Naga Markets

Aktualizacja sieci Ethereum pod nazwą Shapella, która  łączy zmiany w warstwie wykonawczej (Szanghai) i warstwie konsensusu (Capella) została uruchomiona w sieci testowej Goerli. Nie przebiegła ona jednak pomyślnie. Główny programista ETH – Tim Beiko poinformował, że podczas przetwarzania depozytów proces nie został przeprowadzony tak, jak powinien. Wszystko z uwagi na to, iż kilka walidatorów sieci testowej nie zaktualizowało swojego oprogramowania przed forkiem

Aktualizacja Ethereum Shapella została wykonana w sieci testowej

Choć walidatorzy drugiej co do wielkości kryptowaluty są już o krok od dostania możliwości wycofania swoich ETH z kontraktu depozytowego Beacon, podczas testów zbliżającej się aktualizacji zauważono jednak pewne problemy. Jeden z głównych programistów Ethereum – Tim Beiko poinformował na Twitterze o tym, że podczas przetwarzania depozytów proces nie przebiegał tak płynnie, jak mógłby, ponieważ kilka walidatorów sieci testowych nie zaktualizowało swojego oprogramowania klienckiego przed forkiem w sieci Goerli.

Ze względu na brak nagrody, walidatorzy biorący udział w testach mieli mniejszą motywację do aktualizacji. Oczekuje się, że dokonają oni odpowiednich korekt przed forkiem w sieci głównej Ethereum.

Choć sama aktualizacja Shapella łącząca zmiany w warstwie wykonawczej (Szanghai) i warstwie konsensusu (Capella) obejmie pięć różnych EIP, EIP-4895 jest zdecydowanie tym najbardziej oczekiwanym. Przybliża on drugą co do wielkości kryptowalutę do w pełni funkcjonalnego mechanizmu Proof of Stake (PoS). 

AVA Trade

Capital.com

Mechanizmy zapobiegające masowym wypłatom ETH

Według oczekiwań aktualizacja Shapella ma pojawić się w sieci głównej Ethereum na początku kwietnia 2023 r. po kilku opóźnieniach w przygotowaniu sieci testowych Sepolia i Goerli do forka. 

Zbliżające się wdrożenie umożliwi pełne i częściowe wypłaty Etherów z kontraktu depozytowego. Istnieją jednak pewne mechanizmy, przez które wszystkie monety ETH nie będą mogły zostać na raz wycofane. 

Liczba wypłat dozwolonych w ciągu 24 godzin będzie dostępna tylko dla 2 200 węzłów walidacyjnych. Wszystko dlatego, że w większości przypadków do epoki można przypisać maksymalnie 10 walidatorów, a przetworzenie zajmie około 5-6 minut. Jeżeli każdy z 2 200 walidatorów wycofa pełne 32 ETH dziennie, będzie to stanowić tylko 70 tys. Etherów z 17,6 mln ETH zablokowanych w kontrakcie depozytowym. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKursy walut 15.03.2023 r. Funt zyskuje już szóstą sesję z rzędu, dolar dodaje ponad 1,3 proc.
Następny artykułDane z USA raczej wspierają „gołębi” scenariusz FED
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.