Naga MarketsPo czterech częściach przebrnęliśmy przez zagadnienie podstawowych informacji o świecach (pierwszą i kolejne części znajdziecie tutaj). Dzisiaj rozpoczynamy natomiast omawianie kolejnego zagadnienia poruszanego w książkach Ala Brooksa (poznaj dokładniej autora unikatowego podejścia do Price Action), a mianowicie linii oraz kanałów trendu!

Zarówno kanały jak i linie trendu to proste poprowadzone na wykresie pokazujące nam jaka jest tendencja ceny w krótkim, średnim lub długim okresie – wzrost, konsolidacja albo spadek. Same linie trendu pozwalają na zawieranie pozycji zgodnych z obecnym momentum, natomiast kanały sprawdzają się w poszukiwaniu korzystnych punktów odwrócenia.

Linie trendu

Linia trendu jest najbardziej pomocna gdy poszukujemy wejścia w transakcję zgodną z kierunkiem obecnego momentum w czasie korekt – lub w kierunku przeciwnym gdy linia takowa zostanie pokonana. Linie trendu można rysować wykorzystując punkty swingowe (coraz wyższe LL lub coraz niższe LH), obliczając regresję liniową lub po prostu rysując na wykresie prostą, będącą przybliżonym punktem przebiegu trendu. Czasami najlepiej dopasowaną linią trendu jest prosta poprowadzona po ograniczeniach korpusów, przy zignorowaniu knotów świec – rozwiązanie takie jest bardzo powszechne w formacjach klina. W wielu przypadkach zaznaczanie trendu nie jest potrzebne gdyż jest on widoczny na pierwszy rzut oka.

Gdy trend został ustanowiony przez serię szczytów i dołków, najbardziej zyskowne transakcje podążają za trendem aż do momentu jego pokonania. Za każdym razem gdy rynek opada w okolice linii trendu – nawet jeżeli zejdzie niżej lub wejdzie powyżej – szukaj miejsca korekty i następnie wejdź w pozycję zgodną z trendem. Nawet jeżeli trend został przełamany – miało to jednak miejsce na zaledwie kilka godzin – istnieją bardzo duże szanse, że po osunięciu ekstremum trendu zostanie znowu przetestowane. Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników, który rzuca się owczy po pokonaniu rynku trendu to informacja, że rynek nie jest już kontrolowany tylko i wyłącznie przez jedną ze stron (kupujących lub sprzedających) i szanse na to, że obie strony walczą o prym są zdecydowanie większe. Po każdym przebiciu linii trendu pojawi się nowy punkt swingu, który doprowadzi do rozrysowania kolejnej linii. Każda kolejna kreska powinna być coraz mniej stroma co wskazuje, że trend traci dynamikę. W pewnym momencie linia trendu w przeciwnym kierunku zacznie nabierać coraz większego znaczenia, sugerując, że byki lub niedźwiedzi przejęły kontrolę.

Siła przebicia linii trendu daje nam pogląd jak silni są traderzy grający przeciwko momentum. Im szybsze i dalsze są przesunięcia w przeciwnym kierunku niż trend tym większa szansa na to, że będzie miało odwrócenie po teście ekstremów danego trendu. Przykładowo po niższym szczycie (LH) lub wyższym szczycie (HH) w czasie testu byczego szczytu.

Gdy linia trendu zostaje przebita musimy zwrócić uwagę za sprawą jakiej świecy to nastąpiło – każda powinna być tutaj traktowana jako jednoświecowy trend – szczególnie, że wybicia zazwyczaj nie mają dużej skuteczności. Po wybiciu bardzo ważne jest pojawienie się ruchów bocznych przynajmniej przez kilka świec – pomagają bowiem na rzeczywiste pokonanie trendu. Zazwyczaj formują flagę, po nich następuje wyjście z formacji w kierunku trendu – czasami jednak wybicie nie zakończy się sukcesem i rynek postanowi się odwrócić. Jako, że świece w ruchu bocznym „pokonały” linię trendu, to przy wystąpieniu dobrej świecy sygnalnej możesz coraz poważniej podchodzić do jego całkowitego odwrócenia.

