Naga MarketsWojciech Sobieraj, prezes zarządu Alior Bank
Wojciech Sobieraj, prezes zarządu Alior Bank

Z całą pewnością nie jest to żart na prima aprilis. Dzisiejszego ranka wszystkiego główne media ekonomiczne w Polsce donoszą, że Alior Bank oraz GE Capital podpisały umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH. Oznacza to, że instytucja zostanie ponownie podzielona.


Najnowsza transakcja nie obejmuje kredytów hipotecznych oraz BPH TFI. Za uzyskanie udziałów w wysokości ponad 87%, Alior musiał zapłacić 1,225 mld złotych. Pierwsze informacje o prowadzonych negocjacjach pojawiały się już na początku marca, teraz dopiero jednak uzyskaliśmy ich ostateczne potwierdzenie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzięki połączeniu aktywa Alior Banku wzrosną do prawie 60 miliardów złotych i podmiot uplasuje się na 9 miejscu wśród naszych lokalnych instytucji finansowych. Dodatkowo zacznie obsługiwać łącznie 3,3 mln klientów dysponujących depozytami w wysokości 12 miliardów złotych.

W oficjalnym komunikacie banku czytamy: „według stanu na  30 września 2015 r. wartość współczynnika Tier 1 Podstawowej Działalności Banku BPH wynosiła 13,25%, a szacunkowy poziom wartości księgowej aktywów rzeczowych netto (ang. tangible book value) – 1,6 mld zł. Cena za 87,23% udziałów GE w Podstawowej Działalności Banku BPH wynosi 1.225 mln PLN (z zastrzeżeniem korekt), podczas gdy wycena 100% udziału w Podstawowej Działalności Banku BPH wynosi 1.532 mln PLN. Implikuje to mnożnik P/TBV (cena do wartości księgowej aktywów rzeczowych netto) w wysokości 0,93.”

Dynamiczny skok akcji Aliora po informacji o przejęciu części BPH
Dynamiczny skok akcji Aliora po informacji o przejęciu części BPH

Jak można się spodziewać informacja wywołała dynamiczne ruchy na akacjach Alior Banku – sesja piątkowa otwierała się z luką wzrostową, a notowania w kluczowym momencie znalazły się na wysokości 69.49. Obecnie co prawda skorygowały jednak spółka nadal zyskuje +5.14 w stosunku do sesji poprzedniej.

Szczyty marcowe nie zostały jednak przetestowane
Szczyty marcowe nie zostały jednak przetestowane
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar prognoza | usd kurs | forex waluty | prognoza btc | biomaxima | ranking giełd kryptowalut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here