Naga MarketsFundusz Enterprise Investors sprzedaje 19,03 mln akcji polskiego brokera foreksowego X-Trade Brokers. Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję Bloomberg, sprzedaż ma się odbyć w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB), a fundusz nie zamierza w przyszłości ponownie kupować akcji polskiej spółki. We wtorek akcje XTB spadają niemal 8% naruszając poziom 8,00 zł. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Orbex.

  • Systexan SARL posiada 22,28 mln akcji XTB (18,93 proc.). Aktualna rynkowa wartość pakietu wystawionego na sprzedaż to ok. 172 mln zł

Akcje XTB kontynuują przecenę po świetnych wynikach kwartalnych

Mowa o pakiecie należącym do Systexan Ltd, podmiotu kontrolowanego przez Polish Enterprise Fund VI LP – spółkę należącą do funduszu private equity Enterprise Investors.

Systexan SARL posiada 22,28 mln akcji XTB (18,93 proc.). Aktualna rynkowa wartość pakietu wystawionego na sprzedaż to ok. 172 mln zł. Globalnymi koordynatorami procesu są bank PKO i Ipopema Securities. Ustalenie ceny spodziewane jest 5 maja.

Czy wiesz, że…?

ABB to rodzaj oferty prywatnej, dotyczący zwykle największych i najbardziej rozpoznawalnych spółek. Kilku brokerów organizuje szybką sprzedaż akcji inwestorom instytucjonalnym, najczęściej w ramach transakcji pakietowych. Transakcje ABB dają możliwość szybkiego upłynnienia dużego pakietu akcji, bez potrzeby przygotowywania prospektu emisyjnego czy kosztownej promocji oferty. Brak prospektu emisyjnego oznacza także, że sprzedający może wybrać odpowiedni moment transakcji i sprzedać walory, kiedy kurs jest na wysokim poziomie. Za szybkość jednak trzeba płacić – zwykle inwestorzy korzystają w ABB z dyskonta sięgającego 5–10 proc. wobec ceny rynkowej.

Notowany na GPW dom maklerski XTB niedawno raportował rekordowy wzrost przychodu oraz liczby nowych klientów.

Broker osiągnął w pierwszym kwartale 2020 roku zysk netto na poziomie 176 milionów, podała spółka w raporcie prezentującym wstępne wyniki za pierwsze trzy miesiące b.r. Oznacza to wzrost o niemal 23 tys. proc. w porównaniu do rezultatu 0,76 mln zł raportowanych rok wcześniej. Spółka jednocześnie zwiększyła bazę swoich klientów o 220% w ujęciu rok do roku (rdr) o niemal 22 tysiące inwestorów.

Kurs XTB na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs XTB na interwale dziennym, tradingviewcom

Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie. Od 2002 roku działa na rynkach zagranicznych, gdzie oferuje klientom zaawansowane technologicznie aplikacje transakcyjne. Jest licencjonowany w ponad 10 krajach Europy. Spółka jest notowana na GPW od 2016 r.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here