Naga MarketsWitam w czwartej i ostatniej już części Podstawowych informacji o świecach według Ala Brooksa (informacje o autorze). Co środę i sobotę znajdziecie w nim tłumaczenia fragmentów publikacji jednego z najskuteczniejszych praktyków strategii handlowej Price Action, który przeniósł ją na całkowicie inny poziom – nie na darmo nazywany jest przecież guru skutecznego tradingu.

Jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z częściami wcześniejszymi to znajdziecie je tutaj:

– Podstawowe informacje o świecach

– Wprowadzenie do formacji

Inne świece sygnalne

Ostatnia część mówiła o świecach i formacjach sygnalnych od strony teoretycznej, dzisiaj poszczególne z nich przedstawiono i omówiono na wykresach. W sobotę przechodzimy natomiast do kolejnego zagadnienia – linii oraz kanałów trendu 🙂

W trendzie, mała świeca na osunięciu jest jedynie setupem podążającym za momentum. Na poniższym wykresie świece 1, 2, 4 i 6 były właśnie takimi formacjami i jedyną transakcję jaką oferowały to krótkie pozycje ze stopem zaraz poniżej dołka. Chociaż są to głównie świece doji to podążają za trendem dając szansę otwarcia dobrych shortów.

Mała świeca może dać również setup przeciwny do trendu jeżeli występuje na dolnym swingu i istnieją inne powody do gry przeciwko obecnemu momentum, na przykład przełamanie wcześniejszej linii trendu. Świeca 3 znajdowała się w swingu dolnym, odwracając w górę po shorcie ze świecy drugiej, tworząc setup wzrostowy w kierunku świecy czwartej. Po silnym ruchu do tejże świecy miejsce miało kolejne osunięcie do świecy numer 5.

Jedyny momentem, w którym decydujemy się na sprzedaż po małej świecy jest trend niedźwiedzi. Świeca 8 nie należy do najmniejszych, jest jednak inside barem, który funkcjonuje na podobnych zasadach – dzięki przewadze niedźwiedzi na rynku otwarcie shorta było tutaj bezpieczną decyzją.

Na kolejnym wykresie (poniżej) widzimy świecę 1 będącą nieudanym byczym odwróceniem. Niewielka bycza świeca odwrócenia utworzyła się po tym, jak dłuższy byczy bar wybił się z zakresu handlowego w dziennym trendzie wzrostowym (większość świec powyżej idącej do góry EMA). Wczesne shorty otwarte na świecy jeszcze przed pojawieniem się odpowiedniego sygnału zostały uwięzione. W miejscu tym pojawił się najprawdopodobniej jednominutowy schemat odwrócenia, który skusił sprzedających – takie sygnały generowane przez cały dzień i wyjadają kolejne procenty rachunków, kawałek po kawału. Świeca odwrócenia sama w sobie nie jest wystarczającym powodem do wejścia w pozycję, nawet jeżeli wydaje się, że w danym momencie odwrócenie mogłoby mieć miejsce. Na naszym wykresie wyglądało to tak, jakby tworzyło się nieudane wybicie z zakresu handlowego, jednak krótkie wejście poniżej świecy nie zostało zrealizowane i w efekcie utworzył się setup w całkowicie przeciwnym kierunku.

 

Na kolejnym wykresie świeca 3 jest bardzo dużą świecą trendową, która opadła poniżej dołka otwarcia i linii niedźwiedziego trendu. Po niej pojawił się byczy inside bar bez górnego knota – oznacza to, że kupujący agresywnie działali zaraz przed zamknięciem. Jest to świetny setup do przynajmniej dwuświecowego rajdu.

Niezrealizowana świeca odwrócenia 4 była świetnym wejściem w długą pozycję po rozrysowaniu się outside bara oznaczonego numerem 5 w tym silnym momentum wzrostowym. Zauważyć należy, że żadna ze świec doji przed i po świecy 1 nie była dobrym sygnałem ponieważ znajdowała się w środku dziennego zakresu i obok spłaszczonej EMA.

Na dalszym wykresie widzimy, że cena zeszła poniżej dołka z dnia poprzedniego i dynamicznie odbiła znajdując się powyżej średniej kroczącej. Rynek przebił kilka niedźwiedzich linii trendu wskazując, że zaistniała duża szansa na otwieranie długich pozycji – oczywiście w momencie pojawienia się właściwego setupu zakupowego i silnej świecy sygnalnej. Oba czynniki był niezbędne.

Świeca 3 to wyraźny long, odbicie od poziomów poniżej wcześniejszych dołków z silną byczą świecą odwrócenia. Rajd od świecy 2 przebił niedźwiedzią linię trendu w przeciągu godziny. Świeca 7 przejęła szczyt wcześniejszej, ta posiadała jednak niedźwiedzie zamknięcie. Osunięcie w takiej sytuacji nie jest wystarczającym powodem do zakupu – niezbędny jest odpowiedni sygnał.

Na kolejnym wykresie widzimy formację podwójnego dnia – agresywni traderzy szukaliby tutaj okazji zakupowych. Kolejna pozycja do wejścia rozrysowała się powyżej setupu ii świecy 6. Flaga przesunęła się na tyle, że przełamała niewielką linię trendu rysowaną od świecy 4.Trzecia okazja zakupowa pojawiła się na świecy 7.

Druga świeca na wykresie poniżej miała naprawdę niewielki korpus (11 centów przy wartości 185USD), kiedy jednak przyjrzymy się dokładnie od razu widzimy, że niewielki HL znajdował się dokładnie w punkcie 2. Drugi szczyt z dwóch wcześniejszych świec nie przebił wystarczająco silnie linii trendu – nie był to więc idealny LL. Świeca 2 to drugie wejście i mały HL, co jest dobrym setupem obarczonym minimalnym poziomem ryzyka. Dodatkowo jest to praktycznie schemat ii.

W przyszłym tygodniu rozpoczniemy kolejne zagadnienie dotyczące linii oraz kanałów trendu – całość podzielona będzie na trzy kolejne części zawierając podstawy oraz bardziej zaawansowane zagadnienia. Zaczynamy już w sobotę! 🙂Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here