Naga MarketsAlior Bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty i w efekcie pomniejszył zysk netto w III kw. o kwotę 83 mln zł, podał bank.

“W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r., w sprawie C-383/18, dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od 11 września 2019 r. W konsekwencji bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Szacowany wpływ powyższej praktyki na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł, dodano w informacji.

Źródło: ISBnews

Warto dodać, że w ostatnich dniach w mediach pojawiają się także doniesienia stawiające ponownie Alior Bank w negatywnym świetle. Chodzi o rzekome finansowanie inwestycji bohaterów tzw. afery reprywatyzacyjnej. Nie jest to pierwszy przypadek, gdzie Alior Bank ma nieciekawą prasę, należy tu wspomnieć najpierw o niedoszłej fuzji z Bankiem Pekao, a następnie wiązanie banku z problemami firm Ruch, Kania czy Onico. Najnowsza sprawa to zawiązanie umowy o strategicznym partnerstwie z firmą Neckermann Polska, którego biuro podróży Thomas Cook chwilę później ogłosiło upadłość. W związku z podejrzeniami, KNF wysłał do spółki aż 30 kontrolerów, którzy sprawdzą największe kredyty korporacyjne udzielone przez Alior Bank. (przyp. red).

– Współpraca Alior Banku z biurem podróży Neckermann polegała wyłącznie na promocji dla klientów. Promocja polegała na tym, że klienci, którzy założyli konto, otrzymywali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w biurze podróży. Neckermann Polska nie był klientem Alior Banku, ani nie ubiegał się o jakąkolwiek formę finansowania z banku. Upadek biura w żaden sposób nie wpływa na sytuację finansową bankuinformuje biuro prasowe Alior Banku.


Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Sytuacja na wykresie:

Notowania spółki tracą o poranku niemal 17%. Spółka jest najsłabszym punktem warszawskiego parkietu i obecnie notuje nowe, historyczne minima.

alior bank

Czytaj także: GPW w ciągu 5 lat będzie liderem wzrostów w Europie, twierdzi Trader21tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here