Naga MarketsAl Brooks jest traderem wykorzystującym analizę techniczną. Od długiego czasu współpracuje z “Futures Magazine” – najbardziej poczytnym amerykańskim magazynem wśród inwestorów indywidualnych. Od ponad 20 lat utrzymuje się tradingu na rynkach finansowych. Odnalazł własną metodologię na uzyskiwanie ciągłych zysków, niezależnie od kierunku w którym podąża rynek.


Ogólne zasady tradingu

Poniższy artykuł powstał na postawie skróconej wersji modułu 34, która została opublikowana na YouTube. Film zawiera kilka przykładów z modułu 34 “How to trade” (Sposób na trading). Cały moduł 34 dostępny w materiałach szkoleniowych Ala Brooksa składa się z 64 slajdów i trwa ponad 1 godzinę.

Jakie są twoje cele?

  • Postępuj według własnych zasad
  • Nie trać pieniędzy
  • Zarabiaj pieniądze
  • (mniej ważny) Zarabiaj dużo pieniędzy

Każdy trader powinien mieć określone własne cele. Dla mnie pierwszym z najważniejszych celów jest postępowanie według zasad, które sobie założyłem. Drugi, równie istotny, to unikanie strat. Oba są znacznie ważniejsze niż zarabianie. Chcę mieć przekonanie, że postępuję właściwie i jednocześnie nie tracę na tym. Następny cel to oczywiście zarabianie. Każdy trader chce zarabiać, natomiast zarabianie dużej ilości pieniędzy jest już mniej istotne. Są dni, kiedy rzeczywiście mam duże zyski, ale nie staram się specjalnie, to raczej tylko kwestia szczęścia, że uda mi się zarobić dużo. Dla mnie najważniejsze jest trzymanie się swoich zasad i nie popełnianie głupich błędów, a wtedy wiem, że zdołam zarobić. Gdy za bardzo skupiam się na osiąganiu wysokich zysków, to ostatecznie tracę pieniądze, dlatego uważam, że aby odnieść sukces, najważniejsze jest zachowanie obiektywizmu i postępowanie zgodnie z zasadami. Jeśli dążysz do dużych zysków, to poddajesz się chciwości i zaczynasz działać emocjonalnie, co znacznie utrudnia osiągnięcie założonego planu i trzymanie się zasad.

Podstawowe zasady
Kupuj przy wsparciu, sprzedawaj przy oporze!

Podczas wybicia wzrostowego rynek idzie ku oporowi
– wszystkie mniej ważne opory zawiodą
– szukaj dowolnej okazji do kupna

Podczas wybicia spadkowego rynek idzie ku wsparciu
– wszystkie mniej ważne wsparcia zawiodą
– szukaj dowolnej okazji do sprzedaży

Jaka jest ogólna zasada, dzięki której traderzy zarabiają? Jest ich kilka. Przede wszystkim traderzy szukają okazji, by kupować przy poziomie wsparcia i sprzedawać przy oporze. Jeśli mają otwartą pozycję długą, to będą ją zamykać w całości lub częściowo przy oporze. Jeśli mają otwartą pozycję krótką, cena spada i zysk jest coraz większy, to zaczną kupować, zamykając pozycję w całości lub częściowo przy wsparciu.

Price Action według Al Brooksa – sprawdź artykuły na Comparic.pl

Jeśli rynek jest w silnym trendzie wzrostowym, kupują po niewielkich korektach ceny do poziomu wsparcia, takich jak linia trendu, poprzedni szczyt albo dołek. Jeśli rynek jest w trendzie spadkowym, będą sprzedawać przy oporze. Przykładowo, gdy cena wrośnie do punktu wybicia, poprzedniego szczytu lub niższego szczytu, to tam również sprzedadzą, licząc, że utworzy się formacja flagi spadkowej z podwójnym szczytem (Double Top Bear Flag).

Gdy rynek jest w fazie wybicia, cena porusza się w kierunku “poziomu przyciągania”. Na przykład podczas wybicia wzrostowego, cena idzie do poziomu oporu. Na ogół jednak nie masz pewności gdzie dokładnie on się znajduje. Będziesz obserwować, jak cena porusza się przykładowo przy górnym ograniczeniu klinu, kanału, poziomie docelowym w ruchu mierzonym, poprzednim dołku lub szczycie. Jednak w 80% przypadków wszystkie mniej znaczące opory zostają przełamane przez trend wzrostowy. Cena może na chwilę zatrzymać się przy takim poziomie, niektórzy traderzy zamykają wtedy część pozycji długich, ale w przeważającej większości trend będzie kontynuowany. Jeśli w takich sytuacjach nie masz otwartej pozycji długiej, to powinieneś zacząć czym prędzej szukać jakiegokolwiek powodu, aby ją otworzyć. Szczegóły omawiam w module szkoleniowym dotyczącym sposobu handlu na rynku w fazie wybicia wzrostowego.

