Naga MarketsWitam w trzeciej już części cyklu Price Action według Ala Brooksa (informacje o autorze). Co środę i sobotę znajdziecie w nim tłumaczenia fragmentów publikacji jednego z najskuteczniejszych praktyków strategii handlowej Price Action, który przeniósł ją na całkowicie inny poziom – nie na darmo nazywany jest przecież guru skutecznego tradingu.

Jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z częściami wcześniejszymi to znajdziecie je tutaj:

Podstawowe informacje o świecach

Wprowadzenie do formacji

 W środę mówiliśmy o klasycznych świecach odwrócenia. Na sam końcu znajdowało się stwierdzenie, że istnieje wiele innych świec sygnalnych, które mogą dawać zbliżone lub nawet lepsze wskazówki odnośnie potencjalnego momentu wejścia w rynek. Dzisiaj przypatrzymy się im od strony teoretycznej a już 9 lipca omówimy na wykresach. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Oprócz klasycznych świec odwrócenia wyróżniamy tak zwane small bary (niewielkie świece) oraz kilka innych, popularnych barów sygnalnych.

Small bars:

-Inside bar,

– Formacja ii lub iii ((dwie lub trzy coraz mniejsze inside bary pod rząd),

– Mała świeca w okolicach szczytu lub dołka dużej świecy (świeca trendowa lub outside bar),

Warto zauważyć, że świece doji bardzo rzadko pełnią rolę dobrych świec sygnalnych, gdyż są jednoświecowymi konsolidacjami – kiedy rynek porusza się w zamkniętych zakresach nie powinniśmy szukać okazji do kupna powyżej szczytu lub sprzedaży poniżej dołka. Mogą być dobrymi świecami sygnalnymi jeżeli pojawiają się przy ważnych poziomach w danym dniu handlowym lub gdy występują w setupie zgodnym z trendem w silnym momentum. W konsolidacji może okazać się, że sprzedaż poniżej doji jest jak najbardziej wskazana – na przykład gdy świeca znajduje się przy górnym ograniczeniu zakresu. Szeroka konsolidacja przekłada się na niewielką konsolidację reprezentowaną przez świecę doji – sprzedaż poniżej doji to również sprzedaż przy szczycie większego zakresu handlowego, co zazwyczaj jest dobrym pomysłem na handel.

Inne typy świec sygnalnych:

– Outside bar,

– Double Bottom Twin – następujące po sobie świecie w silnym byczym trendzie z identycznymi dołkami i z nieistniejącymi lub bardzo krótkimi dolnymi knotami (rodzaj byczej flagi),

– Double Top Twin – sytuacja podobna do poprzedniej, tym razem jednak mamy do czynienia z silnymi świecami byczymi z identycznymi szczytami (bardzo krótkie lub niewystępujące cienie górne),

– Opposite Twins – Up Down Twin Top i Down Up Twin Bottom to dwie świece trendowe występujące po sobie i skierowane w różnych kierunkach z krótkimi knotami i z praktyczni identycznymi szczytami i dołkami,

Reversal bar failure – przykładowo zakup powyżej byczej świecy odwrócenia w silnym trendzie wzrostowym,

Shaved bar – brak knotów z jakiejkolwiek strony (sprawdza się w silnym trendzie),

Exhaustion bar – bardzo długa świeca trendowa.

Istnieje wiele rodzajów małych świec oraz sytuacji, w których występują – wszystkie prezentują brak entuzjazmu zarówno ze strony byków jak i niedźwiedzi. Wszystkie muszą być oceniane w odpowiednim kontekście. Niewielka świeca jest o wiele lepszym setupem jeżeli posiada korpus w kierunku naszej transakcji (świeca odwrócenia), co wskazuje na to, że nasza strona rynku dominuje na świecy. Jeżeli nie posiada korpusu, wtedy lepiej poczekać na rozrysowanie się kolejnej – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo niewłaściwego wejścia.

Inside bar nie musi idealnie mieścić się w świecy wcześniejszej (szczyt poniżej szczytu wcześniejszej świecy i dół powyżej dołu świecy wcześniejszej). Jeden lub dwa ekstrema mogą posiadać identyczną długość co w przypadku poprzedzającego baru. Ogółem, inside bar daje o wiele lepszy sygnał kiedy jest jest świecą z niewielkim korpusem i kiedy jego zamknięcie ma miejsce w obranym przez nas kierunku.

Kiedy inside bar pojawia się bo bardzo długiej świecy odwrócenia trendu, może to być chwilowe zastopowanie handlowców podążających za rynkiem lub utrata wiary w odwrócenie. Zmiana momentum jest o wiele bardziej prawdopodobna gdy small bar jest jednocześnie inside barem i jeżeli jest świecą trendową skierowaną w przeciwnym kierunku do dużej świecy wybijającej. Podążający z godnie z trendem inside bar zwiększa szanse na to, że ruch wybijający będzie kontynuowany, szczególnie jeżeli rynek zmierzał w tym kierunku wcześniej w przeciągu dnia.

Niewielkie inside bary zaraz po wybijających świecach trendowych są swojego rodzaju emocjonalnymi odpowiedziami rynku – handlowcy rozważają bowiem wejście w pozycje sprzedażową lub zakupową i muszą przetworzyć wiele informacji w krótkim czasie. Przykładowo, jeżeli miejsca ma bycze wybicie podczas spadkowego dnia, traderzy uruchomią zlecenie zakupu powyżej jednego pipsa od szczytu inside baru i drugie zlecenie – sprzedaży – jeden pips poniżej dołka tejże świecy. Kiedy jedno ze zleceń zostanie zrealizowane, drugie pełni rolę zabezpieczającego SL.