Które linie trendu są właściwie rozrysowane na poniższym wykresie? Każda, którą widzisz posiada potencjał do wygenerowania transakcji. Przyjrzyj się każdemu punktowi swingu, który możesz znaleźć i sprawdź czy wcześniej nie znalazł się inny, który mógłby być połączony linią trendu – przedłuż linię w prawo i zobacz jak cena reaguje gdy przebija lub dotyka tejże linii. Zauważ jak każda z kolejnych linii trendu zaczyna się spłaszczać gdy trend w przeciwnym kierunku robi się coraz istotniejszy.

W rzeczywistym handlu, kiedy widzisz potencjalną linię trendu i nie jesteś pewien jak daleko znajduje się od najnowszej świecy, narysuj ją, aby sprawdzić czy rynek do niej dotarł i następnie szybko ją usuń. Nadmiar linii na wykresie nie jest Ci potrzebny – im więcej kresek tym więcej rzeczy może Cię rozpraszać. Musisz skupić się na samych świecach i zobaczyć jak się zachowują w okolicach ważnych poziomów – sama linia Cię nie interesuje.

Wszystkie linie trendu są ważne

Kiedy trend się rozwija, ruchy przeciwne zaczynają pokonywać linię trendu – przebicia jednak zazwyczaj zawodzą, są jedynie korektami i pozwalają na ponowne wejście w transakcje zgodne z trendem. Każde nieudane wybicie tworzy kolejny punkt do ustanowienia nowej, dłuższej linii trendu – która okazuje się jednak płytsza. Gdy główna linia trendu zostanie pokonana, linie trendu w kierunku przeciwnym staną się o wiele bardziej istotne – może to oznaczać, że doczekaliśmy się odwrócenia momentum.

Linia trendu może być rozrysowana bezpośrednio z kanału poruszania się ceny, jednak rzadko dostarcza to informacji, których wcześniej nie zyskaliśmy dzięki prostej analizie PA. Na kolejnym wykresie linia niedźwiedziego kanału od świecy 1 do 4 wykorzystana jest do rozrysowania linii równoległej pociągniętej po przeciwległej stronie świecy, zaczynając od szczytu świeczki 2.

Świeczka 6 jest kolejnym podejście do odwrócenia wybicia górą linii i w związku z tym dobrym, krótkim setupem. Świeca ta jest również nieudanym wybiciem powyżej linii kanału trendu rozciągniętej pomiędzy świecami 3 i 5.

Linia kanału trendu od świecy 2 i 3 na następnym wykresie może być przesunięta i połączona z pierwszą ze świec. Pozwoli to na stworzenie linii trendu, która odpowie na pytanie, gdzie najprawdopodobniej pojawi się warte handlowania odbicie.

Świeca druga jest naprawdę długa i powinna być traktowana jako jednoświecowy trend. Jakiekolwiek ruchy w bok doprowadzą do pokonania linii, zazwyczaj jednak powstaje wtedy flaga – dokładnie tak jak miało to miejsce tutaj. Jednakże odwrócenia są powszechne i mogą być handlowane, jeżeli pojawi się odpowiednia świeca sygnalna.

Kanał trendus stworzony poprzez dorysowanie linii równoległej do linii trendu

Kiedy na wykresie rysuje się potencjalny schemat RGR, linia kanału trendu naniesiona na linii szyi (świece 2 i 6 poniższego wykresu) i następnie równolegle przeniesiona na lewe ramię (świeca 1), możemy określić gdzie mniej więcej powinno znaleźć się ramię prawe (świeca 8).

Linia kanłu trendowego pomaga czasami w określeniu przybliżonego poziomu rozrysowania prawego ramienia RGR

Małe, strome linie trendu podczas dynamicznych ruchów

W tej sekcji wprowadzamy pojęcie mikro linii trendu, którą rozrysować możemy na każdym interwale zazwyczaj pomiędzy dwoma, maksymalnie dziesięcioma świecami, gdzie praktycznie każda z nich dotyka lub znajduje się bardzo blisko prostej trendowej aż do momentu gdy jedna ze świec fałszywie wybija dołem lub górą. Takowy false breakout daje szansę wejścia w pozycję zgodną z trendem będąc jednym z najpewniejszych longów na rynku byczym i shortów na rynku niedźwiedzim. Takowe fałszywe wybicia to zazwyczaj malutki (jedno lub dwuświecowe), jednak niezwykle silnie flagi.

