Naga MarketsAlan Greenspan: Kryzys COVID-19 stwarza realne zagrożenie dla amerykańskiej dominacji
Legendarny szef Fedu, Alan Greenspan

Ostatnie miesiące przyniosły Stanom Zjednoczonym silne uderzenie pandemii, a w lipcu mogliśmy być świadkami jej nawrotu. Były przewodniczący Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Alan Greenspan zwraca uwagę, że brak opanowania pandemii może doprowadzić do wolnego ożywienia gospodarczego, a co za tym idzie oddania Chinom dominującej pozycji na świecie.

  • Greenspan sądzi, że USA gubi się w zarządzaniu kryzysem.
  • Wynik chińsko-amerykańskiego starcia jest wciąż trudny do prognozowania.
  • Ekonomista zwraca uwagę na pozycję Stanów Zjednoczonych w kluczowych branżach. 

Skuteczna walka z kryzysem w Chinach

Na początku roku wielu specjalistów zwiastowało gwałtowną recesję, z której druga największa gospodarka świata będzie wychodzić przez kolejne lata. Chiny dzięki zastosowaniu bardzo surowych przepisów dotyczących ograniczeń w przemieszczaniu się, opanowały rozprzestrzenianie się COVID-19 jeszcze w drugim kwartale.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozwoliło im to na stopniowe otwieranie gospodarki od czerwca, a najnowsze dane pokazują, że chiński przemysł powoli wraca na tory sprzed pandemii.

Greenspan w artykule opublikowanym w Advisors Capital Management ocenia, że Stany Zjednoczone gubią się w kryzysie, co daje Chinom dużą przewagę.

Zobacz również: Kurs chińskiego juana (CNY/USD) najwyżej od 5 miesięcy

Kryzys COVID-19 stwarza realne zagrożenie dla amerykańskiej dominującej pozycji na świecie. W miarę jak napięcia polityczne rozgrzewają się między dwiema największymi gospodarkami świata, układ sił, który z tego wyniknie, jest nadal niejasny, ale z dnia na dzień staje się coraz bardziej niepokojący. – ocenia ekonomista.

“Stabilny reżim polityczny”

Pandemia mocno osłabiła pozycję USA w konflikcie z Chinami, który zdaje się nabierać tempa wraz ze zbliżającymi się amerykańskimi wyborami prezydenckimi. Jednocześnie ekspert wymienia powody przez które Stany Zjednoczone wciąż utrzymują swoją pozycję.

Ameryka jest liderem we wszystkich gałęziach przemysłu, które tworzą przyszłość, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, autonomiczne samochody i, w rzeczy samej, finanse. Mimo wszystkich swoich problemów z populizmem, Ameryka ma coś cennego, czego Chinom brakuje: stabilny reżim polityczny. – twierdzi Alan Greenspan.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here