Albert Rokicki na GPWWedług Alberta Longterm Rokickiego, popularnego inwestora giełdowego, obecnie przeżywamy powtórkę z lat 2003-2007, czyli hossy rynków wschodzących (eng. emerging markets). Jak wskazuje Longterm okres ten charakteryzował się dużym wzrostem gospodarczym i inwestycyjnym w krajach rozwijających się, do których zaliczają się m.in. Chiny, Polska, Indie czy Brazylia.

Inwestor giełdowy Albert Rokicki: Polskie akcje znowu w grze

Albert Rokicki zauważa, że w czasie, gdy wielu inwestorów skupiało się na amerykańskim rynku akcji, inwestycje w polskie indeksy były bardziej opłacalne. Nawet bez uwzględnienia różnicy kursowej, polskie indeksy notowały wyższe stopy zwrotu. O ile w 2003 roku kurs USD/PLN wynosił 4 zł, to w 2007 roku było to już tylko 2 zł.







Źródło: Facebook

Longterm podkreśla, że niewielu inwestorów uwzględnia ryzyko kursowe w swoim biznes planie inwestycyjnym. Wybór akcji na amerykańskiej giełdzie, choć wydaje się bezpieczny, może skutkować niższymi stopami zwrotu niż inwestycje w krajach rozwijających się.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Handluj akcjami i funduszami ETF na całym świecie z jednego konta.

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Dalsza część artykułu pod filmem




W obecnych czasach Rokicki dostrzega podobną sytuację do lat 2003-2007. W jego ocenie warto zwrócić szczególną uwagę na indeksy takie jak sWIG80 czy mWIG40.

Kurs sWIG80 na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs sWIG80 na interwale tygodniowym, tradingview

W świetle najnowszych prognoz Alberta Longterm Rokickiego, niewątpliwie warto przemyśleć inwestycje w krajach rozwijających się jako alternatywę do amerykańskiego rynku akcji. Oczywiście, każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a jej wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej danego inwestora.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.