Inside bar po swingu, może sugerować jego zakończenie – szczególnie jeżeli świeca zamyka się w kierunku przeciwnym do trendu i  aktywne są również inne czynniki takie jak linia trendu, kanał trendu lub nowy swing do góry w zakresie cenowym. Co więcej, każda mała świeca – niezależnie od tego czy jest inside barem – obok ekstremum dużej świecy (doji, trend bar, outside bar) może ustanowić punkt odwrócenia. Ogólnie rzecz biorąc inwestorzy powinni szukać okazji do tego, aby kupować tanio i sprzedawać jak najdrożej – w przypadku konsolidacji wejścia ze small barów powinny mieć miejsce jedynie na ekstremach.

W trendzie, niewielka świeca może ustanowić setup wejścia w każdym kierunku. Przykładowo, jeżeli mamy silny byczy ruch i żadnego wcześniejszego przełamania linii trendu wzrostowego, inside bar w okolicach szczytu długiej świecy trendowej lub niewielkiej świecy, która wydłuża się w kierunku szczytu świecy trendowej, powinniśmy rozpatrywać to tylko i wyłącznie jako setup zakupowy. Kiedy do czynienia mamy z inside barem (głównie w trendzie wzrostowym), po raz kolejny otrzymujemy świetny setup do otwarcia longów. W przypadku małej świecy o wiele lepiej poczekać na ruch powrotny, odbicie i potwierdzenie w postaci kolejnego skoku wzwyż.

Co do formacji ii – mamy tutaj do czynienia z inside barem, który rysuje się na wykresie zaraz po większym inside barze. Dwa inside bary pod rząd, drugi jest natomiast w pełni schowany w pierwszym lub posiada taki sam kształt (formacja iii działa na podobnych zasadach). Formacja najczęściej rozwija się w finalnej fladze, ponieważ oznacza równowagę pomiędzy bykami oraz niedźwiedziami – siła słabszej strony dorównała silne strony silniejsze – przynajmniej w krótkim okresie czasu. Stop w przypadku formacji ii znajduje się powyżej przeciwnych stron obu świec, czasami jednak można użyć węższych zakresów, szczególnie gdy świece są stosunkowo długie. Po zamknięciu świecy wejścia, zacieśniamy SL i rozważamy odwrócenie na jednym pipsie powyżej świecy wejścia.

W bardzo silnym trendzie byczym, czasami występowały będą po sobie dwie świece z identycznymi szczytami i zazwyczaj z krótkimi cieniami na szczycie. Mamy tutaj do czynienia z setupem Double Top Twin (zakupowy). Umieść SL jeden pips powyżej szczytu świec, ponieważ będziesz kupował nieudany podwójny szczyt i po drodze pojawiają się SL zabezpieczające ze strony handlowców, którzy chcieli grać shorty, dodając paliwa do dynamiki ruchu. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w silnym, byczym trendzie.

Setupy Up Down i Down Up Twins występują pod różnymi nazwami – zasada działania jest jednak zawsze taka sama. Jest to para świec trendowych zmierzających w przeciwnych kierunkach i posiadających korpusy o tej samej długości (zakrywające jednocześnie świecę wcześniejszą). W setupie Up Down pierwsza świeca jest bycza, druga niedźwiedzia – taki układ jest sygnałem sprzedaży jeżeli rynek nie znajduje się w konsolidacji. Natomiast ustawienie Down Up rozpoczyna się od świecy byczej i kończy na niedźwiedziej formując sygnał kupna. W rzeczywistości są do dwie formacje odwrócenia trendu.

Kiedy świeca trendu w silnym momentu nie posiada cienia na jednym z końców, wtedy dostajemy sygnał, że rynek jest silny i porusza się w jedną stronę. Z drugiej jednak strony ucięty górny knot (shaved bar) na niskim interwale w byczym trendzie jest silniejszy niż odcięty dół – ekstremum znajduje się bowiem bliżej zamknięcia świecy i mamy pewność, że trend będzie kontynuowany w kolejnej świecy. Z tego też powodu brak górnego cienia jest dobrym setupem dla długich pozycji, jednak często uniemożliwia uruchomienie zlecenia buy stop – kolejna świeca może znaleźć się powyżej szczytu zanim utworzymy zlecenie. Jeżeli świeca posiada jedno pipsowy knot u góry lub brak knota cały czas jest silna – jednak nie jest to wystarczający powód do zakupu. Po raz kolejny należy przypomnieć, że świeca musi być analizowana w pewnym kontekście.

Nie wszystkie niewielkie świece są dobrymi świecami setupowymi. Istnieje jedna przykładowa w sytuacja, w której nie powinny odgrywać roli sygnałów – w momencie kiedy świeca przybiera formę niewielkie doji (niewielkiej w porównaniu do wcześniejszych) – szczególnie gdy w ogóle nie posiada korpusu, znajduje się blisko EMA i występuje pomiędzy 15 i 17 popołudniu. Świecie te posiadają bardzo niski poziom skuteczności i zazwyczaj wymagają dodatkowego potwierdzenia, aby móc zawszeć pozycję.

Na dzisiaj tyle. W kolejnej – czwartej już części – rozdziału dotyczącego świec i formacji przyjrzymy się konkretnym przykładom dzisiaj omówionych barów razem z rozrysowaniem wykresów. Śledźcie uważnie Comparic już w środę!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here