Naga MarketsW tygodniowym spojrzeniu na rynki Al Brooks standardowo podsumowuje sytuację techniczną na wykresach miesięcznym, tygodniowym i dziennym notowań kontraktów futures S&P500. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z analizami.


S&P500 na wykresie miesięcznym

m-4Emini na wykresie miesięcznym początkowo wskazywało na potencjalne spadki, gdy majowa świeca znalazła się 1 tick poniżej kwietniowego minimum. Jak jednak wielokrotnie powtarzałem, w tamtych okolicach znajduje się wielu kupujących, którzy po sporych wzrostach w lutym i marcu czekają na okazję do kupna S&P500 po lepszej cenie.

Obecnie trwająca od przeszło dwóch lat korekta wydaje się mieć na tyle dużo świec, że byki zaczęły wątpić w spadki. To spowodowało, że coraz większa grupa inwestorów zaczęła kupować S&P500,  gdy okazało się, że liczba sprzedających nie odpowiada liczbie kupujących – cena zaczęła rosnąć. Pozostał już tylko jedna sesja w maju (przypominam – poniedziałek jest dniem wolnym od handlu w Stanach!), a S&P500 znajduje się jedynie osiem punktów powyżej kwietniowego szczytu. To nie jest szczególnie dużo i byki powinny dotrzeć do poziomu ostatniego szczytu lub nawet utworzyć kolejne historyczne maksimum.

Jeśli tak by się stało, po raz kolejny otwiera nam to drogę do dalszych wzrostów, których docelowym (mierzonym) poziomem są okolice 2,400. Możliwa jest jednak powtórka kwietniowego scenariusza w którym Emini utworzyło nowy szczyt po czym cena cofnęła się. Niedźwiedzie w tej chwili dostrzegają na wykresie podwójny szczyt lub jeśli dojdzie do byczego wybicia – końcową byczą flagę.  W tej formacji oczekiwane jest wybicie, które zostanie zniesione przez sprzedających. Gdyby ten scenariusz okazał się być prawdziwym, zasięg spadków może sięgać nawet okolic 1500.

Sytuacja S&P500 na wykresie tygodniowym

w-3W ujęciu tygodniowym na wykresie S&P500 dostrzegamy korektę trwającą cztery świece (cztery tygodnie). Ta niedźwiedzia flaga zakończyła się jednak byczym wybiciem, które mogliśmy obserwować w zeszłym tygodniu.

Rozpocznij handel na S&P500 – sprawdź ofertę FxPro

Bycza świeca o pełnym korpusie zniosła całą korektę 11-świecowego rajdu kupujących i w tym momencie brakuje nam na prawdę niewiele, abyśmy zauważyli nowy szczyt na wykresie. Jeśli nie dojdzie do przebicia wskazanego na wykresie poziomu w maju, istnieje 50% szans na to, że pierwsze sesje czerwca upłyną nam na ruchu bocznym. Pamiętajmy o tym, że Fed może podnieść stopy procentowe na najbliższym, czerwcowym posiedzeniu co skutkowałoby kilkoma tygodniami wyprzedaży indeksu.

S&P500 na wykresie dziennym

d-6Byki z całą pewnością spróbują sprawić, aby ostatni dzień handlowy maja okazał się również dniem w którym przebite zostanie górne ograniczenie trwającej ponad dwa lata konsolidacji. Gdyby faktycznie się tak stało, mielibyśmy spore szanse na ujrzenie równie sporych wzrostów – zarówno na świecy dziennej, tygodniowej czy miesięcznej.

Wiele jednak zależy od faktycznego kształtu wtorkowej świecy. Jeśli zamknie się z pełnym korpusem, będziemy mogli mówić o najbardziej pozytywnym scenariuszu, który popchnie byki do dalszych zakupów przez kolejny miesiąc. Jeśli jednak utworzony byłby nowy szczyt, ale zamknięcie miałoby miejsce już poniżej kwietniowego szczytu, wtedy byki miałyby powody do rozczarowania.

Jednak ostatnie cztery dni pokazały, że na rynku znajduje się dużo kupujących. To zwiększa szanse na to, że każda korekta będzie szybko skupowana przez rynek, co powinno również doprowadzić do spełnienia się pierwszego z wymienionych scenariuszy (zamknięcie świecy z pełnym korpusem).

Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy: kiedykolwiek coś wydaje się zbyt oczywiste, zazwyczaj wcale takie nie jest. Jeśli obecnie dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo wzrostów w tak newralgicznym punkcie, możliwe jest, że rynek zareaguje dokładnie odwrotnie niż zakładamy. Profesjonaliści nie będą czekać na wzrosty – gdy pojawi się silny niedźwiedzi opór będą sprzedawać.

Kliknij, aby poznać szczegóły
Kliknij, aby poznać szczegóły


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here