Naga MarketsW tygodniowym spojrzeniu na rynki Al Brooks standardowo podsumowuje sytuację techniczną na wykresach miesięcznym, tygodniowym i dziennym notowań kontraktów futures S&P500. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z analizami.


S&P500 Emini na wykresie miesięcznym

m-5
Dziś, w poniedziałek 29 lutego zamyka się miesięczna świeca. Jej kształt wskazuje na słaby sygnał kupna.

W ujęciu miesięcznym S&P500 nadal znajduje się w trendzie wzrostowym, który jednak jest korygowany od sierpnia minionego roku. Korekta do tego czasu zniosła jedynie 14% ruchu wzrostowego – mniej niż 22% i 36%, które towarzyszyły podobnym trendom w 1987 oraz 1998 roku. Próbka statystyczna jest niewielka, ale można stwierdzić, że istnieje 60% prawdopodobieństwo na przebicie niemal dwuletniego zakresu zmiany ceny i test wsparcia w okolicach 1600.

Sytuacja jest jednak na tyle ciekawa, że Emini znajduje się w tym momencie niemal na środku wspomnianego dwuletniego przedziału zmiany ceny. To oznacza, że droga do poprzednich szczytów jak i ostatnich dołków jest identyczna. Zlecenia zabezpieczające dla byków znajdują się poniżej przedziału zmienności, zaś poziom docelowy – powyżej ostatnich szczytów. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku niedźwiedzi. Jedyną różnicą jest właśnie prawdopodobieństwo przyszłego kierunku zmiany ceny, które oceniam na poziomie 60% dla niedźwiedzi i 40% dla byków. Dlatego w mojej opinii dobrym pomysłem jest wchodzenie w krótkie pozycje lub nabywanie opcji put.

S&P500 Emini na wykresie tygodniowym

Na wykresie tygodniowym S&P500 Emini dostrzegamy, że cena testuje od dołu średnią ruchomą z 20 okresów. Przez kilka lat była ona dobrym wsparciem dla kupujących - w tym momencie jest oporem. Ruch ceny od dolnego ograniczenia zmiany ceny do wspomnianej średniej utworzył również "niedźwiedzią flagę"
Na wykresie tygodniowym S&P500 Emini dostrzegamy, że cena testuje od dołu średnią ruchomą z 20 okresów. Przez kilka lat była ona dobrym wsparciem dla kupujących – w tym momencie jest oporem. Ruch ceny od dolnego ograniczenia zmiany ceny do wspomnianej średniej utworzył również “niedźwiedzią flagę”

Na wykresie tygodniowym S&P500 Emini dostrzegamy, że cena w ubiegłym tygodniu pokonała niedawny lokalny szczyt, wybijając tym samym linię sygnalną dla niewielkiej formacji podwójnego dna. Słabym sygnałem kupna, który jak się okazało wieszczył wzrosty była niewielka świeca doji. Również bycza świeca sprzed dwóch tygodni zapraszała do wejścia w longi, jednak jej niewielki wymiar również klasyfikował ją jako słaby sygnał kupna. Świecę z minionego tygodnia również można uznać za byczy sygnał, jednak kształt doji również klasyfikuje ją jako słaby sygnał kupna. Zbierając te informacje razem, dostajemy odpowiedź, że ostatnie zwyżki na S&P500 Emini są raczej częścią niedźwiedziej flagi i korektą ostatnich spadków niż początkiem nowego trendu.

S&P500 Emini na wykresie dziennym

Spoglądając na wykres dzienny S&P500 Emini dostrzegamy co prawda wybicie ponad ostatni lokalny szczyt i linię sygnalną dla dwumiesięcznej formacji podwójnego dna, jednak piątkowa świeca była świecą silnie podażową.
Spoglądając na wykres dzienny S&P500 Emini dostrzegamy co prawda wybicie ponad ostatni lokalny szczyt i linię sygnalną dla dwumiesięcznej formacji podwójnego dna, jednak piątkowa świeca była świecą silnie podażową.

Dzienny wykres S&P500 Emini znalazł się powyżej linii sygnalnej dla dwumiesięcznej formacji podwójnego dna. Pomimo wysokiego otwarcia świeca z ostatniego piątku okazała się być silnie podażowa i bardziej przypomina niedźwiedzi odwrót niż ponowny test przebitego poziomu. Był to również sygnał sprzedażowy dla traderów liczących na wybicie rozszerzającego się trójkąta. Jednak zwracając uwagę na fakt, że od około dwóch tygodni S&P500 Emini znajduje się w trendzie wzrostowym, można spodziewać się, że kolejne spadki będą szybko wykupywane.

Liczymy jednak na to, że po zeszłotygodniowej silnej świecy podażowej pojawią się kolejne, co zwiększy prawdopodobieństwo na pokonanie dolnego ograniczenia prawie dwuletniej konsolidacji. Jeśli jednak niedźwiedzie nie znajdą na tyle siły, aby w krótkim czasie utworzyć nowe dna, to najprawdopodobniej przez kolejnych 5 do 10 tygodni będziemy obserwować konsolidację z dużą ilością niedźwiedzich świec (czarne korpusy, długie górne cienie). Wszystko po to by przekonać pozostałe na rynku byki do tego, że utworzenie nowych szczytów jest mało prawdopodobne.

Co może zrobić popyt aby zwiększyć swoje szanse na nowe wzrosty? Potrzebny jest podobny szał zakupów jaki obserwowaliśmy w październiku. Jednak, w mojej opinii, nawet wówczas szanse na powodzenie byków nie przekroczą diametralnie 50%.

Kliknij, aby poznać szczegóły
Kliknij, aby poznać szczegóły


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here