Naga MarketsW sobotę przyglądaliśmy się tematowi linii trendu. Dzisiaj będziemy kontynuować te zagadnienie – poszerzając je o kanały trendu. Oba teksty są przygotowaniem i wprowadzeniem do kolejnego zagadnienia, które zaprezentowane zostanie już w kolejną sobotę. Wszystkie zaprezentowane przykłady zostały opatrzone wykresami i rysunkami stworzonymi przez Ala Brooksa (informacje o autorze). Serdecznie zapraszamy do lektury!

Linie kanału trendu

Linia kanału znajduje się po przeciwnej stronie świeć niż linia trendu. W przypadku rynku wzrostowego linia ulokowana jest poniżej dołków, natomiast linia kanału trendu powyżej szczytów (obie pną się jednak w górę). Linia kanału trendu jest użytecznym narzędziem szczególnie w przypadku trendów, które posiadają bardzo duży zasięg lub są bardzo szybkie.

Zazwyczaj kiedy znajdujemy się w trendzie, bez problemu wskazujemy linię trendu oraz linię kanału trendu. Rynek w końcu wybija z kanału w jedną ze stron. Większość przebić linii kanału trendu zazwyczaj kończy się powrotem do jego zakresu, czasami jednak cena nie powraca i mamy do czynienia ze zdecydowanie bardziej stromym momentum. Podobnie jest z przebiciami lini trendu – większość z nich zawodzi. Generują jednak nowy punkt swingu, który tworzy kolejną, bardziej wywłaszczoną linię trendu sugerującą, że może ulec on osłabieniu. Ewentualnie miejsce będzie miało tak silne przebicie linii trendu, że nawet dynamiczne osunięcie nie będzie w stanie zbić ceny do wcześniejszych poziomów. Ten punkt swingu (HL w nowym trendzie wzrostowym i LH w nowym trendzie niedźwiedzim) może być wykorzystany do rozrysowania kolejnej linii trendu, wykorzystując koniec starego trendu jako pierwszego punktu linii. W momencie rozwoju kolejnego trendu jego linia oraz kanał będzie o wiele lepiej prezentować to co dzieje się na wykresie niż stare poziomy. Jako, że większość wybić kanałów i linii trendu nie kończy się sukcesem, wejście w rynek właśnie na wybiciach jest strategią przynoszącą straty. O wiele większe korzyści przynosi poczekanie na ruch powrotny i dopiero później wejście w pozycję w kierunku wcześniejszego wybicia.

Linia kanału trendu zazwyczaj jest równoległa do linii trendu – przeciągnięta po prostu na drugi koniec świec. W przypadku trendu byczego linia trendu rozrysowywana jest pomiędzy dwoma dołkami. Jeżeli jest następnie używana do uformowania górnego ograniczenia kanału, wtedy przeciągamy ją na przeciwny koniec wykresu. Musi znajdować się nad szczytami wszystkich świec, które znajdują się pomiędzy dwoma korpusami wykorzystanymi do rozrysowania linii trendu. Czasami trend będzie lepiej widoczny jeżeli połączysz linię ze świecą znajdującą się poza dwoma świecami wyznaczającymi dolną linię trendu.

W alternatywnym rozwiązaniu linię kanału możesz stworzyć niezależnie. W ruchu niedźwiedzim linia trendu posiada spadkowy kierunek i znajduje się nad szczytami. W tym samym momencie linia kanału trendu posiadała będzie kolejny kierunek powinna być jednak rozrysowana pod dwoma dołkami świec – wybierz więc odpowiednie świece, które pozwolą uzyskać taki efekt.

Wybicie z kanału trendu jest bardzo silnie skorelowane z formacją klina i warto do obu podchodzić i handlować na tych samych zasadach. Różnica polega jedynie na tym, że formacja klina może na wykresie czasami nie być widoczna na pierwszy rzut oka i sprawiać wrażenie mniej oczywistej – zdecydowanie lepiej prezentuje się kanał wydzielony przez dwie równoległe linie.

Dlaczego miejsce ma tak wiele odwróceń po przebiciu linii kanału trendu skoro wszyscy wiedzą do czego taka sytuacja prowadzi? Czy osoby wchodzące w pozycję najszybciej nie powinny całkowicie uniemożliwić dojścia, a tym bardziej pokonania tej linii? Doświadczenie rynkowe pokazuje, że początkujący traderzy trzymają się niewłaściwej strony rynku tak długo aż nie wyzerują swoich kont, albo tak długo jak potrafią walczyć ze stresem. W tym momencie wszyscy opuszczają rynek w jednym momencie, tworząc zdecydowany ruch. Co prawda w bardzo dużych rynkach nie jest to znaczący komponent odwróceń. Mądrzy handlowcy nie będą udzielać się w ruchu przeciwnym do trendu do czasu jeżeli miejsca nie miało silne zejścia po dynamicznym przebiciu linii trendu. Przykładowo, w przypadku rynku popytowego mądry trader będzie kupował tak długo, aż cena znajdzie się powyżej górnego ograniczenia trendu i wtedy postanowi sfinansować swoje zyski.