Mikro linie trendu mogą być wykorzystywane do tworzenia linii mikro kanałów trendu, które również mogą tworzyć okazje do wejścia w rynek w czasie odwrócenia. Kanał taki powstaje zazwyczaj jako równoległa prosta do mikro linii trendu. W przypadku gdy krótka linia trendu formuje bardzo wąski zakres w dłuższym okresie czasu (powyżej dziesięciu świec) wtedy zwiększają się szanse na to, że nieudane wybicie będzie miało miejsce. Zależność ta sprawdza sie przede wszystkim wtedy, gdy formacja rozwija się po silnym ruchu trendowym.

Musisz wiedzieć, że nawet te linie trendu, które są pociągnięte po dwóch lub trzech następujących po sobie świecach mogą dawać sygnały do wejścia zgodnie z trendem, gdy na wykresie pojawi się niewielkie wybicie i jego natychmiastowe odwrócenie. Na poniższym wykresie widzimy jak pierwsza świeczka spadła poniżej trzyświecowej linii trendu i odwróciła do góry tworząc możliwość długiego wejścia jeden tick powyżej wcześniejszej świecy.

Świeca druga opadła poniżej sześcioświecowej linii trendu. Handlowcy umieściliby zlecenie buy stop powyżej jej szczytu. Gdyby się nie zrealizowało, wtedy przesunęli by stop do szczytu świecy kolejnej, co pozwoliło na aktywację na świecy 3. Przez przypadek świeca przed świecą 2 była potencjalnym krótkim setupem bazującym na linii mikro kanału trendu (nie zaznaczono). Co prawda momentum wzrostowe było zbyt silne, aby otwierać shorty bez drugiego wejścia, pokazuje to jednak jak nawet najmniejsze kanały trendu mogą formować okazjee do otwierania pozycji przeciwnych do momentum

Świeca 4 to niewielki inside bar, który rozszerza się powyżej dwuświecowej linii trendu (penetracja nie jest zaznaczona). Buy aktywny, SL jeden pips powyżej szczytu inside baru. Świeca 5 przełamała główną linię trendu dziennego (każda linia trendu, która na wykresie 5-minuitowym utrzyma się godzinę lub dłużej jest już istotna), traderzy myśleli więc, że dłuższe osunięcie będzie bardzo prawdopodobne. Po przebiciu górą niedźwiedziej linii trendu na świecy następującej po 5, krótka pozycja zostałaby uruchomiona na świecy 6 będącej LH (niższczym szczytem). Kiedy świece to niewielkie doji tak jak w przypadku świec następującej po 5, wtedy zazwyczaj najlepiej poczekać na większe świece trendowe zanim podejmiemy decyzje o handlu.

Mikro świece trendu mogą mieć długość zaledwie 2 świec

Na kolejnym wykresie można byłoby rozrysować ogromną ilość mikro linii trendu oraz kanałów (ostatecznie pokazano jednak cztery). Był to bardzo nietypowe dzień podczas, którego amerykański indeks Dow Jones stracił ponad 700 punktów bazowych, jednak przed zamknięciem poszybował w górę odrabiając niemal połowę strat.

Świeca 5 to odwrócenie mikro kanału trendu, gdzie jego linia była równoległą do linii trendu pomiędzy świecami 1 i 4. Można było tutaj rozrysować linię kanału używając również dołków (dołków po świecy 1 i 3). W miejscu tym pojawił się świetny setup ii , gdzie obie świece posiadały bycze zamknięcia. Świece 7 i 9 prezentują nieudane wybicie powyżej linii trendu.

Na dzisiaj to wszystko. W środę natomiast zajmiemy się głównie kanałami trendu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here