Naga MarketsMoneta euro na tle jednego dolaraKurs euro spadł od 25 maja br. o 1,5 centa, co stanowi dokładnie 1,28 proc. Fakt ten sprawił, że notowania pary walutowej EUR/USD osunęły się w okolice 1,21. Ekonomiści Nordea prognozują, że to jeszcze nie koniec wyprzedaż wspólnej waluty, której kurs ma ich zdaniem osunąć się w tym roku do 1,15 USD.

Kurs euro spadnie do 1,15 USD

Ekonomiści Nordea, nordyckiej grupy bankowej działającej na terenie Europy Północnej uważają, że amerykański rynek pracy jest w lepszej kondycji niż wynikałoby to z ostatnich raportów makroekonomicznych.W tym kontekście, spodziewają się oni, że wydatki rządowe nasilą presję inflacyjną. Ich zdaniem, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) będzie musiała więc w końcu zareagować w sposób zdecydowany, wesprze dolara amerykańskiego, który zyska względem euro słabnącego m.in. przez gołębią politykę Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Okazuje się więc, że ekonomiści Nordea w dalszym ciągu podtrzymują swoją projekcję zakładająca spadek kursu euro na koniec roku do 1,15 USD, co byłoby najniższym poziomem od lipca 2020 roku.

EURUSD Weekly

Decydenci popełnią błąd 

Ekonomiści uważają także, że banki centralne i rządy popełniają istotne błędy, prowadząc niezwykle luźną politykę monetarną i fiskalną, zwiększając w ten sposób ryzyko wybuchu inflacji.

Problem polega jedynie na tym, że reakcja gospodarcza na kryzys jest zawsze kalibrowana na podstawie ostatniego kryzysu gospodarczego (recency bias), ale dwa kryzysy nigdy nie wyglądają podobnie.

W tym kontekście eksperci rozważają, że decydenci polityczni będą chcieli wyciągnąć wnioski z wielkiego kryzysu finansowego, kiedy popyt był słaby, a polityka zbyt restrykcyjna, co osłabiło próby ożywienia gospodarczego.

Jeśli jednak tym razem większym problemem będą trudności z podażą, a nie słaby popyt, wówczas silne wydatki fiskalne będą miały tendencję do wzmacniania inflacji.

– Istnieje ryzyko, że w przypadku Covid-19 będziemy działać tak, jakby to był kryzys popytowy, a tak oczywiście nie jest. Potencjalnym efektem końcowym masowych wydatków publicznych podczas kryzysu związanego z szokiem podażowym jest tak zwany “kryzys wąskiego gardła – wskazali ekonomiści Nordea dodając, że być może jest to dokładnie to, czego już jesteśmy świadkami.

W ich ocenie, w trzecim kwartale może nastąpić pewne odciążenie inflacji, ponieważ silny wpływ cen żywności i energii w ujęciu rok do roku zacznie słabnąć. Ostrzegają oni jednak również, że bazowa presja inflacyjna rośnie, przy czym koszt mieszkań jest ważnym elementem w wywołaniu szerszego skoku inflacji, który zdestabilizowałby rynki.

– Albo Fed zareaguje na tę falę inflacji, albo po prostu skończy się to rzezią USD – przyznali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen akcje | theppro co to | bml notowania | index dow jones | wiadomości bitcoin | co to jest blik | akcje ciech | koszt dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowaluty. Jak nie dać się nabrać oszustom? Odpowiada Mike Satoshi
Następny artykułSłaby tydzień złotówki. Wzrosty kursów walut popularnych w gronie importerów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here