Linie kanału trendu posiadają ten sam kierunek co trend, jednak rozrysowywane są po przeciwległej stronie wykresu

Linie kanału trendu są zazwyczaj rysowane na dwa sposoby. W przypadku pierwszego korzystamy z równoległej prostej (przerywana linia na powyższym wykresie) w stosunku do linii trendu i przeciągamy ją na drugą stronę wykresu. Należy wybrać taki punkt, w którym wszystkie świece znajdujące się pomiędzy dolnym i górnym ograniczeniem kanału będą znajdowały się w jego wnętrzu. Drugi typ (kropkowana linia) linii kanału trendu rozrysowuje się pomiędzy punktami swingu i jest on całkowicie niezależnej od linii trendu.

Linia trendu pomiędzy świecami 2 i 3 na poniższym wykresie została wykorzystana do rozrysowania równoległej prostej rozpoczynającej się od świecy 1 i pociągniętej dalej w prawo. Ten kanał trendu (kropkowany) nie zostały spenetrowany przez świecę 5. Został jednocześnie podpięty do świecy 1, która nie znajduje się pomiędzy świecami 2 i 3 –służyły do stworzenia początkowej linii trendu. Handlowcy powinni jednak rozważyć każdą z dostępnych możliwości. Gdyby miejsce miała penetracja i odwrócenie, wtedy szansa rajdu z dołków świecy 5 byłaby zdecydowanie większa.

Prosta linia kanału rozrysowana przy użyciu świec 1 i 5 została spenetrowana przez świecę 6. Nie jest to jednak idealna linia, którą moglibyśmy wykorzystać na potrzeby handlu przeciwko trendowi. Wszystko za sprawą tego, że świece 1 i 5 znajdują się daleko od siebie, a świece 5 i 6 bardzo blisko siebie. Linie trendu sprawdzają się najlepiej kiedy sprawdzane są za trzecim razem, natomiast świece 5 i 6 były tutaj częścią tego samego testu. Transakcja jednak nadal była warta ryzyka – świeca 6 była na tyle mała, że poziom zysku do ryzyka był satysfakcjonujący.

Dwa dostępne warianty rysowania linii kanału

Przecinające się linie trendu i kanału trendu

W przypadku gdy długa linia trendu jest testowana i test pojawia się w okolicach krótkoterminowej linii kanału o przeciwległym kierunku, warto szukać pozycji do wejścia w rynek w stronę trendu (oczywiście jeżeli test będzie udany, wybicie nie będzie miało miejsce, a po nim zaobserwujemy odwrócenie). Test linii kanału sugeruje, że korekta się skończyła a pozycja na wykresie jest niemal idealna – jako, że znajduje się w teście dłuższej linii trendu.

Linia niedźwiedziego kanału trendu rozrysowana pomiędzy świecami 3 i 5 na poniższym wykresie zaoferowała wsparcie na świecy 6. Świeca 3 to zejście w dół w byku, a świeca 5 sprawiała wrażenie zejścia w dół w nowym niedźwiedziu. Jednakże osunięcie do świecy 6 okazało się korektą wzrostowego rynku. Na świecy 6 pojawiły się krzyżujące linie (linia trendu byczego i linia niedźwiedziego kanału o przeciwnym kierunku). Jako, że osunięcie do świecy 6 było bardzo strome logicznym jest poczekanie z wejściem do świecy 7 i zakup jeden tick powyżej jej szczytu.

Linia byczego kanału może bazować również na linii trendu rozrysowanej pomiędzy dwoma ruchami w górę, które nastąpiły po szczycie świecy 4 i następnie połączona z świecą 5. Celem jest tutaj spojrzenie na ogólny kształt wykresu i wybranie takiego kanału trendu, który dostarcza nam najwięcej informacji. Następnie wystarczy obserwować reakcję rynku po spenetrowaniu kanału.

Wszystkie punkty swingu powinny być brane pod uwagę przy rysowaniu linii i kanałów trendu – nawet te z trendów wcześniejszych

Świeca 4 na kolejnym wykresie testowała byczą linię trendu – zaraz po teście widzimy rajd mniejszej linii byczego kanału (od świec 3 do 4) co doprowadziło do chwilowego przecięcia. Możliwość drugiego wejścia pojawiła się na świecy 6 (nominalny wyższy szczyt).

Po zapoznaniu się z tematyką linii trendów oraz kanałów trendu w sobotę przejdziemy do obszernego zagadnienia trendu na rynkach walutowych. Temat w opracowaniach Ala Brooksa jest naprawdę rozbudowany – autor poświęca mu wiele uwagi – więc w kolejnych tygodniach skupimy się głównie na „trendowych” tłumaczeniach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here