągu 5 lat będzie liderem wzrostów w Europie, twierdzi Trader21Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here