Naga MarketsAl Brooks jest traderem wykorzystującym analizę techniczną. Od długiego czasu współpracuje z “Futures Magazine” – najbardziej poczytnym amerykańskim magazynem wśród inwestorów indywidualnych. Od ponad 20 lat utrzymuje się tradingu na rynkach finansowych. Odnalazł własną metodologię na uzyskiwanie ciągłych zysków, niezależnie od kierunku w którym podąża rynek.


Decyzje podejmuj binarnie: na “tak” albo na “nie”Staraj się stosować możliwie najprostszy system podejmowania decyzji. Wybór jest prostszy, jeśli masz tylko dwie opcje do wyboru

Trading, Price Action i podejmowanie decyzji

Decyzje zazwyczaj podejmuję binarnie (tak albo nie, 1 albo 0) i zawsze staram się, aby mój proces decyzyjny był możliwie najprostszy. W ten sposób otrzymuję do wyboru tylko dwie drogi, dwie opcje i dzięki temu wybór jest łatwiejszy, nie muszę zbyt wnikliwie się zastanawiać. Przykład to określenie fazy rynkowego cyklu: jest trend czy cena porusza się w obszarze konsolidacji?

Perfekcyjne transakcje nie mogą istnieć. Początkujący szukają okazji, które mają im zagwarantować zyski. Istnienie takich okazji jest niemożliwe.Pogódź się z tym, że będziesz tracić przez 40 do 60% czasu. Podczas skalpowania prawdopodobieństwo wynosi co najmniej 60%. Techniki swing mają 40-50% prawdopodobieństwa.

Nie jest możliwe, aby istniały perfekcyjne okazje. Rynek porusza się między granicami 40 a 60% prawdopodobieństwa. Nic nie jest bardziej pewne ponad 60% ani mniej pewne poniżej 40%, ponieważ za tymi ograniczeniami nie znajdzie się nikt, kto chciałby zająć drugą stronę transakcji. Pamiętaj, że po obu stronach są duże instytucje, a ponieważ trzeba również założyć, że zarabiają, to obszar prawdopodobieństwa jest wąski, nie może rozciągać się za bardzo w jedną albo w drugą stronę.

Początkujący chcą pewników:

 • Czekają, aż trend się rozwinie
 • Do tego czasu trend rozpoczyna korektę
 • Podczas korekty początkujący snują obawy, że trend już się zakończył
 • Nie potrafią wykorzystać rozwijającego się trendu ani korekty w trendzie

Początkujący traderzy mają nadzieję znaleźć coś, co zapewni im zyskowne transakcje. “Nie chcę tracić. Powiedz mi, jaki sygnał działa zawsze, jaki jest najlepszy, jak ty to robisz, tak abym nigdy już nie tracił. Jeśli mi nie powiesz, to jesteś niewiarygodny i nie ma o czym rozmawiać.” Otóż świat nie działa w ten sposób. Duże instytucje kontrolują rynek i obie strony, kupujący i sprzedający, zarabiają pieniądze – aby to było możliwe, żadna strona nie może mieć zbyt dużej przewagi i prawdopodobieństwo jest dosyć ograniczone. W efekcie nie jest możliwe, aby istniały perfekcyjne okazje.

Cały czas towarzyszy nam niepewność. W większości przypadków trudno dokładnie określić na jakim poziomie znajduje się prawdopodobieństwo w danej chwili, nawet zdając sobie sprawę, że jest gdzieś między owymi granicami 40-60%. Taki właśnie jest trading i musisz to zaakceptować. Nigdy nie będziesz mieć całkowitej pewności, ale jeśli nauczysz się liczyć i znajdować sytuacje, kiedy liczby działają na twoją korzyść, to będziesz zarabiać. Nawet gdy jesteś tylko w 40-50% pewien, że zawierana transakcja jest dobra, to wciąż możesz wychodzić na swoje – zgodnie z “równaniem tradera”: jeśli zyski założysz na poziomie co najmniej dwa razy większym niż ryzyko. Gdy skalpujesz, czyli zbierasz mniejsze zyski, to powinieneś mieć prawdopodobieństwo na poziomie co najmniej 60%.

Przykładowo, gdy otwierasz pozycję długą w silnym wybiciu wzrostowym, twój Stop Loss będzie dosyć daleko. Jeśli założysz zysk w odległości równej co najmniej wielkości tego stopa i twoja zyskowność znajdzie się na poziomie 60%, to będziesz zarabiać.

Początkujący przyglądają się rozwojowi wydarzeń na wykresie i czekają na najlepszy setup, aż będą mieć pewność jaki jest trend… Widzą, że pojawia się jedna duża świeca wzrostowa, potem następna i kolejna – wtedy stwierdzają, że cena rośnie. Potem pojawia się jeszcze jedna duża świeca wzrostowa, następnie mała, kolejna mała, potem duża – tak, trend jest wzrostowy, wtedy są już o tym przekonani. Nie chcą jednak ryzykować, ustawiając stop pod świecą, z której nastąpiło wybicie, czyli bardzo daleko, za dużymi świecami wzrostowymi. Nawet gdyby zmniejszyć tę odległość o połowę, to i tak jest zbyt duża. Twierdzą, że lepiej poczekać na “jakąś” korektę. W ten sposób tracą duży, początkowy ruch w trendzie wzrostowym, kiedy cena bardzo szybko idzie w jednym kierunku.

