Naga MarketsAlior Bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty i w efekcie pomniejszył zysk netto w III kw. o kwotę 83 mln zł, podał bank.

“W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r., w sprawie C-383/18, dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od 11 września 2019 r. W konsekwencji bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują

Szacowany wpływ powyższej praktyki na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł, dodano w informacji.

Źródło: ISBnews

Warto dodać, że w ostatnich dniach w mediach pojawiają się także doniesienia stawiające ponownie Alior Bank w negatywnym świetle. Chodzi o rzekome finansowanie inwestycji bohaterów tzw. afery reprywatyzacyjnej. Nie jest to pierwszy przypadek, gdzie Alior Bank ma nieciekawą prasę, należy tu wspomnieć najpierw o niedoszłej fuzji z Bankiem Pekao, a następnie wiązanie banku z problemami firm Ruch, Kania czy Onico. Najnowsza sprawa to zawiązanie umowy o strategicznym partnerstwie z firmą Neckermann Polska, którego biuro podróży Thomas Cook chwilę później ogłosiło upadłość. W związku z podejrzeniami, KNF wysłał do spółki aż 30 kontrolerów, którzy sprawdzą największe kredyty korporacyjne udzielone przez Alior Bank. (przyp. red).

– Współpraca Alior Banku z biurem podróży Neckermann polegała wyłącznie na promocji dla klientów. Promocja polegała na tym, że klienci, którzy założyli konto, otrzymywali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w biurze podróży. Neckermann Polska nie był klientem Alior Banku, ani nie ubiegał się o jakąkolwiek formę finansowania z banku. Upadek biura w żaden sposób nie wpływa na sytuację finansową bankuinformuje biuro prasowe Alior Banku.


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Sytuacja na wykresie:

Notowania spółki tracą o poranku niemal 17%. Spółka jest najsłabszym punktem warszawskiego parkietu i obecnie notuje nowe, historyczne minima.

alior bank

Czytaj także: GPW w ciągu 5 lat będzie liderem wzrostów w Europie, twierdzi Trader21Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here