Naga MarketsW tygodniowym spojrzeniu na rynki Al Brooks standardowo podsumowuje sytuację techniczną na wykresach miesięcznym, tygodniowym i dziennym notowań kontraktów futures S&P500. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z analizami.


mWykres S&P500 Emini wyrwał się ze swojego dwuletniego zakresu zmiany, jednak nie jest to na razie powód do świętowania. Po pierwsze, wzrosty nie są jeszcze na tyle duże aby definitywnie uznać konsolidację za złamaną, a po drugie historyczne szczyty wciąż nie zostały pokonane. Ostatni tydzień kwietnia będzie więc przesądzał o kształcie miesięcznej świec. Jeśli okaże się ona duża, popytowa, to byki nie będą miały trudności z pokonaniem historycznych szczytów w kolejnych dniach lub tygodniach.

Może się również okazać, że kolejne dni będą przepełnione wyprzedażą, która doprowadzi w końcu w zamknięcia się miesiąca poniżej otwarcia. To będzie z kolei sygnał sprzedaży marcowych szczytów, kiedy przez cały miesiąc odnotowaliśmy spore wzrosty. Jednak właśnie z powodu wielkości poprzedniej świecy możemy podejrzewać, że pod kwietniowym dołkiem z pewnością ustawiła się długa kolejka kupujących. W takim przypadku nawet jeśli obecna świeczka będzie sygnałem sprzedaży może się on okazać niezwykle słabym sygnałem.

Dopóki jesteśmy w zielonej strefie dopóty scenariusz osłabienia wzrostów w kolejnych dniach jest bardziej prawdopodobny. Nawet jeśli dojdzie do wybicia tej dwuletniej konsolidacji, wzrosty nie powinny potrwać dłużej niż pięć świec (miesięcy) zanim zostaną skorygowane. Taka formacja byłaby byczą flagą w niemal siedmioletnim już trendzie wzrostowym.

Tygodniowy wykres S&P500 Emini

wNa tygodniowym wykresie Emini dostrzegamy, że indeks porusza się już 11 tydzień w mikrokanale tzn. w takim porządku, gdzie minimum świecy znajduje się na wyższym poziomie niż minimum świecy poprzedzającej. To oznacza, że od jedenastu tygodni  nie odnotowaliśmy korekty na wykresie, a to przekłada się na wniosek, że rynek jest mocno wykupiony.

Jeśli prześledzimy historię, zobaczymy podobne przykłady mikrokanałów z których najdłuższe trwały od 7 do 11 tygodni. W całej mojej karierze trafił się jedynie jeden przypadek w którym taki kanał trwał 12 tygodni. Możemy więc podejrzewać, że szanse na większą korektę na wykresie rosną z każdym dniem.

Wątpliwym jest jednak, że korekta będzie niezwykle głęboka. Takie kanały jak obserwowany wskazują na silny potencjał rynku – byki kupują indeks nie dopuszczając nawet do pokonania ostatniego lokalnego dna. To oznacza, że ewentualna korekta nie powinna potrwać dłużej niż tydzień lub dwa. Szanse na większą korektę w kolejnych tygodniach są niewielkie.

S&P500 na wykresie dziennym

dEmini wybiło górą niewielką konsolidację jaka pojawiła się na wykresie dwa tygodnie temu. Ponadto już on ponad 20 dni trwa mocny byczy trend na S&P500. Gdy konsolidacje pojawiają się w późnych etapach trendu (a tak możemy nazwać opisywaną sytuację) zwykle dochodzi do spełnienia się formacji finałowej byczej flagi, która wieszczy nieudane wybicie ponad, w tym przypadku szczyty z lipca 2015 roku.

Środowa świeca doji z byczym ciałem poprawnie wskazała nieudane wybicie ponad historyczne szczyty i następującą po niej korektę. W tym przypadku kontynuowanie spadków jest mało prawdopodobne, a do utworzenia nowego (spadkowego) trendu potrzebny byłby w mojej ocenie choćby niewielki podwójny szczyt, lub silniejszy niedźwiedzi sygnał.

Biorąc pod uwagę spore wykupienie rynku na tygodniowym wykresie, można podejrzewać, że bardziej prawdopodobne jest utworzenie się podwójnego szczytu a następnie dalsze kontynuowanie spadków – możliwe, że w okolice poziomu 2030/70.

Większe, bycze wybicie w tym miejscu jest mało prawdopodobne ponieważ (jak wcześniej wspomniałem) rynek jest wykupiony i niedźwiedzie dążą do sprzedaży nowych szczytów. Wątpliwym jest jednak w tym miejscu nowy trend spadkowy, który kontynuowałby dwuletnią konsolidację na wykresie. Kolejne dni powiedzą nam bardzo dużo o przyszłości S&P500 Emini, dlatego kolejne tygodnie będą niezwykle ważne dla nas, traderów.

Kliknij, aby poznać szczegóły

Kliknij, aby poznać szczegółyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here