Gdy nastąpi korekta, patrzą na wykres i mówią, że tworzy się szczyt (Buy Climax) i cena zaraz zapewne wykona duży ruch w dół. Cena jednak tworzy jedną mniejszą odnogę w dół i zaczyna rosnąć – jest to setup High1. Potem powstaje kolejna odnoga korekty, cena schodzi niżej od poprzedniego dołka, po czym znów zaczyna rosnąć i tworzy się setup High2. Wtedy ci traderzy są już niemal pewni, że trend wzrostowy się zakończył. Potem jednak okazuje się, że to była tylko korekta i wzrosty są kontynuowane. W ten sposób można przegapić fazę wybicia na początku trendu, jak również fazę ruchu w kanale i korekty, czyli cały trend.

Gdy sytuacja jest jasna, nie czekaj na korektę!

 • Wchodź z małą pozycją natychmiast albo po niewielkim cofnięciu się ceny
 • Staraj się zbudować pełną pozycję na korekcie
 • Przetrzymaj pozycję, całą lub jej część, trochę dłużej (swing)

Jeśli jest silne wybicie, to nie czekaj na większą korektę, ponieważ może przez jakiś czas nie nastąpić i nie wykorzystasz trendu. Przy wybiciu opłaca się otworzyć choćby małą pozycję, a pełną możesz zbudować potem. Przykładowo załóżmy że sprzedajesz po cenie rynkowej na dużej świecy spadkowej. Trzymasz tę pozycję, aż cena się zatrzyma i pojawi się korekta. Wtedy część pozycji możesz zamknąć (skalp), aby zrealizować zysk, a resztę zostawić na dłużej (swing) i dołożyć nową małą część (skalp), jeśli widzisz, że cena może spaść jeszcze niżej.

Najważniejsze jest prawdopodobieństwo. To ono sprawia, że zarabianie jest takie trudne… Kluczem do sukcesu jest zarządzanie. Przez prawdopodobieństwo początkujący:

 • nie zawierają potencjalnie świetnych transakcji
 • zamykają pozycje zbyt wcześnie

W “równaniu tradera” najważniejszą zmienną jest prawdopodobieństwo, ponieważ to jedyna zmienna, na którą nie masz wpływu. Możesz określić ryzyko i założyć poziom zamknięcia z zyskiem, ale nigdy nie będziesz w stanie określić prawdopodobieństwa. Z tego powodu konsekwentne zarabianie jest takie trudne i dlatego bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie zarządzanie ekspozycją na rynku.

Największe trudności z określeniem prawdopodobieństwa mają początkujący traderzy. Nie potrafią wykorzystywać dobrych okazji i często zamykają swoje pozycje zbyt wcześnie. Kiedy widzą zysk, wolą go jak najszybciej zabrać, podczas gdy mógł na nich czekać znacznie większy zysk, gdyby przetrzymali swoją pozycję dłużej.

Tradingowi towarzyszy niepewność

 • W tradingu nigdy nic nie jest pewne
 • Klarowne sytuacje zdarzają się bardzo rzadko (silne wybicia)
 • Poziom pewności rzadko jest większy niż 60%

Cały czas poruszamy się w morzu niepewności. Jasne sytuacje, kiedy kierunek jest w miarę wyraźnie widoczny i możemy to stwierdzić z co najmniej 60% przekonaniem, zdarzają się właściwie tylko podczas bardzo silnych ruchów ceny w jednym kierunku (w górę albo w dół) i występują rzadko. Zatem jeśli chcesz być traderem, to musisz pogodzić z takimi realiami – taki jest trading i takie jest nasze życie.

Na rynku nie ma pewności, ponieważ nie może być. Musisz się pogodzić z faktem, że 40 do 60% twoich transakcji zakończy się niepowodzeniem – to jednak oznacza również, że z 40 do 60% przypadków wyjdziesz z zyskiem. Gdy nauczysz się poprawnie zarządzać swoją ekspozycją na rynku, stosować właściwie wielkości ryzyka i planowanego zysku, to możesz również założyć, że w tradingu będziesz zarabiać.

Zarządzanie pozycjami. Dobre zarządzanie – jest ważniejsze niż umiejętność znajdowania formacji.Przez większość czasu jest możliwość zarabiania – niezależnie czy masz otwartą pozycję krótką czy długą.

Musisz koniecznie poznać sposoby dobrego zarządzania zawieranymi transakcjami. Jest to ważniejsze niż nauka znajdywania świetnych formacji i setupów. Podczas sesji przez większość czasu są okazje do zarabiania i nawet nie ma znaczenia czy rozpatrujesz w danej chwili pozycję dotyczącą sprzedaży czy kupna.

Pamiętaj, że jeśli zawierasz transakcję kupna, to ktoś jest po drugiej stronie, pewna instytucja, która chce zarobić tak samo jak ty – w przeciwnym razie nie zechciałaby ci sprzedać. Jeśli sprzedajesz, to jakaś duża instytucja kupuje, a nie robiłaby tego, gdyby nie chciała na tym zarobić. Dlatego przez większość czasu są warunki, w których można zarabiać zarówno na pozycjach krótkiej sprzedaży, jak i długich kupna, ponieważ ostateczny wynik transakcji, po jej zamknięciu, zależy od tego, jak tą transakcją zarządzano. W sytuacji gdy trend jest przeciwny od kierunku zawieranych transakcji, instytucje stosują odpowiednie zarządzanie pozycjami oraz wielkością tych pozycji i potrafią zarobić, a początkujący traderzy niestety nie umieją dostrzegać takich okazji.

Autor: Al Brooks, www.brookspriceaction.com

Kliknij, aby uzyskać szczegóły
Kliknij, aby uzyskać szczegółyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here