Naga MarketsRobot i ludzka dłońSłabe stopy zwrotu w 2018 roku oraz poszukiwanie nowych okazji handlowych sprawia że napędzane mocą obliczeniową komputerów fundusze hedgingowych zapuszczają się w najbardziej egzotyczne rejony rynków finansowych w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych. Jednak im dalej w las, tym… mniej płynności.


Przed niegdyś popularnymi CTAs chude lata?

Niegdyś podążające za trendami strategie znane szerzej jako CTAs (commodity trading advisers) były niezwykle popularne, szczególnie w ostatniej dekadzie kiedy banki centralne napędzały notowania rynku akcyjnego i obligacyjnego. Obecnie słabsze wyniki sprawiają, że wspomniane funudsze poszukują zysku gdzie się da – zaczynając od rynku sera, poprzez turecki złom stalowy, po odpady chemiczne i jaja z Chin.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z około 7 miliardów dolarów zainwestowanych w co najmniej osiem takich funduszy CTA pozostają bardzo niszową strategią. Jednak fundusze podążające za trendami były w przeszłości obwiniane za maksymalizację wyprzedaży niektórych najbardziej płynnych aktywów, ponieważ zazwyczaj opierają się one na podobnych modelach. Gdy więcej pieniędzy jest kierowanych na dużo mniejsze rynki, nawet niektórzy zarządzający funduszami ostrzegają przed ryzykiem, szczególnie gdy wielu traderów „rzuci” się na jeden, egzotyczny rynek.

“Aktywa te są mniej arbitralne i podlegają szerszym ruchom”, powiedział Philippe Ferreira, paryski starszy strateg z Lyxor Asset Management, który inwestuje w fundusze hedgingowe.

Inwestorzy podążają za egzotycznymi trendami, ponieważ obiecują one dywersyfikację i sposób ochrony portfeli przed szeroko pojętymi wstrząsami rynkowymi. Na przykład rynki energii elektrycznej w Europie Północnej mogą być stosunkowo bardziej uzależnione od opadów deszczu w Norwegii niż od światowych trendów rynkowych. Ceny oczyszczonego kwasu tereftalowego, substancji chemicznej używanej do produkcji poliestru, zależą od sprzedaży spodni do jogi lub butelek plastikowych.

Zobacz również: Najgorszy miesiąc algorytmów tradingowych od… 17 lat!

Płaskie zwroty funduszy quant w 2018 roku

“Szukamy ekspozycji na rynki, które najprawdopodobniej będą mniej skorelowane z szerokimi indeksami rynkowymi i globalnymi czynnikami ekonomicznymi”, powiedział Antoine Forterre, współ-dyrektor zarządzający jednostką AHL w Grupie Man, która kieruje komputerowymi funduszami quant.

Przez długi czas istniał tylko jeden znaczący fundusz – AHL Evolution, prowadzony przez Man Group Plc – ukierunkowany na takie niszowe rynki, choć niektóre firmy włączyły egzotyczne aktywa do swoich głównych funduszy. Jest to nadal największy fundusz w grupie i od początku swojej działalności w 2005 roku przyniósł 416% zwrotu, bez straty w pojedynczych latach. Eurekahedge CTA/Managed Futures Hedge Fund Index wzrósł w tym okresie o 128%.

tabela zwrotów
Zwroty YTD do września 2018 roku. Florin Court zmienił strategię na egzotyczne aktywa w kwietniu zeszłego roku. Źródło: Bloomberg.

Od ubiegłego roku do indeksu dołączyło pięć nowych funduszy, takich jak Aspect Capital i GAM Holding AG. Jednym z powodów jest fakt, że tradycyjne fundusze, które podążają za trendem, zmagały się w tym roku z pewnymi problemami, które doprowadziły do odpływu kapitału części inwestorów.

Po przyciągnięciu wpływów netto w wysokości około 51 miliardów USD w ciągu trzech lat do 2017 roku, zwolennicy trendu odnotowali w tym roku odpływy w wysokości około 14 miliardów USD, jak podaje Eurekahedge. Strategia poniosła największą stratę w lutym, kiedy to szczególnie popularna transakcja – zakład, że zmienność pozostanie na niskim poziomie – implodowała w momencie silnej wyprzedaży rynkowej.

Słabe zyski i tańsze alternatywy sprawiają, że inwestorzy wypłacają swoje środki z CTA. Źródło: Bloomberg

CTA staną się wrogiem własnego sukcesu?

Krytycy obawiają się, że popularność funduszy qunat może stać się ich największym wrogiem, ponieważ więcej pieniędzy ściga wyższe zyski na stosunkowo małych rynkach. Często firmy będą korzystać z kontraktów pozagiełdowych, aby stawiać zakłady, ponieważ nie ma wymiany kontraktów terminowych na najbardziej egzotycznych aktywach. Oznacza to mniej kupujących, gdy rynki idą na południe, a to oznacza mniej danych dla modeli komputerowych do budowania strategii i przewidywania ryzyka.

Zarządzający funduszami przyznają, że zatłoczone transakcje na alternatywnych rynkach mogą stanowić ryzyko, ale argumentują, że ten specyficzny fragment rynku zawsze będzie niszą, wisienką na torcie dla wyrafinowanych inwestorów, którzy rozumieją ryzyko braku płynności. Mówią również, że takie fundusze będą ograniczone, ponieważ istnieje sufit co do tego, ile pieniędzy można umieścić na egzotycznych rynkach.

“Wzrost takich strategii powinien być naturalnie ograniczony płynnością i zbywalnością bazowych rynków alternatywnych, a pierwszy inwestor prawdopodobnie przejmie wszystko”, powiedział Nicolas Roth, szef alternatywnych aktywów w genewskiej firmie inwestycyjnej Reyl & Cie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here