Naga MarketsSiedziba główna Alibaby - "chińskiego Amazonu"
Siedziba główna Alibaby – “chińskiego Amazonu”

Chociaż serwis Alibaba.com w Polsce nadal jest dosyć mało znany (według danych Gemius odwiedza go mniej niż 1% naszych rodzimych Internautów), to na świecie już dawno zyskał sobie miano chińskiego Amazonu. Ludzie z każdego zakątku globu kupują na Alibabie. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu bardzo niskich cen i darmowych kosztów przesyłki w wielu przypadkach. Alibaba rozrosła się do tego stopnia, że debiutuje dzisiaj na nowojorskim parkiecie. Co więcej, chiński gigant branży e-commerce może pobić dotychczasowy rekord IPO w całej historii rynków finansowych.

Blooomberg podaje, że po zakończeniu sprzedaży akcji Alibaba Holding Group w ofercie publicznej rozdysponowano ponad 320 milionów walorów (68$ od akcji), dzięki czemu azjatyckie przedsiębiorstwo zgromadziło 21,8 miliarda dolarów.

W momencie gdy akcje dodatkowe zostaną objęte przez gwarantów, wtedy Alibaba posiada realne szanse na pobicie światowego IPO (initial public offering – pierwsza oferta publiczna. Wiąże się z wprowadzeniem po raz pierwszy akcji spółki do obrotu giełdowego). W miejscu tym warto przypomnieć, że dotychczasowy rekord znajduje się w rękach Agricultural Bank of China, który debiutował na giełdzie w 2010. Podmiotowi udało się wtedy zebrać 22,1 mld dolarów amerykańskich.

"Alibaba - globalny handel zaczyna się tutaj"
“Alibaba – globalny handel zaczyna się tutaj”

Chociaż kwota, którą do tej pory zgromadziła Alibaba wydaje się niebotyczna, to przy wycenie całego przedsiębiorstwa już taką nie jest. Wartość całego holidngu sterowanego przez Jacka Ma to według najnowszych szacunków 167,6 mld USD! Oznacza to, że chiński biznes e-commerce już dawno wyprzedził jednego ze swoich największych konkurentów – amerykański eBay.

Jack Ma - założyciel Alibaby - na pewno ma powody do radości
Jack Ma – założyciel Alibaby – na pewno ma powody do radości

Rynki niecierpliwie oczekują teraz pierwszych transakcji Alibaby (BABA). Chociaż Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych ruszyła już o 15:30, to początkowe trade’y mogą zacząć pojawiać się w przeciągu dwóch lub nawet trzech godzin od startu. Zdaniem głównych przedstawicieli NYSE nie jest to jednak tak istotne jak zapewnienie, że wszystkie akcje są wyceniane w sposób prawidłowy i że handel będzie przebiegał bez żadnych zakłóceń. Giełda spodziewa się bowiem ogromnego zainteresowania i możliwych wzrostów cen nawet o 50% w czasie pierwszej sesji.

Na nowojorskiej giełdzie już od rana panuje istne szaleństwo. Przed budynkiem NYSE gromadzą się tłumy i wszyscy czekają na wielki debiut. 

guide_bookWszystkim, którzy chcą skorzystać z okazji i zainwestować w spółkę Alibaba polecamy akcje CFD. Najlepiej rozpocząć naukę na rachunku demo. Jeżeli skorzystacie z oferty brokera TMS dostaniecie również darmowy eBook przewodnik po kontraktach CFD – Największe światowe spółki giełdowe. Analitycy TMS poruszają w nim tematykę kontraktów CFD i jaka jest zasada ich działania. Podręcznik zawiera informacje dotyczącą podobieństw i różnic pomiędzy kontraktami CFD i akcjami. Ebook można otrzymać tutaj.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here