W przypadku trendu spadkowego zasady są podobne, z tym że rynek porusza się w kierunku wsparcia. Większość handlujących zgadza się, że obecna cena jest niewłaściwa, zbyt wysoka i musi spaść znacznie niżej, do takiego poziomu, przy którym znajdzie się więcej kupujących. W fazie wybicia spadkowego możesz dostrzegać różne formacje z poziomami wsparcia z ruchów mierzonych, przy liniach trendu i dolnej linii kanału, a cena może się przy nich zatrzymać, gdy traderzy zamykają część zyskownych pozycji, jednak każde mniej znaczące wsparcie zostanie przełamane przez trend – dzieje się tak w co najmniej 80% przypadków. Jeśli nie masz wtedy otwartej pozycji krótkiej, to powinieneś możliwe najszybciej znaleźć jakiś powód, aby ją otworzyć. Szczegóły omawiam w module szkoleniowym dotyczącym sposobu handlu na rynku w fazie wybicia spadkowego.

Tak więc ogólna zasada jest całkiem prosta – kupuj przy wsparciu, sprzedawaj przy oporze:

  • na rynku w konsolidacji kupuj przy dolnym ograniczeniu, sprzedawaj przy górnym;
  • na rynku w trendzie wzrostowym kupuj po mniej znaczących korektach;
  • na rynku w trendzie spadkowym sprzedawaj po mniej znaczących wzrostach.

Dlaczego rozpoznanie fazy cyklu rynkowego jest takie ważne?

W każdej fazie cyklu są okazje do handlu. Jeśli potrafisz rozpoznać aktualną fazę cyklu, to potrafisz również zastosować odpowiednie podejście właściwe dla danych warunków na rynku

Umiejętne rozpoznanie aktualnej fazy rynkowego cyklu jest bardzo ważne, ponieważ wtedy będziesz wiedział jakie rodzaje transakcji należy zawierać właściwe dla danej fazy: wybicia, ruchu w kanale lub w obszarze konsolidacji.

Co zrobić gdy przegapisz najlepszą okazję podczas sesji?
Nie ma znaczenia kiedy rozpoczynasz swój handel podczas sesji
W każdej fazie rynkowego cyklu są okazje
Jeśli rozumiesz gdzie znajduje się rynek i potrafisz to odpowiednio wykorzystać, to możesz zarabiać w każdych warunkach

Początkujący często najbardziej przejmuje się tym, aby wykorzystać najlepszą okazję w sesji. Rzeczywiście, mimo że w ciągu jednego dnia na wykresie jest wiele świec, to najlepszy sygnał do zawarcia transakcji czasami jest tylko jeden. Jeśli w momencie pojawienia się sygnału z jakiegoś powodu takiego tradera nie będzie przy komputerze lub zobaczy ten sygnał dopiero po fakcie i stwierdzi, że powinien był go wykorzystać, ale nie zrobił tego, to często bardzo się tym przejmuje. Uważa, że przegapił najlepszą okazję, gdy prawdopodobny zysk był największy, ryzyko niskie, a prawdopodobieństwo całkiem duże.

Jest to jednak przesadna reakcja, ponieważ gdy zrozumiesz co w danej chwili dzieje się na rynku, co robi cena, to będziesz potrafił zarobić w dowolnym momencie, w każdej fazie rynkowego cyklu. W materiałach szkoleniowych są odpowiednie moduły dotyczące handlu w każdej z faz. Przykładowo, gdy nie uda ci się wykorzystać odwrócenia trendu, na przykład podczas tworzenia się dołka, to gdy cena zaczyna szybko rosnąć, panuje nastawienie “tylko na wzrosty”, to jest to faza wybicia i wtedy możesz wykorzystać jeden z wielu sposobów na wejście w pozycję długą podczas fazy wybicia. Na przykład dobrą okazją do otwarcia pozycji są niewielkie korekty. Jeśli cena wejdzie w fazę ruchu w kanale, to stosujesz odpowiednie techniki handlu dla tej fazy. W fazie wybicia używasz wejść typu swing (trwających nieco dłużej), a gdy ruch przejdzie w kanał, początkowo możesz używać swing, ale pod koniec głównie skalpowania. Gdy cena przejdzie na obszar konsolidacji, to kupujesz na dole i sprzedajesz na górze oraz skalpujesz. Potem czekasz tylko na kolejną fazę cyklu, którą rozpocznie wybicie.

Tak więc możesz wykorzystywać dowolną fazę rynkowego cyklu i nie ma znaczenia czy przegapiłeś pierwszą odnogę nowego ruchu ceny w górę albo w dół. Jeśli będziesz wiedzieć gdzie jesteś, to będziesz również potrafił wejść w każdym momencie i zarobić.

Autor: Al Brooks, www.brookspriceaction.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here