Naga MarketsAlior Bank wprowadził do swojej oferty Fundusz Akcji Ekologicznych od Generali InvestmentsInwestowanie przyjazne środowisku oraz społeczeństwu to trend, który w najbliższych latach będzie przybierał na sile.  Dziś około 25 proc. inwestycji na światowym rynku kapitałowym i prawie połowa w Europie jest realizowana w zgodzie z postulatami ESG (Environmental, Social and CorporateGovernance). Według szacunków firmy doradczej PwC, udział funduszy ESG w Europiewzrośnie do 2025 roku z obecnych 15 proc. do 57 proc. W odpowiedzi na rosnącą świadomość konsumentów oraz inwestorów Alior Bank wprowadził do swojej oferty Fundusz Akcji Ekologicznych od Generali Investments.

Alior Bank wprowadza Fundusz Akcji Ekologicznych od Generali Investments

Obecnie największa dynamika wzrostu zrównoważonych inwestycji jest obserwowana w USA, gdzie wynosi ona 30-40 proc. rocznie. Jednak tendencja ta będzie coraz bardziej widoczna również w Europie. Wdrażanie odpowiedzialnych inwestycji jest bowiem wspierane przez międzynarodowe instytucje, takie jak ONZ czy Komisja Europejska, które promują idee zrównoważonego rozwoju.Według prognoz, środki zarządzane w rozwiązaniach o profilu ESG w 2025 roku mają wynieść na Starym Kontynencie 7 600 mld dolarów.Tym samym z bardzo niszowego sektora staną się one najszybciej rozwijającą się klasą aktywów. Tak znaczący wzrost wpłynie na spółki konwencjonalne i wymusi na nich zmianę profilu działania. W innym wypadku wiele z nich straci możliwości finansowania– mówi  Michał Madej pełniący obowiązki Dyrektora Biura Maklerskiego w Alior Banku.

Choć na świecie trend inwestowania społecznie odpowiedzialnego jest coraz bardziej widoczny, to największe zmiany na polskim rynku są jeszcze przed nami. Z badania firmy PwC przeprowadzonego wśród inwestorów, spółek giełdowych oraz rad nadzorczych wynika, że 83 proc. respondentów jeszcze nie zdecydowało o wytycznych, jakie będą obowiązywały w zakresie duedilligence i sprawozdawczości przy ocenie niekorzystnych skutków dla otoczenia, wywoływanych przez decyzje inwestycyjne i prowadzone doradztwo inwestycyjne.

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną zmieniają się nasze zwyczaje i sposób podejmowania decyzji. Stopniowo będzie to widoczne również w inwestycjach. Coraz częściej oprócz zysku liczyć się będzie cel, który wspierać ma zainwestowany kapitał. Promowanie proekologicznych postaw społecznych jest wpisane w strategię Alior Banku. Dlatego chcemy dostarczać klientom ofertę inwestycyjną uwzględniającą czynniki zrównoważonego rozwoju, która daje szansę na zysk, nie tylko w kontekście finansowym– mówi Marcin Kobus, Dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych.

Generali Akcji Ekologicznych, dostępny w Alior Banku, inwestuje głównie w jednostki SycomoreEco Solutions – jednego z pionierów inwestowania w duchu ESG. Jest to fundusz akcji koncentrujący się na spółkach zyskujących na transformacji ekologicznej wpięciu sektorach:transporcie, energii, budownictwie, gospodarce w obiegu zamkniętym oraz ekologii. Fundusz wyklucza spółki, które niszczą ekosystem lub mają niską ocenę ESG. SycomoreEco Solutions jest klasyfikowany jako tzw. fundusz „ciemnozielony”(spełnia warunki art. 9 SFDR). To jeden z trzech funduszy dostępnych na polskim rynku, które spełniają te wymagające kryteria.

W ofercie Alior Banku znajduje się wiele funduszy o różnej tematyce inwestycyjnej, wszystkie fundusze można nabyć bezpośrednio w bankowości internetowej Alior Banku.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here